האמת הכואבת

ראש הממשלה חייב לגלות אומץ לב אישי בעומדו מול המשפחות השכולות, ולהגיד להן גלויות את האמת.

חגי הוברמן , כ"ה באב תשע"ח

דעות משפחות גולדין ושאול מול בית רה"מ
משפחות גולדין ושאול מול בית רה"מ
צילום: עצמי

קשה היה שלא להזדהות עם הכאב שנשמע השבוע מכיוונן של לאה גולדין וזהבה שאול, שתי האמהות ששכלו את בניהן במהלך מבצע 'צוק איתן', כשהן עומדות מול הסדרה אפשרית עם החמאס, שבה נעדרת, לפחות בשלב הראשון, אפשרות של החזרת גופות בניהן.

בוודאי שחובה על מנהיגי המדינה, ובראשם ראש הממשלה, להפגין את מלוא האינטליגנציה הרגשית שאין לו, כשהוא מדבר עם משפחות שכולות. עד כאן אני לא חושב שיש מישהו שיחלוק עלי.

אבל ראש הממשלה היה חייב לגלות אומץ לב אישי בעומדו מול המשפחות, ולהגיד להן גלויות את האמת:

"מכובדי האהובים. למדינת ישראל יש סדר עדיפויות בכל נושא, גם בנושא חבל עזה, והחזרת הגופות ואפילו שני השבויים, נמצאת בתחתית הסולם הזה. למדינת ישראל יש אינטרס ברור בהשארת שלטון החמאס ברצועה, בדיוק כמו שיש לה אינטרס בשלטון אסד בסוריה, כי האלטרנטיבה לשלטון אוֹיֵב זה לא שלטון ידידותי אלא אנרכיה – וזה המצב הגרוע ביותר.

כשיש מולך שלטון ברור, גם אם הוא אויב מר, אתה יודע בדיוק במי להילחם, ועם מי לדבר בעת הצורך. מול אנרכיה אתה לא רק לא יכול לדבר – אתה גם לא יודע במי להילחם. האמירה 'אויבו של אויבי הוא ידידי' כבר מזמן התבטלה במזרח התיכון. כשאתה נלחם בגורם אחד אתה מסייע לאויב שלו – שהוא גם האויב שלך.

שלטון החמאס ברצועה מנציח את הפיצול בין עזה ליו"ש – גם זה אינטרס ישראלי. שלטון חמאס ברצועה מטרפד כל סכנה להסדר ביו"ש שיכלול נסיגות נוספות ורק יערער את היציבות הקיימת היום ביו"ש, גם זה אינטרס ישראלי. ולכן בניגוד לכל ההכרזות שלנו מהעבר האופוזיציוני שלנו, שלי ושל שר הביטחון, נימנע מהפלת שלטון החמאס.

בהתלבטות 'מלחמה או הסדרה' – אנחנו, במציאות הנוכחית, מעדיפים את ההסדרה. כי אסור לצאת למלחמה בלי יעד מדיני ריאלי – ולמדינת ישראל, לימין כמו לשמאל, אין יעד מדיני ריאלי, לגבי הרצועה. המחשבה שהחמאס יסכים לוותר מרצונו על השליטה ברצועה ולהחזיר לשם את אבו-מאזן, כמו שבטוחה יושבת ראש האופוזיציה, היא פנטזיה מדינית מבית מדרשם של פנטזיות השמאל. האמונה שחמאס יסכים מרצון לפירוז הרצועה גם זו חלק מאותו דימיון מדיני.

האפשרות היחידה היא שאנחנו נשלוט מחדש בכל השטח – ולמהלך כזה אין שום תמיכה, לא בציבור, לא בכנסת, לא בצבא ולא בממשלה. לכן גם לנו, הממשלה, אין באמת יעד מדיני ברור לגבי תוצאות מלחמה נוספת ברצועה. לכן אין לנו עניין במערכה כזו. ואם הסדרה תמנע מערכה נוספת ברצועה – זו השאיפה שלנו.

שמירה על רמת חיים סבירה ברצועה היא לא אינטרס של החמאס אלא אינטרס שלנו, מדינת ישראל, ולכן לא נתנה פתיחת מעברים והכנסת סחורות בהחזרת גופות הבנים שלכם.

וכמובן, נסרב לכל דרישה לשחרור מחבלים חיים תמורת גופות, גם של חיילי צה"ל, כי יש לנו ניסיון מר עם שחרור מחבלים, ואנחנו יודעים כמה גופות נוספות, גם של חיילי צה"ל, נוספו למדינה בגלל מהלך כזה".

אני לא בטוח שהמשפחות היו ממש שמחות לשמוע את המונולוג הזה מפיו של ראש הממשלה, אבל לפחות הוא היה אומר להן את האמת.