הפיכה שקטה

לנגד עינינו מתרחשת ההפיכה הצבאית הראשונה בעולם בה אין צורך לא בטנקים ולא בתותחים, לא בכיתור מוסדות הממשל ולא במעצרים פוליטיים

תגיות: דוד וכטל
דודי וכטל , כ"ו באלול תשע"ח

להלן כמה עובדות מטרידות מתוך המחקר החדש שפרסם ארגון 'אחים לנשק' אודות 'מכון מנדל למנהיגות' וקשריו עם צבא הגנה לישראל:

1) מתוך ארבעת נשיאי מנדל במשך השנים, שניים קשורים קשר הדוק ל'קרן החדשה לישראל'. הנשיא הנוכחי מזוהה עם אידיאולוגיה פרו פלסטינית ומבטא עמדות שמאל רדיקליות מובהקות.

2) בנאום שנשא נשיא המכון הנוכחי, זה מהסעיף הקודם, בטקס הסיום של בוגרי המכון, הוא הִתפאר ואמר: "אנו גאים לחלוק עם צה"ל את המחויבות לחינוך מפקדים... הבנתנו ההדדית היא שבעשותם זאת הם משמשים סוכני חינוך לכלל החברה הישראלית".  

3) מכון מנדל מועסק על ידי צה"ל ללא כל מכרז. כמובן שצה"ל מוותר על המכרז כיוון שאת שמונים אחוז מעלות ההכשרה המכון 'תורם' לצה"ל.

4) על אף הבטחת הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לצמצם את מעורבות מכוני החוץ בצה"ל, מכון מנדל דווקא הרחיב את פעילותו להכשרת קצינים נוספים.

5) בכל שנה יוצאים כ-20 קצינים מתחום החינוך וההכשרה הצה"לי לשנה של הכשרה במכון מנדל, כך שבפועל המכון הוא גורם מרכזי המעצב את תפיסתם של גורמי החינוך בצה"ל.  

6) קצינים שהיו שותפים לתכניות חינוכית של המכון העידו כי במשך שנת לימודים תמימה אין ולו סדנה אחת העוסקת בעידוד המוטיבציה.

מי שאפילו רק עבר ברפרוף בין דפי חוברת המחקר החדשה של ארגון 'אחים לנשק' לא יכול שלא להיבהל מהמציאות החדשה בצמרת צבא הגנה לישראל. מתברר שמחדלי האבטחה של בסיסי הצבא בדרום הם כאין וכאפס לעומת מחדלי האבטחה החינוכיים והתרבותיים שהתרחשו בצה"ל בזמן שכולנו ישנו.

מתברר שאת האיפוק, הסובלנות ויכולות ההכלה, זכו הקצינים הבכירים שלנו לקבל לא במקרה ולא בתקלה. שעות על גבי שעות, סדנה אחר סדנה, הם ישבו ולמדו את המסקנות המוסריות והאתיות של גדולי ה'מלומדים' מן האקדמיה. כל אותן תפיסות, אלו שכבר מביאות מדינות רבות באירופה לידי גסיסה, הפכו להיות גם גזע המוח הרוחני של צה"ל.

חיל החינוך, שכל בכיריו הם בוגרי אותם מכונים, גם הוא עובד בנחישות ובהתמדה על חינוך מחדש של חיילי צה"ל ומתוך כך אזרחי ישראל, שלדידו הינם נבערים מדעת ועוד לא פגשו בקִדמה ובאור של הפוסט מודרניות המהוללת. כך למשל, 'זכו' חניכים בקורס טיס 'להתנדב' לשיפוץ מועדון של בעלי סטיות מיניות, תוך שמיעת הרצאה מפיהם על אורח חייהם. כך קרה ואת שבוע היהדות (!) באחד מקורסי הפיקוד הבכירים העבירו לא פחות ולא יותר זוג גברים שחיים יחד. במכללה לפיקוד ומטה, כחלק מהניסיון להבין את הסכסוך הישראלי פלסטיני, שומעים המפקדים הרצאה של פלסטיני מצד אחד ומתנחל מהצד השני. הצבא, לפי משנתו של חיל החינוך, עומד באמצע, כוח או"ם שצריך לאזן בין התפיסות השונות.

אם עד לפני כמה שנים סיפור כזה יכול היה להיגמר בפנייה בהולה לרמטכ"ל, שישים סוף למצב בו אנשים שלא רוצים בטובת הצבא, אמונים על חינוך והדרכת קציניו, המצב כעת הוא שונה וקשה. לפנות אל הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, שישים סוף לטירוף כבר לא שייך, כיוון שהרמטכ"ל בעצמו גם הוא תוצר של אותו טירוף.

כשהרמטכ"ל אומר שלפגוע במשגרים של עפיפוני תבערה זה דבר "לא מקצועי ולא ערכי", הוא אומר בקול את מה שמִתְחנכים אליו קציני צה"ל הבכירים בשנים האחרונות. הוא, וכמוהו גם יאיר גולן סְגנו, הינם בסך הכול תלמידים טובים שחוזרים על משנת מוריהם המלומדים.

זוכרים את האיומים בהם האכילו אותנו במשך שנים על 'יום פקודה' בו יעמוד החייל הדתי ויקרע בדילמה בין ציות למפקדיו ובין ציות לרבותיו? אז קבלו את אותה דילמה מחדש, רק שהפעם גיבוריה שונים – מן העבר האחד יעמוד לו ראש ממשלה נבחר ומאחוריו חברי קבינט נחושים, מן העבר השני יעמוד לו פרופסור לאתיקה משפטית מן האקדמיה. מפקדי הצבא, אלו שגדלים בשנים האחרונות על ברכי אותן דמויות מלומדות, יתקשו מאוד להכריע בשעת מבחן עם מי ללכת ולמי לציית.   

לנגד עינינו מתרחשת ההפיכה הצבאית הראשונה בעולם בה אין צורך לא בטנקים ולא בתותחים, לא בכיתור מוסדות הממשל ולא במעצרים פוליטיים. כל מה שמנהיגי ההפיכה הזו צריכים זה רק כיתות לימוד ממוזגות בהן הם יוכלו לפרוס את משנתם הפוליטית בפני מפקדי צה"ל מדרגת סגן ועד דרגת אלוף. אותם מפקדים הם אלו שבעתיד ינסחו פקודות והנחיות שיעצבו את פני הצבא וממילא את פניה של המדינה כולה.

אם צה"ל יטשטש את ההבדלים בין איש לאישה, עד כדי איבוד הנורמליות האנושית שמביאה כל חברה בריאה להפריד ביניהם בתחומים מסוימים, הדברים יחלחלו למדינה כולה. אם צה"ל ינרמל כל סטייה מינית, על ידי עידוד חיילים (במקרה מהשנה האחרונה – הפרקליט הצבאי הראשי) להתוודות בפומבי על נטייתם, על ידי מימון ניתוחים לשינוי מין ועוד, הדברים יחלחלו למדינה כולה.

למה להשקיע בחינוך הציבור כולו ובשכנוע של העם בנכונות דעותיי, אם אני יכול פשוט לכפות עליו סדר חיים חדש דרך שינוי פני הצבא. "סוכני שינוי", כבר אמר פרופסור ריינהרץ נשיא הקרן.

לשמחתנו הרמטכ"ל הנוכחי בקרוב מסיים את דרכו בצמרת הצבא. אלא שהבאים אחריו כולם חברים באותה קבוצה דתית אידיאולוגית והם כולם ספגו את אותה משנה חינוכית מאותם מכונים דוגמת מנדל. כרגע הישועה היחידה יכולה לצמוח מחוץ לשורות הצבא. אלא שמפלגת הבית היהודי, זו שבאופן טבעי הייתה צריכה להיות הראשונה למחות ולדרוש ועדת חקירה על המחדלים החינוכיים, נאלמת דום ומצטדקת בכל פעם שרק חושדים בה שהעזה למתוח ביקורת על הנעשה בצבא. בהיעדרה מהזירה קשה לראות מי יעמוד לנו למושיע. אולי זה שר הביטחון, אולי ראש הממשלה.