הרהורים על מחבלים מעורערים

שוב נשאלת השאלה מדוע זה ערבים מעורערים בנפשם רוצחים או מנסים לרצוח יהודים דווקא

אל"מ במיל' טל בראון , ח' באלול תשע"ח

דעות Security forces near scene of attempted stabbing attack in Jerusalem
Security forces near scene of attempted stabbing attack in Jerusalem
ערוץ 7

ביום שישי האחרון נמנע בנס פיגוע קטלני ברחוב הגיא שבעיר העתיקה בירושלים, שעה שערבי מוסלמי תושב אום אל פאחם, עיר ואם בישראל, חוסל לאחר שניסה לדקור שוטר.

הודעת עיריית אום אל פאחם שפורסמה במהלך השבת לא הפתיעה בהאשמתה את המשטרה ובגינוי החיסול, בהודעה נאמר כי: "אנו, העירייה ותושבי אום אל פחם מגנים את הריגתו של אחמד מאחמיד בשערי מסגד אל אקצא בדם קר והמהירות בה לחצה המשטרה על ההדק".

מוחמד מחאמיד אביו של החשוד, אמר אף הוא כי לא הייתה הצדקה לחסל את בנו למרות שניסה לרצוח שוטר. לטענת המשפחה, מדובר בפגוע נפש שזה זמן ארוך סבל מדיכאון על רקע אהבה נכזבת.

עוד באותו הערב במסגרת "חדשות סוף השבוע עם דנה וייס", שודרה כתבת חדשות שהכין העיתונאי פוראת נאסר, בה רואיינו בני משפחתו של המחבל וניתנה להם הבמה המכובדת להלין על תפקוד השוטרים, בטענה שהם "משפחה נורמטיבית" ש"זה לא משפחה שמגדלת ילדים כדי להירצח", "עשו לו משפט שדה", "יד קלה על ההדק" וכיוצא בזה אמירות, שאף לא אחת מהן כוללת גינוי מובהק ונטילת אחריות כמשפחה על המעשה הנפשע שביצע אחד מבניה.

הודעת העירייה וכמוה הודעת בני המשפחה, מתארות מצב של בחור מעורער בנפשו שרק משום שהוא ערבי שניסה לדקור הייתה יד השוטרים קלה על ההדק.

שוב נשאלת השאלה מדוע זה ערבים מעורערים בנפשם רוצחים או מנסים לרצוח יהודים דווקא? אולי זו הגזענות הלכה למעשה עליה מרמזים בני המשפחה של המחבל?!

שמא על בני המשפחה של אהובתו של המחבל לשעבר לברך על כך שהמחבל ניסה לרצוח שוטר ישראלי בגלל אהבה נכזבת ולא את אהובתו שהוציאה אותו מדעתו, לכאורה? שהרי אם היה רוצה בדבר הייתה זו היא שלשמה היה נוסף התואר ז"ל ברשימת הנשים שנרצחו במגזר ושוב הייתה נשמעת טענה כלפי המשטרה ואזלת ידה במניעת רצח האישה הערבייה הבאה.

כיצד מצליחה עיריית אום אל פאחם לגנות דווקא את פעילות המשטרה נגד מחבלים ופורעי חוק היוצאים מקרבה בהיקף שאינו מבייש עיר פלסטינית בשומרון?

האם לא ראוי כי העירייה תשנה ממנהגה ותיקח אחריות על תושביה, תדאג לחינוכם ולשלומם בדרך שאינה הסתה ברורה, לכאורה ושלא לכאורה, כנגד ישראל באצטדיונים, במועדונים ובמסגדים? או שמא תחנך להורדת מפלס האלימות הקשה המאמירה במגזר הערבי בהיקף חסר תקדים ופרופורציה לחלקם באוכלוסייה, כפי שנחשף לאחרונה בדו"ח מבקר המדינה.

שוב אום אל פאחם

אזכיר כי לפני כשנה, ב14 ביולי 2017 ביצעו שלושה מחבלים מאום אל פאחם פיגוע רצחני בהר הבית בו קיפדו את חייהם שני שוטרים. תושבי אום אל פאחם שנקבצו בהמוניהם למסע ההלוויה של המחבלים, חזו אז במפגן יריות שמחה וזיקוקים באוויר וקראו קריאות בסגנון: "ברוח, בדם נפדה אותך שהיד" ו"ברוח, בדם נפדה אותך אל-אקצא", כן טענו שמדובר ב"שהידים ולא מחבלים".

זאת ועוד בחסות מנהיגי הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית וללא שנעשה דבר כדי למנוע התנהגות זו על ידי מי ממנהיגי העיר או חברי הכנסת הערבים.

זמן קצר לאחר מכן פרסם שירות הביטחון הכללי כי נעצרה חוליית מחבלים נוספת ובה שלושה אזרחים ישראלים תושבי אום אל-פחם בחשד שתכננו פיגוע ירי בהר הבית, שתוכנן לחקות את הפיגוע הקטלני שקדם לו באותו מקום ממש.

בריאות הנפש

אזכיר בהזדמנות זו את נושא "בריאות הנפש" בקרב מחבלים הרוצחים יהודים. שהרי אין מדובר בתירוץ חדש, היות ונעשה בו שימוש נרחב באירועים אחרים במרוצת השנים.

כך היה ב 13/3/97 עת נרצחו תלמידות מבית שמש שסיירו באי השלום שבנהריים, מידי חייל ירדני לגביו נטען כי היה "חולה נפש".

ב-11/6/16 נורה מחבל שאיים בסכין על חיילים ליד שכם, בתגובה טענו הפלסטינים: "מעורער בנפשו".
בערב פסח 2017 נדקרה למוות תיירת בריטית על ידי מחבל ברכבת הקלה סמוך לשער יפו בירושלים, לגביו נטען כי היה "מעורער בנפשו".

ב-8/7/17 נטען שהירדני שתקף נהגת בציר 90 אינו מחבל אלא בסה"כ "אדם מעורער בנפשו".

ב-28/7/17 נורה למוות מחבל לאחר שרץ לעבר כוח צה"ל שהיה מוצב בצומת גוש עציון כשגם לגביו נטען שהיה "מעורער בנפשו".

גם לגבי המחבל מהר אדר שחוסל לאחר שרצח ב 26/9/17 שלושה ישראלים, נטען "שסבל מבעיות אישיות ומשפחתיות".

המלצות

ראשית יש לנקוט בצעדים משפטיים נחרצים כלפי בני משפחות המחבלים, מעצבי דעת קהל ומנהיגים המעלילים עלילות שווא כנגד כוחות הביטחון שחיסלו את המחבלים.

שנית, יש למנוע החזרת גופות מחבלים לקבורה בתחומי ישראל. אמליץ להעבירם לקבורה ברצועת עזה וכן לוודא כי בני המשפחות החפצים בעלייה לקבר יקירם "השהיד"- יקבלו אישור לעבור ולא לחזור.

שלישית, יש לוודא כי בתי המחבלים יהרסו לאלתר.

רביעית, יש למנות וועדה מקצועית שתחליט על הצעדים שיש לנקוט כלפי עיר וכפר ישראלים המוציאים מקרבם פעילות חבלנית עוינת ואלימות המכוונת נגד המדינה והחברה בכללה באופן חריג ועקבי. יש לבנות תכנית שתחייב את העיר בביצוע סדרת מהלכים בפיקוח ממשלתי שיעסקו בבקרה על החינוך, מניעת הסתה ואלימות באשר היא, מניעת התשלום למוסדות ולבעלי תפקידים בהם מבוצעת ההסתה ועוד.

חמישית, יש לבחון הקמת מרכזי סיוע לבריאות הנפש על חשבון כספי הרשות הפלסטינית, בהשתתפות הרשויות הערביות שמהן יוצאים המחבלים המעורערים לרצוח יהודים דווקא.

לסיכום

הווה ברור כי יש לפגוע ולחסל כל מחבל הקם לפגוע באזרחי ישראל ובכוחות הביטחון. בצד זאת יש לפעול כנגד כל מי שמעז לבטא ברבים ביטויי אהדה כלפי מחבל, בין אם מצד בני משפחתו ובין אם מדובר בחבריו, קהילתו ובני עירו המעלילים עלילות שווא כנגד כוחות הביטחון.

יש ליצור תודעה ברורה בקרב שכנינו לפיה לא נסבול מצב בו יהודים מהווים "שק חבטות" ו"קורבן האדם" של מחבלים פלסטינים מדוכאים, חולי נפש ערבים, מתוסכלי אהבה נכזבת מוסלמים ואחרים.

מחזק אני את ידי כוחות הביטחון ומשבח את תגובתם המהירה של השוטרים לצד בקשה ברורה- שימרו על ערנותכם ודריכותכם למען נפשכם, משפחותיכם ולמען עם ישראל כולו.