הנתונים מראים: טוב לחיות בארצנו

פחות ופחות ישראלים יורדים מהארץ - רוב עצום הפנים שטוב לחיות בישראל - מעצמה מדינית, ביטחונית, כלכלית וטכנולוגית

הרב ד"ר חיים שיין , ד' באלול תשע"ח

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה נתון מעניין, שלפיו מספר העוזבים את הארץ הוא הנמוך ביותר בשנים 2016-2006. 

אין ספק שמגמה זו נמשכת גם בשנתיים שלאחר מכן. המסקנה היא אחת ואין בלתה - רוב עצום מקרב הישראלים הפנים שטוב לחיות במדינת ישראל; מעצמה מדינית, ביטחונית, כלכלית וטכנולוגית. מעבר להיבטים התועלתניים, לחיים בישראל יש משמעות עמוקה.

כאן בארץ חמדת אבות מתעצב עתיד העם היהודי לדורות הבאים. שרשרת דורות בת אלפי שנים שלעולם לא פסקה, שרדה ימי אופל ומחשך, זוכה להיות מוארת באור יקרות כנוגה שמיים.

בני דורי בוודאי זוכרים את השנים שבהן נהוג היה לומר "האחרון שיישאר יכבה את האור", ולעשרות האלפים שירדו מן הארץ קראו מתוך זעם ותסכול "נפולת של נמושות". בניו יורק ובלוס אנג'לס הוקמו מושבות גדולות של ישראלים, שאיבדו את האמון ביכולת המדינה לספק את צורכיהם ולהבטיח את עתידם. באותן שנים הכמיהה החלומית היתה לנסוע לקפריסין השכנה ולחזור עם מגהץ אדים. כיום באיסלנד, בברצלונה, ברומא ובאתרי תיירות מובילים בעולם נהוג לדבר על ארבע מעצמות מטיילים: ארה"ב, גרמניה, יפן וישראל.

ישראל השנייה נעלמה. רוב ערי הפיתוח, כפי שכונו לפני שנים, הפכו להיות ערים משגשגות ומטופחות. הצפון והדרום מתחברים ברשתות אינסופיות של כבישים וגשרים, וההשקעות בתשתית לא מצליחות להשיג את קצב רכישת המכוניות החדשות שעולות בכל שנה על כבישי ישראל. מושבים וקיבוצים מתרחבים, ולמרות אירועים ביטחוניים, משפחות נפלאות עוברות לגור בעוטף עזה.

האבטלה בישראל בשפל שאין דומה לו בארצות המערב, דירוג האשראי של ישראל איתן ומשובח, ורוח היזמות הישראלית נותנת דרור לכמות כישרון בלתי נתפס שמצוי בארצנו הקטנה. כמה מההמצאות ומהפיתוחים שמעצבים כיום את התנהלות העולם כולו, נהגו ויושמו כאן. בו בזמן המדינה מסייעת למשפחות מעוטות יכולת, כדי שגם הן יוכלו להיות שותפות לנס הכלכלי שאנו חווים בכל יום.

לפלא הוא שכל ההישגים מתקיימים תוך כדי מציאות ביטחונית מורכבת, שמאלצת השקעות אדירות בביטחון. תארו לעצמכם מה יקרה בבוא היום שבו ייכון שלום במזרח התיכון, ואת כל הכסף והמשאבים יהיה אפשר להשקיע באיכות חיי תושבי האזור. אין לי ספק שיום יבוא, גם אם יתמהמה, ובו יתקיימו דברי הנביא "לֹא יִשָּׁמַע עוֹד חָמָס בְּאַרְצֵךְ שֹׁד וָשֶׁבֶר בִּגְבוּלָיִךְ, וְקָרָאת יְשׁוּעָה חוֹמֹתַיִךְ וּשְׁעָרַיִךְ תְּהִלָּה".

באדיבות "ישראל היום"