הגבורה של פולד והקשר לגוש-עציון

לא בדקתי אם יש קשר משפחתי בין ברכה פולד לארי פולד, ה' יקום דם שניהם. אני מניח שאין קירבה קרובה, הגם שכל ישראל אחים.

חגי הוברמן , ח' בתשרי תשע"ט

בליל 24 במרץ 1946 נהרגה בתל-אביב לוחמת הפלמ"ח ברכה פולד. היא השתתפה כמפקדת חוליה ב"ליל וינגייט" – מבצע משולב של פלמ"ח וחי"ש, שנועד להפגין נוכחות בתל אביב, לשבש את פעילות הצבא הבריטי ולאפשר להוריד את מעפילי הספינה "אורד וינגייט" בחוף תל אביב.

משוריין בריטי שסייר סביב שרונה ("הקריה") הבחין בפעילות החשודה באזור, וכשהתקרב פתחה עליו באש חוליית ההגנה בפיקודה של ברכה. כוח בריטי מן המחנה הסמוך נזעק לעזרת המשוריין. בחילופי האש נורתה ברכה פולד ממקלע הברן של המשוריין.

היא נפצעה אנושות, ונלקחה על ידי הבריטים לחקירה במשטרת יפו, רק לאחר החקירה נלקחה לבית החולים הממשלתי, שבו נפטרה מפצעיה לאחר זמן קצר. גרסאות מסוימות טוענות כי ברכה פולד נורתה לאחר שנכנעה.

לא בדקתי אם יש קשר משפחתי בין ברכה פולד לארי פולד, ה' יקום דם שניהם. אני מניח שאין קירבה קרובה, הגם שכל ישראל אחים. ובמקרה הזה – שני גיבורים, עם שם משפחה זהה. אחרי מותה של ברכה פולד המוסד לעלייה ב' קרא על שמה אניית מעפילים, אניית המעפילים 'ברכה פולד'. כמעט אלף מעפילים היו על סיפונה, כאשר הבריטים לכדו אותה בלב ים, גררו אותה לנמל חיפה וגירשו את המעפילים לקפריסין. ברכה פולד האניה הצטרפה לברכה פולד הלוחמת במאבק על שיחרור הארץ.

זה היה בכ"ז בתשרי תש"ז, 22 באוקטובר 1946. באותו יום, החודש לפני 72 שנה, התרחש בגוש עציון אירוע משמעותי משמח: קבוצת צעירים דתיים, בוגרי בני-עקיבא, עלו לאחת הגבעות והקימו שם את היישוב השלישי בגוש – קיבוץ עין-צורים.

בערב נערכה מסיבה לרגל העליה בקיבוץ כפר-עציון הוותיק יותר. "המברכים הדגישו בדבריהם כי עליית הקבוצה היא תגובה על גירוש אניית המעפילים 'ברכה פולד' על ידי שלטונות המנדט הבריטי, גירוש שחל באותו יום" כותב יוחנן בן-יעקב בספרו 'גוש עציון חמישים שנות מאבק ויצירה' (עמ' 115).

גוש עציון חרב במלחמת העצמאות, ושב ונבנה אחרי מלחמת ששת הימים. ארי פולד הי"ד, הגיבור שעלה מארה"ב, התיישב בגוש-עציון, בעיר אפרת, מאותם מניעים ציוניים שהניעו את חלוצי עין-צורים להקים את קיבוצם 72 שנים לפני-כן, ביום בו גורשו מעפילי 'ברכה פולד', ספינת המעפילים שנקראה על שם גיבורת הפלמ"ח ברכה פולד. החוט המקשר בין גוש עציון תש"ו-תש"ח-תשע"ט, בין ברכה פולד לארי פולד, בין הגיבורים במאבק על הארץ שעדיין לא תם – החוט היהודי-ציוני האיתן הזה לעולם לא יינתק.