מחבל כמרצה למפקדים בצה"ל

בעז שפירא , ח' באב תשע"ח

דעות בעז שפירא
בעז שפירא
צילום: עצמי

לשפשף את העיניים ולא להאמין – אני בטוח שגם הסובלניים, הליברליים והמתונים שבין מי שיטרח לקרוא את שיסופר , לכל הפחות ירימו גבה...

מעשה שהיה כך היה. לקראת עליית גדוד לוחם לשרות בגוש עציון התקיים יום היערכות והדרכה של המפקדים העולים לקו. היום הזה כלל סיורים, הדרכות, תדריכים מבצעיים ועוד כנדרש. עד כאן הכול בסדר.

אלא שנודע שבין היתר שמעו המפקדים הרצאה מפיו של ערבי תושב האזור – עלי עואד שמו. נורא נכון? שהרי מה לערבי ולתדרוך מפקדים בגזרה...אלא שהנורא מכול הוא שהערבי הנ"ל הוא מחבל מורשע בעל "ייחוס" בו יכול להתגאות כל רוצח ישמעאלי. אמו של המחבל עואד ישבה בכלא הישראלי במשך חמש שנים ואחיו המחבל חוסל בידי כוחות הביטחון.

עלי עואד עצמו , שהרצה בפני המפקדים כאמור, חבר בארגון הטרור פת"ח והועסק ב"מנגנון הביטחון" של הרשות. הוא נעצר בעבר ונשפט על פעולות טרור בכללן זריקת אבנים, זריקת בקבוקי תבערה וחברות בארגון טרור ונדון לעשר שנות מאסר. בפועל ריצה מתוכן ארבע שנים ושוחרר.

והמחבל הזה, ממשפחת מחבלים- הוא זה שנבחר על ידי צה"ל להעביר הרצאת הכנה למפקדים בגזרה. על פי הפרסום המחבל התקבל אחר כבוד בחטמ"ר גוש עציון ותוך הפגנת ביטחון וזקיפות קומה הרצה למפקדים הצעירים את משנתו- בכללה על "דו-קיום ישראלי פלסטיני", על "הסיכוי לשלום", על היות צה"ל "צבא הכיבוש" ועוד פנינים מבית היוצר של שקרי המחבלים הערבים.

הנרטיב והמסרים שהועברו למפקדים הם כי הערבים הם אזרחים תמימים המפגינים במחאה על הכיבוש וכי אינם אויב, ובזה צריך להתחשב.

שאלו נא את עצמכם- מי הפסיכי שאישר הרצאה כזו של מחבל מורשע בפני מיטב בנינו המפקדים הצעירים? האם כך מנחילים רוח קרב ומורשת? האם זו הדרך הנאותה לתדרך ולהכין מפקדים לשירות בגזרה בה יש פעילות פח"ע נרחבת? האם המסרים אותם מעביר המחבל למפקדים מסייעים במשהו למשימה? ובכלל- מי המטורף המהין עוז בלבו לקבל מחבל בן למשפחת מחבלים כ"מרצה" בתוך בסיס צבאי ואל מול חיילים ומפקדים?

לצה"ל ולמפקדיו הפתרונים.

כן נודע שבעקבות פניית הגורם המפרסם לדובר צה"ל והבאת העניין למודעותו הוחלט לעצור את הטירוף באופן מידי. לקמן תגובת דובר צה"ל- "״ההרצאה התקיימה מטעם ארגון שאינו חלק מרשימת המכונים שאושרו בחיל החינוך .... ועל כן לא מאושר להעביר הרצאות בצה״ל. ההרצאה הועברה מספר פעמים בודדות בימי ההכנה לקראת התעסוקה המבצעית בגזרת עציון בחודשים האחרונים ולא אושרה על פי הנהלים בצה״ל. לאחר בחינת תוכן ההרצאה על ידי מפקד החטיבה הנוכחי ולאור פקודות הצבא הוחלט כי התוכן לא יועבר עוד בהמשך״.

היינו מסתפקים בהבהרה ובפעולה שננקטה אלא שאין המדובר בכשל מקרי וחד פעמי. בבית הספר לפיקוד ומטה נהגו בעבר (אינני יודע מה קורה כיום) להציב בפני המפקדים הבכירים שבקורסים מתנחל וערבי. כל אחד סיפר את "הנרטיב" שלו ומפקדי צה"ל האזינו ברוב קשב ל"שני הצדדים" משל הם מהאו"מ וכאילו הם חסרי פניות ו"אובייקטיבים".

ארגוני שמאל מפמפמים את "סחורתם" המרעילה בפני חיילי ומפקדי צה"ל בהזדמנויות רבות. חיל החינוך המשתף פעולה עם מעשי הנבלה הללו הגיע לשפל מדרגה בהתברר שקצינים המבקרים במחנות ההשמדה (בתכנית הנקראת "עדים במדים") לומדים מתוך מסמכים רשמיים של חיל החינוך על "הסכנה" האורבת לפתחם של החברה הישראלית וחיילי צה"ל לבל נהיה אנחנו כמו...

"מדרון חלקלק" – כך מכנה חיל החינוך את המצב בו מצויים חיילינו ומפקדינו. זוכרים את נאומו השערורייתי  של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן בו דיבר על כך שהוא "מזהה תהליכים" (בחברה הישראלית) המזכירים לו את שאירע בגרמניה בעבר....? בכן- יאיר גולן לא המציא דבר , הוא מדקלם את המסרים אותו הטמיע בו  חיל החינוך של צבא הגנה לישראל. מסרים אלה ואחרים, בעייתיים כולם, מונחלים לכלל מפקדי צה"ל מזה שנים הרבה.

את המצב הזה צריך לשנות מן היסוד וכך, לא נשקוט ולא נרפה עד אשר הדברים יתוקנו.