שוברת שוויון

ד"ר חנה קטן , ג' בתמוז תשע"ח

דעות ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן
צילום: עצמי

הרמזור מתחלף בעצלתיים. מולי חולף אוטובוס מקושט בשלט ענק ובו קרונות של חיות המובלות לשחיטה- מה מזכירה לי התמונה הזאת? רק צלב קרס חסרה...

ומותר האדם מן הבהמה, אין? כך חושבים סנגורם של החיות בעמותת 'צער בעלי חיים'. וכך מתפשט חזון הצמחונות של הרב קוק לאחרית הימים, אבל ב'טוויסט ' של 180 מעלות. רחמים סלקטיביים. הפיכת הפירמידה. כי כולנו שווים.

מספרים לי שבגני ילדים במרכז הארץ, הילד מגיע לגן כשבתיקו בגדים להחלפה הנושאים אופי ליברלי, דו-מגדרי, לבחירתו—שמלה ומכנס. האם מבקשת מהגננת הבהולה שהילד יחליט מה מתאים לו היום, כשהיא נפרדת מהאוצר שלה בנשיקה 'שלום, אבא'לה שלי...' בלבול זהות, או זהות שברירית? זהו אחיו התאום של בלבול הסמכות הקיים בין הורים לילדיהם.

תנו לילד להחליט מי הוא . הכול פתוח. עוד לא מאוחר. היום הוא ילד, וילדה מחר.  והסמכות ההורית הופכת לגמישה ו'שוויונית'. כן, כולנו שווים.

ויש כל מיני סוגים של הורים, ומודלים שונים של משפחה, המתרבים חדשות לבקרים. זה מודולרי- ויש שתי ספרות של קומבינציות. לא סופי. אבל מה זה משנה? הרי כולנו שווים.

ולמה לאפשר הפרדה במרחב הציבורי? והרי כולנו שווים- כולנו חלק ממרקם קולקטיבי - בליל בלתי מזוהה. וכך גם בשריד בית מקדשנו- מבקש הבלבול לשלוט, והוא צופה באותם לבבות של אבן המבקשות לבלבל סדרי עולם. והנאורות החושפת שיניים רקובות אל מול מסורת בית אבא, ואל מול הסמכות הרבנית. אך הכול בשם השוויון המגדרי. כי כולנו שווים.

וגם אותם ראיתי, לוחמי זכויות האדם, שלטים באדום בוהק, את אחיהם הסודנים הם מבקשים- והעיקר- לבלבל את היוצרות. אבל הרי כולנו שווים.

ובצמתים ובמחסומים ראינו את אותם אצילי הנפש, 'רחמנים' הם אל מול דמם חיילנו השפוך. שוב, 'טוויסט' של 180 מעלות. הם מתבלבלים. הם מבינים שכולנו שווים.

דור הפלגה של ימינו. מושך במכחול ומטשטש את כל צבעי הזהות העצמית, המגדרית, הזוגית, המשפחתית, הלאומית, היהודית.

וגם ההמנון הלאומי, הס מלהזכיר. בוש ונכלם. איך העיז להרים ראש. והרי זאת מדינת כל יושביה.

אך אין שלם יותר משלב שבור. ואני ואת נשנה את העולם. אנחנו, נשות ארגון 'שוברות שוויון', קוראות להצטרף לשורותינו. לנו יש סיפור עתיק יומין, של זהות נשית וזוגית ומשפחתית ויהודית ולאומית. ואנחנו מבקשות להביע זאת בקול צלול ורציף, עם מבט מפוקח ובוטח, ללא שמץ התנצלות ושבריריות .

אנחנו קוראות לך להצטרף אלינו. כי אין שלם יותר מלב שבור. אני ואת, נשנה את העולם.

ליצירת קשר- NZKATIF@GMAIL.COM