250,000

יש בישראל לפחות רבע מיליון מסתננים והדרך היחידה להרחיק אותם היא פסקת ההתגברות

צחי לוי , י"א בתשרי תשע"ט

דעות מסתננים בתל אביב
מסתננים בתל אביב
צילום: עצמי

ברשותכם, נתחיל מהשורה התחתונה: סיפרו לכם שבעיית המסתננים מסתכמת ב-35,000 אפריקאים בדרום תל אביב.

זה שקר גס שמטרתו להרדים אתכם. יש בישראל, לפי הערכה הכי שמרנית, לפחות 250,000 מסתננים, והדרך היחידה להרחיק אותם מהמדינה היא שנתניהו יקבל את הצעתו של שר האוצר משה כחלון, לחוקק חוק גירוש ייעודי הכולל פסקת התגברות נקודתית לנושא הגירה לא חוקית.

לפני כמה חודשים, היה מי שניסה "להעמיס" על כל נושא גירוש המסתננים, גם את הטיפול באקטיביזם המשפטי של בג"ץ (שגם אני תומך במאבק בו). התוצאה: נשארנו בלי כלום. בלי גירוש ועם אקטיביזם משפטי. ככה זה, בחיים האמיתיים, הכל או כלום שווה הרבה פעמים כלום.

עכשיו לניתוח המספרים המדהימים ולסימוכין:

בפועל יש בישראל לפחות 150,000 מסתננים במגזר היהודי ולפחות עוד כ-100,000 במגזר הערבי. הם הגיעו לכאן מכל העולם ולא רק מאפריקה ואם אנחנו לא נתעורר הם לבטח לא יעזבו מרצונם, חזרה לעולם השלישי ממנו הסתננו לכאן.

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, ההסתננות מורכבת מ-35,659 אפריקאים שנכנסו לפני השלמת הגדר, 19,250 פועלים שהאשרה שלהם נגמרה והם כבר שנים שלא כחוק כאן, ו- 66,700 "תיירים" שנכנסו לכאן עם אשרת תייר, רובם ממזרח אירופה, כדי לעבוד שלא כחוק (עוזרות בית וכו'). סה"כ 121,609. הבעיה שהמספר הזה אינו כולל לידות של מסתננים ב-15 השנים האחרונות, והראייה החותכת היא בתי הספר והגנים המפוצצים בילדי זרים בדרום תל אביב, ולא רק שם. כמו כן, אלו סה"כ המספרים הרשמיים, להניח שרבים לא חמקו גם מהרישום הזה, תהיה תמימות קיצונית, כך שהמספר 150,000 מסתננים במגזר היהודי הוא הנחה סבירה ושמרנית. מכאן אתם גם למדים שגם אם בדרום ישנה גדר, הרי שנתב"ג פרוץ לחלוטין.

נתונים: הלמ"ס

בנוסף על כך, ההערכה של 100,000 מסתננים במגזר הערבי: רובם הגיעו לכאן משטחי הרש"פ, חלק קטן מירדן. יש גם ייבוא כלות לא חוקי לפזורה הבדואית בנגב. בשונה מהנתונים המסודרים, יחסית, במגזר היהודי, במגזר הערבי אין נתונים מסודרים פשוט כי אין משילות. הדו"ח האחרון בנושא היה של פרופ' ארנון סופר מנובמבר 2012, וגם הוא התבסס על נתונים מ-2004 ושם המספר היה 300,000 שב"חים.

מאחר ושב"ח זה נתון ארעי, די אם נציץ בשכונות המגדלים החדשות שצצו כפטריות בעשור האחרון במזרח ירושלים, בדגש על האזורים מחוץ לגדר, כדי שנבין את ממדי ההגירה לירושלים משטחי הרש"פ, המסתכמים ברבבות רבות. הרש"פ שמעודדת את ההגירה לערבית לירושלים רואה בה חלק ממימוש "זכות השיבה" והמאבק הערבי על ירושלים.

לזה צריך להוסיף "הגירת נישואין" משטחי הרש"פ למגזר הערבי בישראל בהיקפים לא ברורים. עניינם של האחרונים הגיע לבג"ץ בשנת 2006 ורק בזכותו של השופט חשין ז"ל נמנע אזרוח המוני שלהם ברוב של 6 מול 5 כאשר השופטים אהרון ברק, בייניש וחיות במיעוט. פסק הדין הזה אגב, הוא לגיטימציה לגירוש המסתננים הערבים. וכך, כשמחברים את כל מה שאנחנו יודעים, ניתן להעריך בזהירות הראויה שהמספר 100,000 מסתננים ערבים קבועים (בשונה משב"חים) הוא הנחה סבירה ושמרנית. לא אתפלא אם יש הרבה יותר.

נכון להיום, היחיד במערכת הפוליטית שבכלל מכיר בבעיה ונוקב באומץ לב ציבורי במספר 250,000 מסתננים, הוא גדעון סער, מי שהיה שר הפנים האחרון שגם פעל בנדון, וחזר עכשיו לפעילות בליכוד. כשבר סמכא כמו סער אומר שיש לפחות 250,000 מסתננים, אני מציע להקשיב.

האם ישראל יכולה להרחיק 250,000 מסתננים? התשובה היא כן. בתקופתו של גדעון סער הוקם מתקן "חולות", המסתננים הורחקו מריכוזי התעסוקה, ולכן בחרו לחזור לארצותיהם. קצב העזיבה "מרצון" שסער כפה על המסתננים הגיע ל-1,500 בחודש, דהיינו קצב של 18,000 בשנה, וזה עוד תחת מגבלות חמורות של בג"ץ שמנעו גירוש ישיר ומלא למדינות המקור והגבילו את השהייה ב"חולות". ללא מגבלות בג"ץ, מספר המגורשים יכול היה להיות גבוה בהרבה. סער גם חוקק את "חוק הפיקדון" שכפה על המעסיקים להפקיד 20% משכרם של המסתננים בקרן מיוחדת בניהול המדינה כתמריץ לעזיבתם. לצערי, החוק פשוט לא נאכף היום.

רק להשוואה, בכל שנת 2017 גורשו מישראל 5,841 שוהים לא חוקיים. כאשר ארגוני הקרן החדשה ראו את הצלחתו של גדעון סער בגירוש מסתננים, הם רצו שוב לבג"ץ שאילץ את הממשלה לעצור את הגירוש, הגביל עוד יותר את השהות ב"חולות" ופסל את חוק הגירוש פעם אחר פעם למרות תיקונים של הכנסת.

מה צריכה ישראל לעשות עכשיו? בראש ובראשונה יש להכיר בגודל הבעיה. נתניהו חייב לקבל את הצעתו של כחלון, לקדם חוק גרוש ייעודי עם פסקת התגברות נקודתית לגירוש המסתננים. במקביל יש להקים, בדיוק כמו בארה"ב, משטרת הגירה שתאכוף את החוק, עם סמכויות גרוש רחבות.

את הבנייה הלא חוקית במגזר הערבי בדגש על ירושלים יש לעצור. עצירת הבנייה הלא חוקית תעצור את שיטפון ההסתננות הערבי ומגבלות על חופש תנועה תעסוקתי תאלץ את תושבי הרש"פ לחזור לשטחי A ו-B. בנוסף, בדיוק כפי שארה"ב עושה, יש להחיל חובת ויזת תיירות לישראל ממדינות בהן ישנה הסתננות. יש להפסיק את ההסתננות מנתב"ג.

מסתננים יש לגרש לארצות המוצא שלהם. הם לא פליטים ולא נשקפת סכנה לחייהם. אם יש כמה מאות שאכן נשקפת סכנה לחייהם ניתן להעבירם למדינה שלישית.