רמטכ"ל או פרשן

אם דחיקת אבו מאזן תוביל לגל טרור, צה''ל צריך להתכונן לכך בצורה המיטבית ולהביא את התוצאות שמבצע 'חומת מגן' הביא לפני 16 שנים

חגי הוברמן , י"ב בתשרי תשע"ט

דעות גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
צילום: עצמי

הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט הזהיר את שרי הממשלה בישיבת הקבינט, מעימות חריף ביהודה ושומרון וברצועת עזה, בשל מצבו הרעוע של יו"ר הרשות הפלשתינית, אבו מאזן.

על פי הפירסומים אמר איזנקוט, כי "יש סבירות של 60 עד 80 אחוזים להתפרצות של סבב אלימות ביהודה שומרון בגלל דחיקתו של אבו מאזן".

הוא גם העריך כי אם יתפתח עימות ביהודה ושומרון הוא יהיה משמעותי יותר מעזה והחיכוך עם האזרחים יביא לתוצאות הרסניות. 

אני מקווה שבין שרי הקבינט, היה לפחות אחד ששאל את הרמטכ"ל: מכובדי מפקד צבא ההגנה לישראל, אתה אינך אהוד יערי. אתה אינך אחד הפרשנים. נוכח האזהרה שלך, אולי אתה יכול לספר לנו איך צה"ל מתכונן למציאות הזו? מה אתה כרמטכ"ל המפקד על צה"ל עושה כדי לקדם את פני הרעה שאתה מזהיר מפניה?

האם אתה, כרמטכ"ל, תבוא לשכנע אותנו ש'אין פתרון צבאי לטרור' כמו שניסה לפני שלושה עשורים להסביר אחד מקודמיך, או שתנהג כמו שצה"ל פעל לפני 16 שנה, כשאתה היית מפקד אוגדת איו"ש בימי מבצע 'חומת מגן', ותוכיח לפלשתינים שהאלימות לא משתלמת ושאפשר לנצח את הטרור? 

אם לחזור לרגע 45 שנה לאחור, לימי מלחמת יום-הכיפורים. ישנה תזה מאד פופולרית שראש הממשלה דאז גולדה מאיר טעתה קשות, כשקיבלה הצעת שלום מסאדאת שנה לפני המלחמה, וכיוון שדחתה אותה פרצה מלחמה שהסתיימה ב-3000 הרוגים. לא זו היתה הטעות של גולדה מאיר. גולדה צדקה בכל מאת האחוזים כשדחתה את ההצעה ההיא של סאדאת, כיוון שהיא היתה בלתי קבילה לחלוטין, ולא דמתה כהוא זה להסכם קמפ-דיוויד שנחתם 5 שנים אח"כ.

הטעות של גולדה כראש ממשלה היתה, שהיא לא זימנה את שר הביטחון והרמטכ"ל ואמרה להם: דחיתי הצעה בלתי קבילה של סאדאת. התוצאה עשויה להיות מלחמה. תסבירו לי בבקשה, אתם הגנרלים, איך אתם מכינים את צה"ל למלחמה הזו, כך שברגע שהיא תפרוץ היא תסתיים בתוצאה הטובה ביותר לישראל, עם מספר הנפגעים הקטן ביותר. 

את זה גולדה מאיר לא עשתה. זה היה המחדל האמיתי, שגרם לצה"ל להיתפס בלתי מוכן למלחמה. על הטעות הזו אסור לחזור. ראש הממשלה חייב לשבת עם שר הביטחון והרמטכ"ל ולהגיד להם: מדינת ישראל לא תיכנע לאיומי המלחמה של אבו-מאזן, המתובלים ביללנות השגרתית שלו 'אוי אני מסכן, אוי אני אומלל'.

אם אכן ההערכה של צה"ל, ש'דחיקתו של אבו מאזן תוביל לסבב אלימות' – נא להתכונן לכך בצורה המיטבית, ולהביא את התוצאות שמבצע 'חומת מגן' הביא לפני 16 שנים. הוכחנו שזה אפשרי.