בית תחת בית

אל"מ במיל' טל בראון , ג' באלול תשע"ח

דעות ישראל מבקשת להשיג מרחב נשימה בעוטף עזה לפחות עד אחרי החגים. התפרעות פלשתינים
ישראל מבקשת להשיג מרחב נשימה בעוטף עזה לפחות עד אחרי החגים. התפרעות פלשתינים
ערוץ 7

בימים אלו עדיין עוסקת המערכת המשפטית בדיונים אודות מימוש החלטת הקבינט מלפני כשלוש שנים בדבר זירוז הליכי הריסת בתי מחבלים שפגעו בישראלי.

ביום ראשון ה-4/10/15 לאחר הפיגוע בעיר העתיקה בו נרצחו באכזריות אהרן בנט והרב נחמיה לביא הי"ד, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו את צמרת המערכת הביטחונית, על נקיטת שורה של צעדים נוספים בכדי למנוע טרור, להרתיע ולהעניש את המפגעים.

ראש הממשלה מנה את אותם צעדים, שעליהם הוחלט בדיון ואמר: "הצעדים הללו כוללים בין השאר זירוז הריסת בתי מחבלים" בהתייחסותו זו, למען הדיוק שבדבר, התכוון מר נתניהו למחבלים פלסטינים שיצאו מאזורי יהודה ושומרון, אך לא התייחס בהכרח לבני עמם וקרוביהם, שמקום מושבם ברצועת עזה והינם חלק מהרשות הפלסטינית המקרטעת.

כלי אפקטיבי מוכח

לפי מדיניות הממשלה, טוענים יואב זיתון ואלישע בן קימון בכתבתם מיום 14/8/18, הריסת בית מחבל מתבצעת רק אם הוא פלסטיני שאינו ערבי-ישראלי, שנטל את חייו של ישראלי. אך עם זאת אזכיר כי לפני כעשרה חודשים בלבד, בבוקר יום ראשון ה-29/10/17, הנחה שר הביטחון אביגדור ליברמן את הגורמים המשפטיים במשרדו, בעקבות פיגוע הדקירה שארע ביבנה בחודש אוגוסט אשתקד בו נפצע אזרח ישראלי, לבחון את האפשרות להרוס בתי מחבלים שפצעו אזרחים באופן קשה ולא רק של אלה שביצעו רצח. לטענתו של השר ליברמן: "מדובר בכלי אפקטיבי מוכח למיגור הטרור".

בדברי ההסבר להנחייתו זו טען השר כי "אין הבדל בין פיגוע שהסתיים ברצח, לבין פיגוע שהסתיים בפציעה קשה. בשני המקרים בתי המחבלים חייבים להיהרס".

הוסיף שר הביטחון ואמר ש"המאבק בטרור דורש מאתנו להיות נחושים ולפעול בדרכים שונות וביד קשה כלפי מי שמנסים לפגוע בנו, המבצעים ושולחיהם. הריסת בתי מחבלים שביצעו מעשי רצח היא כלי אפקטיבי מוכח במאבק בטרור ובהרתעה של כאלו המתכננים לבצע פיגועים".

עוד אזכיר ואומר, בטרם אעלה את הצעתי, כי בחודש יולי אשתקד קבעו שופטי בג"ץ כי התקנה המאפשרת הריסת בתי מחבלים תקפה ליהודים וערבים כאחד. בג"ץ דחה אז את עתירת הורי הנער הפלסטיני מוחמד אבו-חדיר, שדרשו להרוס את בתי רוצחיו היהודים, בטענה כי הזמן שחלף הופך את ההריסה לבלתי אפקטיבית, אך הדגישו כי הריסת בתים תקפה גם ליהודים.

הצעה לבחינה

ובכן כבוד שר הביטחון- אני השתכנעתי מדברייך ומאמירות בג"ץ ואנסה אף לשכללם כמעה לטובת שיפור ההרתעה הישראלית ברצועה, לאור פגיעת הרקטות והנזק המצטבר בכללו לרכוש הישראלי שבסמוך יחסית לגדר: מה דעתך לממש את ההנחיה שנתת גם לגבי בתי המחבלים ושולחיהם ברצועת עזה העושים לילות כימים כדי לפגוע באזרחים ישראלים ורכושם?

הרי מדובר בפלסטינים שאינם אזרחי מדינת ישראל, שמותיהם של המחבלים ושולחיהם ידועים למערכת הביטחון, ולו רק מקצתם. הם אף עומדים בקריטריונים של מחבלים שפצעו אזרחים ישראלים ללא אבחנה יתירה, ואף מעוניינים היו למוטט את בתיהם על ראשיהם וראשי ילדיהם באמצעות ירי רקטות ומרגמות חסר שמץ של חמלה.

בעבר הוכיח צה"ל כי הדבר אפשרי באמצעות פגיעה מדויקת במטרה, לאחר שזו זוהתה בוודאות וניתנה אזהרה לתושבים בין אם טלפונית ו/או כתובה, שהייתה מלווה לבסוף ב"הקש בגג", פגיעה קלה בקצה המבנה, לשם תזכורת אחרונה והמחשת רצינות הכוונה.

האם לא כדאי ליישם את קביעתו של בג"ץ בפרשת אבו חדיר, ולהרוס את בתיהם ורכושם של המחבלים ושולחיהם בעזה מהר ככל הניתן, בטרם יעתרו אלו, רודפי העפיפונים והצדק, לבית המשפט בישראל בטענה לחוסר אפקטיביות, העדר רלוונטיות או סתם מסכנות יתר תחת "עול הכיבוש האכזר והנורא" שכף רגלו מזמן לא דרכה בחורבות גוש קטיף, אך דואג הוא עדיין לצרכי תושבי הרצועה, למרות שלא נותר שם אף לא יהודי אחד לרפואה.

הווה ברור לכל כי אותם מחבלים ושולחיהם מקרב ההנהגה לא יישארו, אף לא לדקה, מחוסרי דיור או מקומות לינה, שהרי מכספי הסיוע הבינלאומי והקצבאות של הרשות, מיד ימצא לו התקציב לשיקום הנאות, בעוד שאת הבטון, הברזל ושאר חומרי הבנייה- תספק מדינת ישראל, באדיבותה כי רבה, במעבר ארז בשיירת האספקה הקרובה תוך מקסימום יממה.

האין זה פתרון הומאני, ישים ומקובל יותר מאשר לאיים בפגיעה ממוקדת במחבלים ובראשי הטרור, שלא תמיד יוצאת היא אל האור ואת ההרתעה שהשיג צה"ל מחזירה לאחור?!