גנץ - מה יש בו?

יכול להיות שהוא אדם שבאמת ראוי לעמוד בראש המדינה היהודית אולם תחילה אני רוצה לדעת מה יחסו, למשל, לגיוס חרדים, לרפורמים, לנסיגות

ד"ר חיים משגב , כ"ו בתמוז תשע"ח

ד"ר חיים משגב
ד"ר חיים משגב
צילום: עצמי

אינני יודע כיצד להתייחס לסקרים שמנסים לפענח כיצד מתייחסים  בציבור לאפשרות שבני גנץ יהיה חלק ממערך מפלגתי כלשהו.

מכל מקום, התוצאות נשמעו לי ממש מופרכות; כמעט על גבול השרלטנות.  איש מן הנשאלים, ואין הסבר הגיוני לאופן שבו הם נבחרו, לא ידע, כנראה, דבר על האזרח גנץ. יודעים שהוא היה רמטכ"ל - אבל לא מעבר לכך. לוח לגמרי חלק.

יכול להיות שהוא אדם שבאמת ראוי לעמוד בראש המדינה היהודית אולם תחילה אני רוצה לדעת מה יחסו, למשל, לחוק המחייב גיוס חרדים או לאפשרות שיהודים רפורמים, שיש מי שבכלל כופר בעצם יהדותם, יקבלו חלק ונחלה ברחבת הכותל; ובעניין אחר, האם הוא בעד נסיגה רק מהשטחים שנכבשו ב- 1967 או גם משטחים שנכבשו ב- 1948 , מה שאומר, כידוע, שכולנו נצטרך להתכנס לתוך "גבולות החלוקה" שנקבעו בהחלטה של האו"מ על חלוקת ארץ ישראל משנת 1947.

ואולי הוא בכלל נגד נסיגות כלשהן, בהיותו מודע לכך שנסיגות, עם הסכם או בלי הסכם, מזמינות טרור נוסף שכן במזרח התיכון מתקבל כל אות של חולשה  כהוכחה לכך שהטרור משיג את מטרתו. כך זה היה לאחר הנסיגה מדרום לבנון וכך זה היה לאחר הנסיגה מגוש קטיף ברצועת עזה ומצפון השומרון וכך זה היה לאחר הנסיגות שהוביל הסכם אוסלו – ואת כל הנסיגות האומללות הללו ביצעו גנרלים מפוארים, עטורי תהילה צבאית, שהתגלו כחסרי חוליות לאחר שהם פשטו את מדיהם.

גנץ גם לא סיפר לאיש כיצד יש לדעתו להתייחס לבלוני התבערה. בזמנו, בעת מבצע צוק איתן, הוא עמד בראש הצבא. החמאס לא הובס -  ואף אחד לא ממש ידע מה הייתה מטרתו של המבצע הזה.

אבידות רבות נגרמו לחיילים - וגם העורף סבל לא מעט במשך השבועות הרבים שבהם התנהלו משחקי החתול ועכבר מול ארגון טרור קיקיוני שהיתל בצבא שמחזיק בכלי הנשק הכי מתקדמים בעולם.

למזלו של גנץ, כיפת ברזל, שלפיתוחה התנגדו חבריו בצמרת המטכ"ל, עד ששר הביטחון בעת ההיא, עמיר פרץ, בלי הרבה ברזלים על הכתפיים, כפה את רצונו  על חבורה של כבדי-כרס, סייעה להכלה של מאות רקטות שנורו לעבר יישובים אזרחיים.

אסור גם לשכוח את מחדל המנהרות. צה"ל ידע על קיומן כבר לאחר חטיפתו של גלעד שליט בידי מחבלים שיצאו מתוך מנהרה – אבל דבר לא נעשה כדי לקדם את פני הרעה. השאננות בעניין זה הזכירה לי התנהגות דומה ערב מלחמת יום הכיפורים. גם אז הבטיחו לנו הבטחות רבות. אחת מהן הייתה שאם המצרים ינסו לחצות את התעלה, היא תוצת לכל אורכה.

יכולתי לשאול עוד הרבה מאוד שאלות את גנץ, כגון  האם הוא סבור שהחלטה על פירוז שטחים שמהם ייסוג צה"ל תספיק כדי למנוע את תפיסת השטח בידי ארגוני טרור, כמו שקורה עתה בחצי האי סיני, או כיצד הוא מתכוון להתמודד עם האפשרות שיום אחד, לאחר הקמתה של "מדינה פלסטינית" – אם זה, חלילה, יקרה - תהפוך גם כפר סבא, בין השאר, ליעד לעפיפוני טרור או איך הוא מתכוון להתמודד עם מיליוני "פליטים" שיתגודדו לאורך כביש 6 וידרשו לחזור למקומות שנכבשו מידיהם במלחמת השחרור.

זאת העת, לפני הסקר הבא, לשחרר כמה תובנות.