דברים קטנים וחשובים

כל מצווה היא חלק מהרצון העליון של הקדוש ברוך הוא. כל המצוות חשובות באותה מידה כי הן חלק מרצונו העצמותי, ורצון ה' לא ניתן לחלוקה

הרב שמואל רסקין , כ"ב באב תשע"ח

יהדות הרב שמואל רסקין
הרב שמואל רסקין
צילום: חב"ד קרן אור

השבוע שאל אותי אחד מחברי הקהילה האם שמתי לב שמוצרי מזון רבים עושים שימוש בשקיות גדולות, אך בפועל התכולה שלהם מועטה בהרבה. הדבר הזכיר לי סיפור על מפעל גדול לעוגיות משובחות, שקיבל החלטה לארוז את העוגיות המצויינות באריזות חטיפים קטנות ובכך לפנות לשווקים חדשים.

המוצר החדש התקבל בשוק בהתלהבות גדולה, הסיטונאים הגדולים קנו בכמויות אדירות והמוצר הפך ללהיט מכירות.

בתערוכת מזון שהתקיימה כמה חודשים לאחר מכן, נפגשו כמה מהסיטונטאים הגדולים ושיתפו איש את רעהו בתובנות על תנועות השוק האחרונות. בשיחה עם גילו שכולם פגשו את אותה הבעיה: העוגיות באריזה החדשה הם להיט גדול, אבל חלק גדול מהשקיות מגיעות ריקות. כשהבינו שאין זה מקרה נקודתי, פנו יחד לבעל המפעל לברור העניין.

בתחילה, הכחיש בעל המפעל את התקלה, אך לאחר קבלת תביעות ופניות חוזרות, הבין בעל המפעל שאין מנוס ועליו לפתור את הבעיה. המומחים הגדולים נקראו למפעל, ולאחר שסרקו את כל פס היצור התברר שאכן קיימת תקלה במכונת האריזה המרכזית שגורמת לכך שחלק מהשקיות יוצאות לדרכן כשהן ריקות. בירור מעמיק עם יצרן המכונה הבהיר שעליהם להחליף מכונה באופן מיידי. כאן עלתה בעיה חדשה - יצור המכונה אורך כחצי שנה. עצירת פס היצור לחצי שנה תסב למפעל העוגיות הפסדי ענק, ואף לאיים על יציבותו והמשך פעילותו העסקית.

בתוך כל המהומה, נכנס אל משרדי ההנהלה אחד מעובדי הייצור, עובד פשוט ושקט שבעל המפעל אפילו לא ידע את שמו. "בעל הבית", אמר לאחר שקיבל את רשות הדיבור, "אני חושב שהפתרון פשוט".  "איך יתכן", שאל בעל המפעל, "איזה פיתרון יש לך?". ענה העובד: "כל מה שצריך זה לשים מאוורר חזק ליד פס היצור. כך כל שקית ריקה, תעוף מפס היצור". כך היה, הרעיון הפשוט והיומיומי של העובד הזוטר הציל את המפעל.

פרשת השבוע פותחת בפסוק "והיה עקב תשמעון". מדייק רש"י בלשון התורה ומפרשת את כוונתה: "מצוות קלות שהאדם דש בעקביו". כלומר, התורה מזהירה אותנו כאן להקפיד גם על קיומן של המצוות הקלות. יכול יהודי לקיים את כל התורה ומצוותיה, עם כל פרטיהן ודקדוקיהן, אלא שהוא מרגיש הבדל בין מצווה למצווה. מצוות מסויימות נראות בעיניו חשובות יותר, ואילו אחרות נראות בעיניו משניות, פחות חשובות. גישה כזאת אינה נכונה.

עלינו לזכור שכל מצווה היא חלק מהרצון העליון של הקדוש ברוך הוא. ובעיני ה', כל המצוות חשובות באותה מידה ממש, כי הן חלק מרצונו העצמותי, ורצון ה' אינו ניתן לחלוקה. על כן גם בעינינו צריכות כל המצוות להיות שוות ממש ועלינו לקיים את כולן בשיא השמחה, ההתמסרות והדיוק. לא כל מה שפשוט הוא חסר ערך, לעיתים דווקא בו טמונה הברכה הגדולה.

שבת שלום
הרב שמואל רסקין
בית חב״ד קרן אור בודפשט