"רשימות שחורות"? דמגוגיה זולה

אבנר פורת , ד' בתמוז תשע"ח

דעות אבנר פורת
אבנר פורת
צילום: אורן שואף

האגף לבירורי יהדות בבתי הדין הרבניים מטפל מידי שנה בכ- 4000 בירורי יהדות על פי בקשת הפונים אליהם.

ב- 97% מהמקרים ישנה הצלחה להוכיח שהמבקש הוא יהודי. הדבר נעשה במאמץ אדיר ואין אבן שלא הופכים, כולל בארכיונים בחו"ל ובאמצעים נוספים בכדי לסייע למבקשים. גם באותם מקרים שלא מצליחים, אין קביעה שלא מדובר ביהודי, אלא משאירים אותו כטעון בירור. 

כמובן, שהדבר יכול להשליך גם על בני משפחתו, והם מיודעים בדבר, בכדי שיהיו מודעים לבעיה שהתגלתה ולא יגלו אותה במקרה לאחר שנים רבות, וגם מערכת בתי הדין והרבנות צריכות להיות מודעות לכך, בכדי למנוע בעיות חיתון עתידיות.   התנהלות אחרת תהיה חסרת אחריות באופן בוטה. 

חשוב לציין שהליך בירור היהדות עבר התקדמות עצומה בשנים האחרונות, כולל קיצור משמעותי של זמן הבירור מפרק זמן של ארבעה חודשים לכחודש אחד בלבד.

אך לאחרונה, עולה על פני השטח התופעה שבה דווקא הגוף, שמשקיע אנרגיות עצומות, אנרגיות ששום גוף ציבורי אחר לא עושה, הוא זה שמושמץ בהאשמות שווא.

ביום שלישי בשבוע שעבר היה אמור להיערך בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות דיון בנושא 'הרשימות השחורות של הרבנות הראשית לישראל בו יסווגו אזרחים שיהדותם מוטלת בספק. 

כמובן, שכותרת הדיון עצמה מבטאת דה-לגיטימציה לפעולה של מערכת בתי הדין הרבניים במסגרת המאמצים להיות נאמנים לתפקידם, כמי שנושאים באחריות למניעת פיצולו של עם ישראל ותחילת ניהול ספרי יוחסין על ידי קהילות שונות.

בדקות שקדמו לביטול הדיון, תקפה חה"כ תמנו-שטה את היועץ המשפטי של מערכת בתי הדין הרבניים, הרב יעקובי, ללא סיבה נראית לעין. חברת הכנסת לא ניסתה לערוך בירור כלשהו לגבי עמדתו, אלא ביקשה להתנגח, לחולל מהומה ובעיקר לצבור הון פולטי על חשבון שיקוף המצב לאשורו.

בניסיונה לתקוף אותו ולהשפילו בצעקות רמות, גרמה לו לעזוב את אולם הוועדה. למרות שהוא ניסה להסביר את דבריו באופן שקט ומכובד. הדיון בוטל בסופו של דבר עקב אי הגעה של נציג משרד המשפטים ושל אחד מנציגי מערכת בתי הדין. 

מתברר שדווקא אותם ארגונים שמתהדרים בהיותם דואגים לזכויות פרט, הם אלו שגם במקרה זה נלחמים בארגונים שפועלים במסירות למען אלו שפונים לעזרה בבירור יהדותם, מתוך תחושת שליחות ואחריות גם כלפי הפונים וגם כלפי כל העם היושב בציון. 

הדבר מזכיר מאוד את המלחמה של ארגוני הנשים, שלכאורה הדאגה לעגונות עומדת בראש מעייניהם, אך הם פועלים כנגד אותו אגף בבתי הדין, שפועל במסירות שאין דומה לה בשירות הציבורי, למען מציאת פיתרון לאותן עגונות. 

בנקודה זו מתגלה המגמה האמיתית של אותם מאבקים והיא, פגיעה במעמד הרבנות הראשית, במערכת בתי הדין הרבניים ובזכותה לפעול על פי ערכי היהדות של מדינת ישראל.

עצם הביטוי "הרשימות השחורות" שנהיה שגור בפיהם של הארגונים השונים שתוקפים את הרבנות, מהווה דמגוגיה לשמה שפוגעת בפעילות הרבנות ויוצרת דה לגיטימציה לעוסקים בבירור יהדותם של מי שזקוקים לכך.

מהלך זה יוצר כדור שלג שימשיך להתדרדר עד שלא יתאפשר לשלוט ולפקח בנושאים אלו ויצור מתח רב בקרב האוכלוסייה הישראלית. 

אנחנו מחזקים את מערכת בתי הדין בעמידתה על משמר האחריות למעמד האישי ועל היכולת לשמור על אחדות העם וקוראים לנבחרי הציבור לתת לה את הכלים המתאימים לביצוע משימת קודש זו.