ולא שמענו אליו

מותר לנו לחלוק בחריפות ובנחרצות על פרופסור קרמניצר, אסור לנו להישאר אדישים לכאבו. הדמעות חייבות להיכנס לליבנו.

הרב עמיחי גורדין , י"ג באב תשע"ח

דעות הרב עמיחי גורדין
הרב עמיחי גורדין
צילום מסך

הקדמה: אני תומך נלהב בחוק הלאום. צריך לתת זכויות מלאות לכל האזרחים במדינה, יהודים וערבים, ויחד עם זאת, ברמה הקבוצתית, את זכויות הלאום יש לתת רק לקבוצה אחת, הקבוצה היהודית.

זהות לאומית איננה גזענות. רק מתוך זהות לאומית איתנה נהיה גם אנחנו במיטבנו, ונפיץ אור, תקווה, וחסד לעולם כולו.

ועכשיו, אחרי שהבהרנו את דעתנו הנחרצת אפשר לדבר על פרופסור קרמניצר. פרופסור מרדכי קרמניצר התראיין על חוק הלאום והסביר, כשדמעות חונקות את גרונו, שלטעמו זה אסון. שמעתי את הבכי ונזכרתי בשיחה ששמעתי בנערותי מהרב נחום רבינוביץ' שליט"א.

* * *

הנושא היה 'מיהו יהודי'. הרב רבינוביץ' סיפר על דו שיח ששמע ברדיו בין רב חרדי למנהיג יהודי מארצות הברית. היהודי מהנכר, כך סיפר הרב רבינוביץ', התחנן לרב החרדי וביקש ממנו שיתנו לו להיות יהודי. הרב החרדי היה אדיש והגיב בניכור.

הרב רבינוביץ' היה בהלם מהתגובה של הרב החרדי. 'אתם יודעים', שאל אותנו הרב רבינוביץ', 'מה היה החטא של האחים במכירת יוסף?', הרב הרים את קולו, 'האדישות שלהם לבכי של אחיהם. גם אם הם משוכנעים שהם צודקים במכירת יוסף ואין להם שום ברירה, הם לא יכולים לשבת אחרי זה באדישות ולאכול לחם. 'אשמים אנחנו, אשר ראינו את צרת אחינו, בהתחננו אלינו - ולא שמענו אליו'. האחים לא הקשיבו ליוסף. זה היה חטאם. זאת הייתה אשמתם. הניכור והאדישות לכאב של אח. במקום לכאוב את כאבו הם בנו סביבם חומת אדישות.'

מותר לנו לחלוק בחריפות ובנחרצות על פרופסור קרמניצר, אסור לנו להישאר אדישים לכאבו. הדמעות של הפרופסור חייבות להיכנס לליבנו. הכאב של הפרופסור חייב לגעת בנפשנו. כך ורק כך, נתקן את החטא הקדמון של מלחמת האחים בין יוסף והשבטים.

המאמר עתיד להתפרסם ב''שבת בשבתו''