חלון הזדמנויות או דלת נעולה

תירוץ אובמה חלף עם הרוח שנושבת מחלון ההזדמנויות שנפתח, ובמקום לצאת דרכו אנחנו נצמדים אל הקיר בחוסר מעש מכעיס.

ארז צדוק , ג' באב תשע"ח

ארז צדוק
ארז צדוק
עצמי

עוד שנתיים וחצי יש לטראמפ בבית הלבן. כבר שנה וחצי שאנחנו מבזבזים על ציפייה לתוכנית המדינית שלו, במקום ליזום.

תירוץ אובמה חלף עם הרוח שנושבת מחלון ההזדמנויות שנפתח, ובמקום לצאת דרכו אנחנו נצמדים אל הקיר בחוסר מעש מכעיס.

מה לא אנחנו יודעים. לא תהיה מדינה פלשתינית בין הירדן לים. נקודה. מה כן? יש כמה אופציות אבל אין הסכמה. אני מדבר על הימין כמובן. כי השאלה בסוף היא מה יהיה מעמדם של ערביי יש"ע. האם הם יקבלו אוטונומיה בלי אזרחות? נספח את שטחי C? את כל השטחים? ערביי יש"ע יקבלו ת.ז. כחולות? נהיה מדינת אפרטהייד? בשלב הזה אנחנו בממשלות הימין נתקעים וממשיכים עם מדיניות 'ניהול הסכסוך' במקום ליזום מהלכים שיקדמו אותנו לפיתרון.

תירוץ אובמה חלף עם הרוח שנושבת מחלון ההזדמנויות שנפתח. השבוע הצגתי את תוכנית 'משקיעים בפתרון' שכוללת ארבעה רבדים מקבילים: פיתוח עסקי ותעשייתי, בנייה והתיישבות, עצירת ההסתה וריבונות.
 
פיתוח עסקי ותעשייתי ברמה שמייצרת שינוי אמיתי בשטח, עלול לבוא על חשבון הפריפריה. כדי למנוע את זה, צריך להביא חברות אמריקאיות שיקימו מפעלים ביהודה ושומרון, עם מענקים מארה"ב על חשבון כספי הסיוע לרש"פ, הטבות מס מישראל ומיתוג של אחריות תאגידית לחברה שמקימה מפעלים באזורי עימות. הנושא כבר נידון בקונגרס האמריקאי וקיבל תמיכה. תעשייה משגשגת ביו"ש, מעבר לפרנסה שתתן ליהודים הרבים שיעברו לאזור ולערבים שגרים שם, תהפוך את האוכלוסיה הערבית מענייה ונזקקת, ליצרנית ומשלמת מסים, דבר שיהפוך אותה לאטרקטיבית יותר בהסדר אזורי כולל.

המטרה של מיליון יהודים ביו"ש זה טוב מאוד, אבל אסור להישאר רק בגושים. צריך לחזור לצפון השומרון עם נוכחות משמעותית, לחזק את ישובי הרכסים סביב שכם, ליצור חיץ התיישבותי ממערב השומרון דרך אריאל ועד גוש שילה, חיץ נוסף מירושלים דרך אזור 1E אל מעלה אדומים, וכמובן לחזק את אזור הר חברון. רק התיישבות אסטרטגית תוריד מהשולחן את חלום המדינה הפלשתינית.

את ההסתה צריך לעצור גם בכלים כלכליים. חוק קיזוז משכורות מחבלים במתכונתו הרכה הוא הרע במיעוטו. צריך לצרף אליו את חוק טיילור פורס האמריקאי שמונע מהרשות הפלשתינית תמיכה כלכלית אמריקאית כל עוד היא משלמת משכורות למחבלים, ומנופים כלכליים נוספים ויש מאוד משמעותיים, ולהסביר לאוכלוסיה הערבית מה היא מפסידה כשהיא תומכת במחבלים. זה גם נכון וצודק, וגם חכם.

והדבר האחרון – ריבונות. הריבונות חשובה ומתי אם לא בממשל טראמפ נכריז עליה, כמובן לאחר עבודת הכנה יסודית. הריבונות בשלב הזה תחול על כל הישובים הישראליים ביהודה ושומרון, ורק עליהם. זאת גם כדי להימנע מקביעת תקדימים לגבי הסטטוס של ערביי יו"ש. ריבונות על כל חלקי ארץ ישראל תהיה, אבל תיקבע כשיהיה מתווה לגבי ההסדר האזורי הכולל. ריבונות על הישובים הישראליים בשלב זה תתרום גם להחלת החוק הישראלי על הישובים, לאחריות משרדי הממשלה במקום המנהל האזרחי וכמובן תימנע הריסות בתים.

לסיום נחזור להתחלה. אם נתעקש על תוכנית מדינית שכוללת פתרון כולל ומצב סופי, נישאר עם ניהול הסכסוך עוד זמן רב לאחר עזיבתו של טראמפ את הבית הלבן. יש אלטרנטיבה ואפשר להתחיל לקיים אותה כבר עכשיו, כי השעון מתקתק והימים חולפים וחלון הזדמנויות, אם לא יוצאים דרכו, בסוף נסגר.