יום שישי של תורה

יום שישי הלימודים יהיו בלתי פורמאליים יקדשו ללימודי יהדות; תורה ונופש, ציונות ואזרחות טובה

הרב אפרים זלמנוביץ' , י"ח באלול תשע"ח

עם יציאת התלמידים אל חלל החופש הגדול פניתי שוב לשר החינוך מר נפתלי בנט בקריאה לקבוע את יום השישי וכולו בתורה.

בתי הספר לא יפעלו ביום שישי והתלמידים יכוונו על ידי הרשויות המקומיות ומשרד החינוך ועמותות שיעדם חינוך, לבתי הכנסת ולמתנסים לקורסים באוניברסיטאות או לימודי השלמה ובתמורה בשנה הבאה ימשיכו ללמוד עוד חודש בחופש הגדול.   

לבטל את החופש הגדול. בחודש הראשון תתקיימנה בבתי הספר קייטנות מעין חודש לימודים בלתי פורמלי במסגרת קייטנת החופש הגדול. זה יחסוך להורים ממון רב ומבני הנוער יחסכו לילות של בילוי בחוסר מעש. כבר למדונו חכמים שהבטלה אם כל חטאת.

כיום, החופש הגדול גורם להורים הצעירים, בני מעמד הביניים, להוצאה כבדה של תשלומים לבייביסיטר או לקיטנות. ההורים עובדים וחייבים למצוא סידור לילדים. לחלופין באין ברירה, ההורים משמשים כבייביסיטר ונאלצים להעדר ימים ושבועות ממקום עבודתם, דבר הגורם להם ולמשק נזק כבד.   

מן הראוי, לארגן קייטנה בבית הספר במקום החופש הגדול. ימונו מדריכים מקרב תנועות הנוער או סטודנטים בפיקוח ועדי ההורים. אלה יעלו תכניות העשרה במסגרת בלתי פורמלית, טיולים להכרת הארץ וימי כיף לתלמידים, במחירים השווים לכל נפש. למורים חודש חופש. לתלמידים חודש קייטנה.

את המחצית השניה של החופש יש לבטל. שנת הלימודים הקרובה תחל חודש מוקדם יותר ותוקדש לעיון בחגי ישראל, תורת ישראל ומדינת ישראל ואזרחות במדינת היהודים. היחס הנכון לאחר, לשונה, לגוי. שבוע הלימודים יקוצר לחמישה ימי לימוד בלבד לאורך השנה כולה.

יום שישי בו הלימודים יהיו בלתי פורמאליים יקדשו ללימודי יהדות; תורה ונופש, ציונות ואזרחות טובה תוך דגש לחובת קיום מצוות בין אדם לחברו. ככתוב בתורה: ואהבת לרעך כמוך – כמוך ממש. לימודי יום השישי יתקיימו במסגרת בית הכנסת השכונתי או המתנ"ס או יום של חינוך ישיר של ההורים וילדיהם. לימודים בלתי פורמליים אלו של יום השישי, יכולים להקרין אור נפלא על חמשת הימים של שבוע הלימודים הרגיל.

הרמב"ם מספר שהחכמים התאוו לחיות בימות המשיח, ימים בהם שעות הפנאי של האדם יהוו את רוב זמנו, כדי שיהיו פנויים ללמוד תורה. שעות פנאי לא נועדו להפקרות. שעות הפנאי לא נועדו לאפשר לבני הנוער לבזבז זמנם לריק או לאפשר להם לעשות ככל העולה על רוחם בבחינת איש הישר בעיניו יעשה. שעות הפנאי נועדו ללמוד תורה ודרך ארץ באופן בלתי פורמלי. דבר המעצים את היזמות הלימודית ומעשיר את החשיבה העצמית.

ימי שישי יכולים לשמש כזמן איכות להעשרת הידע התורני. יותר יהדות יותר הקנית מידות טובות וערכים טהורים. יותר יהדות יחזק אחיזתנו בארץ ישראל. יכירו וידעו כל באי עולם שארץ ישראל שיכת לעם ישראל על פי תורת ישראל. רבינו סעדיה גאון אמר: אין אומתנו אומה אלא בתורתה. חיזוק לרעיון ניתן למצוא בקהילות ישראל בפזורה. שם מתכנסים ילדי ישראל ביום ראשון ולומדים יהדות, פעמים רבות מפי מורים מישראל, דבר המחבר אותם בקשר אמיץ עם מדינת ישראל, כמדינת הלאום של העם היהודי ואין בילתה.