וויליאם, אל תעשה לנו טובה

ארמון המלוכה עדיין לא הפנים את המציאות החדשה ונראה כי טרם השתחרר מהדוגמות הישנות והבלתי מוצדקות שלו.

אריאל קלנר , י"ד בתמוז תשע"ח

הגעתו של הנסיך וויליאם לישראל לוותה בביקורת, מאחר והוא ביקש להתארח באתרים מרכזיים בירושלים כאורחה של הרשות הפלסטינית.

מרוב לחץ, מארגני המשלחת של ארמון המלוכה ביקשו שלא לפרסם את הלו"ז המלא שלו כדי לא לגרום ללחץ נוסף, מיותר מבחינתם.

נראה כי מה שהבינו מנהיגים רבים בעולם, בארמון המלוכה עוד לא הבינו. הם בעיקר לא הבינו את ההבדל בין ישות שמנסה בכל כוחה לגרום לסילוקה של ישראל מכל שטחה, לבין מדינה שבסך הכל מבקשת להגן על עצמה.

וויליאם הוא לא סתם נסיך כמו אחיו הארי. מדובר במלך אנגליה הבא. סבתו, המלכה אליזבת כבר באה בימים, והנסיך ככל הנראה מכין את עצמו לתקופה בה ימלא את תפקיד מלך אנגליה, במדינה בה הארמון עדיין עומד ויציב.

מעולם לא היה נרשם בישראל ביקור רשמי של ארמון המלוכה. במהלך השנים הופיעו כאן נציגי הארמון, אך תמיד הביקורים הוגדרו כביקורים אישיים, כדי שחלילה האומה הבריטית לא תחשוב שארמון המלוכה נותן לגיטימציה לקיומה של מדינת ישראל.

האמת היא שההיסטוריה בין האומה הבריטית ומנהיגיה לבין מדינת היהודים, ידעה בעיקר יחס עוין מהצד הבריטי (הצהרת בלפור נראית כתאונה מקרית ובלתי מכוונת). די לחזור לציטוטים שנאמרו על ידי מדינאיים ופוליטיקאים בריטיים כדי להבין שהשנים הן אלה שחלפו, אך האיבה עודנה שם. הציטוטים מתבססים על הספר 'מאז ומקדם' מאת ג'ואן פיטרס.

לדוגמא, כך אמר שר החוץ הבריטי, אנתוני אידן, בשנת 1943: "הרשני ללחוש על אוזנך שאני מעדיף ערבים על יהודים". גם ראש ממשלת בריטניה בשנות ה30' המאוחרות של המאה ה-20, נוויל צ'מברליין אמר לחברי ממשלתו: "אם חייבים אנו לפגוע בצד אחד, הבה נפגע ביהודים ולא בערבים".

מעבר לכך, בניסיון לבלום עלייה יהודית לארץ ישראל, הבריטים הודיעו לגרמניה טרם המלחמה, על כוונת יהודים לעלות לארץ ישראל, בכדי למנוע אותה. במארס 1939, נצטווה השגריר הבריטי בברלין על ידי משרד החוץ הבריטי להודיע לממשלת גרמניה על דרכי בריחת היהודים, ואף לבקש מן השלטונות הגרמניים "שלא לעודד נסיעות כאלו".

כמה מאיתנו ידעו שהממשלה הבריטית נהגה להודיע לנאצים על הספינות עמוסות הפליטים שהגיעו לארץ ישראל ושהממשל הבריטי הגביל עלייה של יהודים לארץ ישראל? הוא אף הגדיר אותה לבסוף כבלתי חוקית, למרות שהוטל עליו דווקא להקל על עלייה יהודית.

יחסם של הבריטים בשנים האחרונות למדינת ישראל פחות עוין מבעבר, זה נכון. אך עדיין ארמון המלוכה מבקש לדבוק בחוסר הליגיטימציה למדינת ישראל, למנוע ביקורים רשמיים בה ולהתייחס לרשות הפלסטינית כיישות לגיטימית כזו, שלפעמים עדיפה על פני מדינת ישראל.

הנסיך וויליאם לא עושה לנו טובה שהוא מגיע לכאן לביקור "כדי להכיר את המזרח התיכון מקרוב". נראה כי ארמון המלוכה עדיין לא הפנים את המציאות החדשה ונראה כי טרם השתחרר מהדוגמות הישנות והבלתי מוצדקות שלו.

יותר מכך, בשנים האחרונות ישנן מדינות ערביות ומוסלמיות שנמצאות בקשר קרוב יותר עם ישראל מאשר ארמון המלוכה.