אמת אחת ולא שתיים

מדוע יהודים רבים כל-כך בגולה חסרים קשר משמעותי לארץ ישראל? אצל רובם הסיבה היא שלא לימדו אותם את האמת.

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , כ"ה באלול תשע"ח

במרד נגד השלטון הבריטי בארץ ישראל, במהלך המאבק להקמת המדינה, השירה המהפכנית של אורי צבי גרינברג הייתה מקור השראה ללוחמי החירות המחתרתיים של הלח"י והאצ"ל.

בשיר מפורסם שנקרא "אמת אחת ולא שתיים" הוא דחה את האידאולוגיה של הממסד הציוני, הסוציאליסטי באופן בולט, שהטיפה כי ארץ ישראל תיגאל באמצעות רכישת קרקעות והקמת התנחלויות.

גרינברג טען שהאמת היא שעצמאות ישראל תושג בדרך של מאבק מזוין נגד השלטון הבריטי. יש רק אמת אחת, הוא לימד את תומכיו, לא שתיים:

רַבּוֹתֵיכֶם לִמְּדוּ: אֶרֶץ בְּכֶסֶף נִקְנֵית.
קוֹנִים אֶת הַנִּיר וְתוֹקְעִים בּוֹ מַעְדֵּר.

וְאָנֹכִי אוֹמֵר: אֵין אֶרֶץ בְּכֶסֶף נִקְנֵית
וּבְמַעְדֵּר גַּם חוֹפְרִים וְקוֹבְרִים אֶת הַמֵּת.

וְאָנֹכִי אוֹמֵר: אֶרֶץ נִכְבֶּשֶת בְּדָם.
וְרַק הַנִּכְבֶּשֶת בְּדָם, מְקֻדֶּשֶת לָעָם
קְדֻשֶּת הַדָּם.

וְרַק הַהוֹלֵךְ אַחֲרֵי הַתּוֹתָח בַּשָּדֶה,
זוֹכֶה כֵן לָלֶכֶת אַחֲרֵי מַחֲרַשְתּוֹ הַטּוֹבָה
עַל זֶה הַשָּדֶה שֶׁנִּכְבַּשׁ.

כך נכון גם לגבי ארץ ישראל עצמה. יש רק מולדת יהודית אחת, לא שתיים. כיום, יש בתפוצות נקודת מבט שלפיה זה בסדר גמור לחיות בגולה, במדינות זרות. לדעתם של אוהבי הגלות בתפוצות, יהודים יכולים לחיות בארץ ישראל אם הם רוצים, אולם הם יכולים לבחור לחיות גם בגרמניה, אוסטרליה ואמריקה. להם אין אמת אחת, אלא שתיים.

כל המהות והמטרה של התורה ושל נביאי ישראל הם הקמת ממלכת ישראל בארץ ישראל. כמו שכתוב בפרשת נצבים: "אם יהיה נדחך בקצה השמים משם יקבצך ה' אלוקיך ומשם יקחך: והביאך ה' אלוקיך אל הארץ אשר ירשו אבתיך וירשתה והיטבך והרבך מאבתך ". העם היהודי צריך להימלט מהגלות, לא לשאוף להאריך אותה. כפי שאורי צבי גרינברג הדריך – יש אמת אחת, לא שתיים.

מדוע יהודים רבים כל-כך בגולה חסרים קשר משמעותי לארץ ישראל? אצל רובם הסיבה היא שלא לימדו אותם את האמת. בעוד ארץ ישראל היא חלק נצחי מנשמתנו, "סגולה" זו שוכבת רדומה, מחכה שיעוררו אותה. כפי שפרח זקוק למים כדי לגדול, כך צריך ללמד יהודי על המרכזיות של ארץ ישראל בתורה ובחיים היהודיים האמיתיים, כדי שיפתח תשוקה וכמיהה עזה לציון.

לצערנו, החינוך היהודי בתפוצות מתמקד בחיזוק החיים היהודיים בגולה. לעיתים קרובות מדי, ארץ ישראל הופכת למקום נעים לבלות בחופשה או מקום לשלוח אליו את הילדים ללמוד במשך שנה, בעוד את החיים היהודיים יש להעביר באמריקה. הורים, רבנים ומנהיגי יהדות אמריקה מלמדים כל דור שהם אמריקנים,  שג'ורג' וושינגטון הוא מייסד האומה שלהם ושהעיר וושינגטון היא בירתם.

במקום ללמד את הצעירים שהעתיד שלהם נמצא בישראל, הם מוכרים להם את ה'בובה-מייסה' שהעתיד שלהם באמריקה, אנגליה וצרפת. כשגדולי הרבנים פורשים ועוברים לגור בפאלם ספרינגס, בוקה רטון וניו יורק, במקום לעלות לארץ – מה אפשר לצפות מהדור הצעיר של יהודי התפוצות?

דוגמה אחת. בפעם האחרונה שהייתי באמריקה, הלכתי להתפלל בבית כנסת אלגנטי של חב"ד, הממוקם ממש על יד מגרש גולף יפהפה בפלורידה.   בלובי היו חוברות חינם במגוון נושאים יהודיים: כשרות, תפילן, תלמוד תורה, טהרת המשפחה, שבת, חגים, תפילה וצדקה. שום דבר על ארץ ישראל. בשבת "לך לך" הייתי בשלושה בתי כנסת, בתוכם "ישראל הצעיר" הנחשבת הארגון הציוני ביותר באמריקה, הנושא של כל דבר תורה שמעתי היה החסד של אברהם אבינו. אף מילה לא נאמרה על ארץ ישראל.

מתוך חמישה או שישה מיליון יהודי אמריקה, בכל שנה פחות מאלפיים עולים לארץ. זה בערך 0.006 אחוז. בתמורה לכל הכסף שהסוכנות היהודית מקדישה לתוכניות שלה, היא עושה עבודה עגומה. לתוכניות כמו "תגלית" יש כוונה טובה, אולם כשצעיר יהודי חוזר לקמפוס הקולג' שלו לאחר עשרה ימי כיף בישראל, הפיתויים החזקים של החיים באמריקה מחכים לסחוף אותו בצונאמי ההתבוללות הגדל משנה לשנה.

אז מה הפתרון? לומר להם את האמת. ישראל היא הרבה יותר מחופשה מהנה, דיסנילנד יהודי ומקום מגניב לחיזוק הזהות היהודית. ישראל היא מולדתנו היחידה והעתיד שלנו. יש אמת אחת, לא שתיים. עד אשר אימהות ואבות בתפוצות, יחד עם רבנים ומחנכים ומנהיגים יהודים, ילמדו יהודים את האמת – הקרב אבוד. קשר גרידא לישראל לא יציל את יהודי התפוצות. הם חייבים להיות כאן.

כיצד נוכל לעזור לעורר את אחינו ואחיותינו השקועים בחושך של הגלות? לרבים מאיתנו יש בני משפחה שעדיין מפוזרים בארבע כנפות העולם. הרבה ישראלים מכירים יהודים שעוד לא עלו לארץ. אנחנו יכולים לכתוב להם על היופי, העושר, השמחה והאמת של החיים היהודיים בישראל. העט של אורי צבי גרינברג נתן השראה לדור שלם של חיילים אלמונים. המילים שלנו יכולים לעורר גם כן, ולהכניס חיים לעצמות יבשות ולהאיר את החושך ממש.