זה הזמן לגלישה בחוף מוגן

אבינועם הרש , י"ט בתמוז תשע"ח

אבינועם הרש
אבינועם הרש
עצמי

הוא ניגש אליי אחוז חלחלה ותדהמה, איך יכול להיות שהבן המתבגר שלו (שלו!!) גלש באתרים לא ראויים והוא בכלל ידע על זה. עובדה, בכל פעם שעשה ביקורת אקראית הוא מצא כלום.

שאלתי אותו האם הוא יודע איך לתפעל את היסטוריית הגלשה או להבחין שמשהו בה מתנהל לא כשורה אבל הוא רק הסתכל עליי כאילו הרגע ראה זומבי מולו ולא הבין על מה אני מדבר.

הוצאתי את הנייד, פתחנו את ההגדרות, הלכו להיסטוריית הגלישה, שם גם התוודע לראשונה לאפשרות של גלישה סמויה - לגלוש מבלי שהגלישה נרשמת בהיסטוריה ואז הוא הסתובב אליי, טפח לעצמו על הראש ופלט ביאוש: "יאללה, לא מאמין שהוא אשכרה סובב אותי על האצבע הקטנה שלו כל הזמן ואני חשבתי שאצלנו זה הולך להיות רגוע יותר".

אז השמש זורחת, המזרח התיכון בוער והמתבגרים והנוער ימשיכו מן הסתם להסתקרן ולצרוך בחופש הגדול כל מיני חומרים ותוכן שבודק גבולות ומסעיר אותם בכל פעם מחדש. אבל בוודאי שאנחנו כמבוגרים, כהורים, צריכים לכל הפחות ליצור עבורם בוודאי בחופש מקום אחד מוגן רגוע ובטוח יותר מאוקיינוס הפיתויים והריגושים שמחכה להם בחוץ וכדאי שנתחיל מהבית.

על פי כל הסקרים בשנים האחרונות הנוער בישראל מדורג בקביעות בין המדינות הראשונות בעולם בצפייה בטלוויזיה, אינטרנט וברשתות החברתיות:

מדובר בבהייה של שעות על גבי שעות וצריכת תוכן מורכב ובעייתי במיוחד המעצב את תפיסת עולמם המתבגר בנושאים רגישים במיוחד כדימוי גוף, תפיסת מערכת היחסים בין איש ואשה וגיבוש נקודת המבט דרכה יראו ויחוו את העולם. 

העניין המדאיג בכל העניין הוא שלא בכל המשפחות יש אינטרנט מסונן ומערכות ניטור ומיפוי שיאפשרו להורים לסנן ולפקח על צריכת המדיה של ילדיהם כאשר נקודת המוצא היא בהתאם לכלל ' נו יוז גוד ניוז': אם הילדים דבוקים למסך ומספקים לנו קצת שקט תעשייתי, כנראה שהמצב בסדר, אחרת הם ההורים כבר היו מודעים לזה. 

במצב שנוצר ילדיהם יכולים לעבור שלל תרחישים החל מהנורמטיביים והשכיחים יותר: חשיפה לתוכניות בעלות מסרים מיניים ופוגעניים שקרוב לוודאי לא היה צופים בהם בנוכחות הוריהם ועד לקיצונים יותר כגון: התעללות ממושכת ושיימינג שהם עוברים על ידי חבריהם לכיתה ביקר בחופש הגדול.

בדיוק כמו הים וחוף בלתי מורכז, 'המים' של האינטרנט והמדיה עלולים להיראות מבחוץ כפסטורליים שלווים ובעלי רוגע ועניין אלא שבמקרה של הגלישה באינטרנט אוסף המערבולות והסכנת שעלולות לשאוב את ילדיהם לעבר מקומות שאח"כ יתקשו לצאת מהם הוא גדול ורב לאין שיעור.

החופש התחיל, זה הזמן להירגע ולאסוף זמן איכות עם הילדים (המטרה היא לא להילחם איתם או לשחק בחתול ועכבר בכל הנוגע לסוגיית גיל ההתבגרות אלא לדבר ולייצר דיאלוג כנה אמין ופתוח שבאמת יעזור ויקדם אותם מתוך דיוק והכלה) ובכל זאת כדאי שאנחנו ההורים לא נחיה בסרט ונדע מתוך מבט מפוקח איך תראה צריכת המדיה של ילדינו

רק בצורה זו נוכל לדעת שגם אם לא נוכל לגונן עליהם בוודאות מכלל הפיתויים והסכנות הכרוכות בגלישת האינטרנט, לפחות הפחתנו ויצרנו עבורם את תיבת הנוח הפרטית שלנו ואם רק הייתם חשופים לכלל המחקרים והסיפורים האחרונים אודות ההשפעות וההשלכות של צריכת מדיה בלתי מבוקרת, הייתם מבינים עד כמה מדובר בצעד גדול וחשוב בדרך להמשך ההתפתחות הבריאה והתקינה של האישיות שלהם.

החופש הגדול הגיעה על מגוון אפשרויות הצמיחה והגדילה שלו, אבל גם על אין ספור המורכבויות והאתגרים שלו, בואו ננסה לתת לילדינו את הכלים בכדי שיקבלו את ההחלטות הנכונות שבסופו של החופש הגדול יעזרו להם לצאת ממנו גדולים וחזקים יותר בגופם ובנפשם.