ערכי העם היהודי

הנהגת המדינה וצה"ל ימשיכו להבטיח את ביטחון המדינה, להושיט סיוע בכל מקום בעולם שבו אפשר להועיל בהצלת חיי אדם

הרב ד"ר חיים שיין , י"א באב תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

ידיעה שפורסמה בכלי התקשורת ואושרה על ידי דובר צה"ל, באשר לסיוע בפינוי לירדן של800 מתנדבים מארגון ההגנה האזרחית הסורי "הקסדות הלבנות", מעניינת וחשובה.

במוצאי שבת, עת בבתי הכנסת בישראל קראו רבים את מגילה איכה, המתארת את החורבן ואת בדידות יושבי ירושלים "כל רעיה בגדו בה היו לה לאויבים", עסק צה"ל במחווה הומניטרית יוצאת דופן לטובת קבוצת בני אדם שנקלעה לתוך התופת הסורית.

קבוצת סיוע אזרחי, שלאורך זמן עשתה מאמצים ניכרים להציל את שרידי הטבח של אסד ולאפשר להם קיום סביר. בזמן שבעולם ובישראל מתנהל ויכוח על ערכי צה"ל, הוכח שוב שחיילי ישראל עומדים על משמר ארצנו ולרגע לא זונחים את הערכים המלווים אותנו כאומה כבר אלפי שנים, כמאמר הנביא ישעיהו "פָרֹס לָרָעֵב לַחְמֶךָ, וַעֲנִיִּים מְרוּדִים תָּבִיא בית". 

פעולת החילוץ נעשתה בשיתוף פעולה עם ארה"ב, רוסיה וירדן. כללי המשחק המוכרים במזרח התיכון משתנים במהירות. הנשיאים טראמפ ופוטין, מעבר להערכה האישית שיש להם לרה"מ בנימין נתניהו, יודעים היטב שישראל היא המעצמה היחידה במזרח התיכון, דמוקרטיה נאורה, שניתן לסמוך עליה כדי להבטיח יציבות כלשהי באזור מוכה שנאה, טרור וחוסר ערך מינימלי לחיי אדם.

גם מדינות ערביות, קרובות ורחוקות, כבר הפנימו ששיתוף פעולה עם ישראל מבטיח מניעת השתלטות עוינת על ארצותיהם. בל נופתע אם הברית העלומה תיחשף במהרה לעין כל.

הציביליזציה המערבית טרם מצאה את הכלים להתמודד עם מציאות שבה ארגונים ומדינות טרור פועלים מתוך חוסר ערך בסיסי לחיי אדם. פעילות המתבצעת גם מאחורי גבם של אזרחים הנאלצים להיות מגינים חיים לפראי אדם חסרי צלם אנוש. מדינת ישראל וצה"ל עומדים בחזית מולם ולא פעם מתלבטים בשאלות הנוגעות למוסר לחימה. מעטים הצבאות שמנהלים מערכה קשה ועיקשת מתוך התחשבות באנושיות בסיסית, הכרה בערך חיי אדם, כל אדם. 

כל אזרח בישראל יודע שצה"ל יכול בזמן קצר לחסל מאות רבות מתושבי הרצועה, להפציץ בתי חולים שבמרתפיהם מתחבאים מנהיגי המחבלים "האמיצים" ולהחריב רבי קומות שבחלק מהדירות מתגוררים טרוריסטים. אך צה"ל, לפי ערכיו ומורשתו, כמו גם הנהגת המדינה, לא יפעלו כמו אויבינו. נכון, יש לכך מחיר, אולם גם ביום שתסתיים המערכה נצטרך להציב מראה מול פנינו וברצוננו שממנה תשתקף דמות ערכית ומוסרית גם למען הדורות הבאים.

מסופקני אם מדינות אירופה - שהצביעות במהותן - מסוגלות להעריך את משמעות המבצע הזה. לפני ימים מועטים גרמניה ביקרה את ישראל על התנהלותה מול משגרי העפיפונים, והיום הביעה הערכה לפעולת החילוץ. אין ספק שמדובר בהערכה קצרת מועד, ושוב נשמע בקרוב את האיחוד האירופי הכושל והקורס נוקט עמדה חד־צדדית נגד ישראל .

הנהגת המדינה וצה"ל ימשיכו להבטיח את ביטחון המדינה, להושיט סיוע בכל מקום בעולם שבו אפשר להועיל בהצלת חיי אדם, לא מתוך רצון למצוא חן בעיני מישהו אלא מתוך הכרה עמוקה שאלה ערכיה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי.

באדיבות "ישראל היום"