על אישורי זקנים בצה"ל

תגיות: איתי אסמן
איתי אסמן , י"ז באלול תשע"ח

לפני כ-15 שנים כאשר שֵרתי בחטיבת גולני לרוב החיילים לא היה זקן, לכן כמעט כל מי שביקש לגדל זקן בזמנו קיבל אישור.

על לוח פקודות המטכ"ל הייתה תלויה תמונה של חייל עם זקן מסודר שנתן דוגמא לכל מי שיש לו אישור זקן איך עליו להראות, כיאה לצבא ממושמע.

אלא שלפני כמה שנים, הרמטכ"ל אייזנקוט וראש אכ"א הקודם, האלוף טופולנסקי, החליטו לתת הנחיה של מיעוט זקנים בצה"ל, ולהוציא את בעלי הזקן ממסדרי כבוד בטקסים, כי זה לא ייצוגי לטענתם.

האגדה מספרת שיום אחד הרמטכ"ל הגיע לבסיס צבאי וראה שכולם שם עטורי זקן ונראים כמו 'היפסטרים' ומיד הנחה לבדוק כיצד המחדל הזה קרה. לאחר תחקיר, הרמטכ"ל גילה שמחלקים יותר מידי אישורי זקנים, גם מטעמי דת וגם מטעמי 'רצון חופשי'.

כמה ימים לאחר מכן הוא הוציא דרקטיבה של קיצוץ זקנים בכל יחידות צה"ל ולא לתת אישורים נוספים אלא רק במקרים חריגים. הארגון החילוני "רצון חופשי" עתר לבג"ץ על אפליה של חילונים לעומת הדתיים, בו הם הפסידו והנחיית הרמטכ"ל לצערם ירדה לשטח. מאז כל שבועיים בממוצע יש מוצב אחר בצה"ל בו מגלחים חייל שטוען שהוא דתי, והחילונים מתלוננים על אפליה.

לפני כחודש פגשתי חייל מג"ב שאמו משמשת בתפקיד רס"ר בכיר במג"ב ושאלתי אותו איך במג"ב נותנים לכולם אישורי זקן ולא עושים להם בעיות. החייל אמר לי: "אייזנקוט עוד לא התקדם" שאלתי אותו לפשר הדבר, והוא הסביר לי שהיום, לעומת העבר, גברים רוצים זקן, ואפשר לראות זאת גם באזרחות, הוא טען שזה מחזק את הזהות הגברית שלהם, ובצה"ל ומג"ב לוחמים צריכים את זה יותר, גם להרגשה אישית וגם להרתיע את האויב. הסברתי לו שעל פי היהדות, הזקן הוא 'הדר הפנים' של יהודי.

גם לא ברור הקריטריון למי מגיע זקן מטעמי דת, האם חייל שלא מכבד את הוריו נחשב דתי? ומדוע רק זקן מצריך מבחן דת ולא מצוות אחרות כמו כשרות או בקשה לפטור מאימון בגלל צום. האם אדם שבתהליכי תשובה או תהליכי גיור מגיע זקן? ומדוע לא לעשות את המבחן הזה גם לתלמידי הישיבות והחרדים שמתגייסים? כדי שסערות הזקנים בצה"ל יפסקו, יש לענות על שאלות אלו. אם לצה"ל או הרבנות הצבאית יש הגדרה מיהו דתי לעניין זקן, שיפרסמו אותה, ולא ישאיר אותה להחלטה שרירותית שנתונה לפרשנות.

יכול להיות שבעבר היה צריך לבחון משמעת על פי גילוח זקן במסדר בוקר, אך אם המציאות התקדמה, יש להתקדם איתה. בדיוק כפי שצה"ל מכבד אורח חיים של טבעונים ושל מגדרים שונים, ולא עושה להם מבחן, לדוגמא, לוחמות יכולות לגדל שיער ארוך ולא לקצצו, וגם חיילות יכולות ללכת עם סנדלים ולגדל ציפורניים ואף לשים עליהן לק, בגלל שצה"ל מבין שזה חלק מהזהות של אישה והיא צריכה את זה.

כך גברים שמרגישים שהזקן הוא חלק בלתי נפרד מהמגדר או המסורת שלהם, יש לכבדם, ולא לחנך אותם מחדש או לבחון את רמת ההזדהות שלהם עם הדת. תפקיד צה"ל הוא לנצח במלחמה ולא להגדיר זהויות או לברר אותם, ונכון להיום לא יצא מחקר שחייל בלי זקן הוא ממושמע יותר, וגם לא ראינו שלוחמי מג"ב והפלוגות החרדיות בצה"ל פחות מקצועיים או שיש להם בעיות משמעת בגלל הזקן שעוטר את פניהם.

לכן כדי שהצבא יכבד את כל חייליו, יש להתאים את צה"ל עם המציאות המתקדמת ולאפשר לחיילים המעוניינים בכך לגדל זקן, אם לא מטעמי דת לפחות מטעמי מגדר.