על מה חרבה הארץ?

הרבנית הדסה פרומן , ח' באב תשע"ח

הדסה פרומן
הדסה פרומן
צילום: יח"צ

זה הזמן להתבונן על השאלה ואולי אף לקבל תשובה עכשווית. איך זה קורה? 

בימים האחרונים מתנוססות  כותרות שמקורן בערוץ המתיימר לייצג ציבור לאומי: "מחבל לשעבר מרצה לפני חיילים צה"ל". ובכן, מה  האמת שעומדת מאחורי הכתבה? הפחדים? האינטרסים? 

בסיס הכתבה הוא שקר. פשוט שקר. האדם המצולם,שמו והפרטים על עברו-לא נכונים. מישהו יטרח לשנות? ואם נאמר שכתבה זו יכולה להרוס את חייו או לסכן אותו.  מישהו יטרח לתקן? אבל החמור ביותר זה דווקא החצי אמת שמונחת שם.  

האמת היא שבשנים האחרונות אכן ישנה קבוצה של ישראלים(מתנחלים) ופלסטינים שבונה מציאות אחרת ברחבי גוש עציון ובשומרון ומייצרת מעגלים,מעגלים של מפגשי שכנים ושיתופי פעולה.  כשהמטרה היא להכיר את המציאות, ללא פרשנויות ותיווכים. לנסות להבין ולהסביר, איך להושיט יד ולתקן את הצריך תיקון ולעיתים גם להעמיק בשיח תרבותי.

מי שמוביל את זה בצד הפלסטיני הם  מנהיגים פלסטינים ,שבעבר הרחוק(לפני 20שנה) היו פעילי אינטיפדה ומאז פועלים  באומץ ומתוך סיכונים רבים להביא לסיום הסכסוך וחיבור בין העמים.  

יומם ולילה לרוב בלי לקבל שכר, מתמסרים לחזון השלום.

 זה דבר מרשים. מזמין למחשבה, מסמן אופק חיובי שלא קיים כרגיל בשיח שלנו. ולכן מושך אליו מאות קבוצות ישראלים, אל גוש עציון, אל ההרכב הזה של מתנחלים ופלס' שמדברים את עצמם יחד. כי כאן מקום המפגש, בתוך החיים ובתוך ההתרחשות עצמה.

מכאן  מתבקש, שהצבא שפועל בתוך השטח ייחשף לקולות שעולים מתוכו ,יקשיב ואף ישמיע את קולו.

ולכן בשנים האחרונות,כל גווני היחידות של צהל, רוב המכינות הקדם צבאיות, תלמידים,קבוצות אקדמיות מהארץ ומהעולם.מגיעים למקום המפגש הזה. מקום פיזי למפגש ולעיבוד ולהעמקה בסוגיית חיינו. אלפי אנשים כבר שותפים לדיון החי הזה.

אז למה זה כל כך מפחיד? למה כל התוכן שהיה באותו מפגש הושמט?

עכשיו חיזרו לכתבה וראו מה היה חסר בה. מדוע נושא  השלום אפילו לא מוזכר?

 מה כל כך מפחיד בו? מדוע השנאה והמחלוקת כל כך משתלטים על השכל הישר והפשוט? 

אצטט את דברי שותפי לדרך, עלי אבו אוועד: "היהודים אינם אויבי.  הפחד של היהודים הוא האויב שלי. היהודים סבלו מפחד בכל ההסטוריה שלהם,ועלינו מוטלת החובה למנוע מהם את הפחד הזה בשיח שלנו"

זהו מדרש עכשווי פלסטיני, שעונה על השאלה היהודית הנצחית: על מה חרבה הארץ. הפחד, האגרסיביות שנלוות אליו, והאטימות. 

ואיך נבנה חזרה את הארץ? על ידי המפגש והדיבור הישיר. כך נפתור פחדים ונאפשר תיקון. כך נבנה מחדש את הארץ.