החורבן המתמשך

תגיות: אסף פריד
אסף פריד , ט"ז בתמוז תשע"ח

אנו עומדים היום ערב פתחם של ימי "בין המצרים" הימים בין י"ז בתמוז לתשעה באב, ימים בהם אנו מתאבלים על חורבן בית המקדש.

רבים מתייחסים לחורבן כאירוע חד פעמי שארע אי אז לפני 2000 שנה, אבל האמת היא שחורבן בית המקדש מתרחש גם בימינו, חז"ל כבר אמרו "דור שלא נבנה בית המקדש בימיו כאילו  הוא החריבו" מעבר לכך. והחורבן של בית המקדש נמשך גם בתקופתנו לאחר מלחמת ששת הימים בו שחררנו את הר הבית וירושלים מהכיבוש הירדני.

אספר כאן על שני אירועים נשכחים, שאולי יש מי שמעדיפים להדחיק ולשכוח:

בתמוז תשמ"א, במהלך עבודות במנהרות הכותל, התגלה שער תת קרקעי סתום מול בית קודשי הקודשים, הרב גץ זצ"ל העריך שדרך שער זה נכנסו הכוהנים להר הבית. במהלך העבודות נתגלה פתח בשער הסתום אשר הוביל למנהרה רחבת מיימדים 28 מ' אורך על 16 מ' רוחב מתחת להר הבית. הרב גץ, הנרגש מהתגלית שקיווה שתוביל אותו למנהרות אשר תחת להר הבית, מקום אשר לפי המסורת הוסתר בו ארון הברית, מיהר לקרוא לרבנים הראשים הרב עובדיה והרב גורן, אשר הורו לו להמשיך בעבודות ולנקות את המנהרה.

אחרי כחודש נודע הדבר לערבים אשר פרצו למנהרה מתוך הר הבית ותקפו את העובדים. בלחץ הערבים סתמו עובדי עיריית ירושלים את השער העתיק. באישור השר לביטחון פנים יוסף בורג יצקו הערבים בפתח השער הסתום מתוך הר הבית קיר בטון מזויין בעובי של מטר וחצי!

הרב גץ כתב ביומנו: "חצות לילה, הרגשתי בעת 'תיקון חצות' קרובה לזו של אבותי בראותם במו עיניהם את הלהבות העולות מבית אלוקינו בשעת החרבן..."

בשנת תשס"ו קיבל הוואקף הירדני אישור לפרוץ פתח חרום למסגד "אל-מראווני" אשר הוקם ב"אורוות שלמה" באישורו של ראש הממשלה דאז. הוואקף הירדני הכניס להר הבית כלים כבדים ובמספר ימים פרץ בור אדיר בדרום הבית הוציא מהם באמצעות 400 משאיות 12,000 טון של עפר מלא בשרידי המקדש, עפר זה העמוס בשרידים ארכאולוגיים נשפך במספר מזבלות במזרח ירושלים. הארוע החמור זכה לפרסום נרחב רק שלוש שנים אחרי הארוע.

אין וואקום.  כאשר עם ישראל מדיר. אתרגליו מהר הבית, הר הבית לא נשאר שומם. אם לא יהיו יהודים בהר הבית לא תהיה ריבונות ישראלית בהר הבית. וכפי שהיה בעבר אם לא נהיה בהר הבית הערבים ידאגו שלא ישאר הר הבית.

היום בניגוד לעבר, העליה להר הבית הפכה להיות קלה ונעימה. כל יום עולות להר מספר חבורות של יהודים שאפשר בשמחה להצטרף אליהם וכך גם לדעת את הגבולות המותרים לכניסה לטמאי מת. עם הרחקת מחבלי הוואקף מקבוצות היהודים התנאים בתוך ההר לנעימים ורגועים הרבה יותר.

אם בעבר המשטרה עשתה הכל כדי למרר את חיי העולים, רק היום התראיין השר לבטחון פנים בעיתון "בשבע" והתגאה בצדק במהפכה שביצעה המשטרה בהר הבית, מהפכה שהפכה כל יהודי לרצוי בהר קודשנו.

זה הזמן לעלות להר הבית. למנוע את החורבן ולעשות את הצעד הראשון לבניין. יש לטבול במקווה כשר ולחלוץ נעלי עור. קומו עלו.