קבילתו של הנציב

"הילד" האמיץ כבר בן 70 שנה, רוחו עודנה איתנה, שכלו חד וממוקד מטרה, יושרתו והגינותו ראויות להערכה ולהוקרה

אל"מ במיל' טל בראון , י"ג בתשרי תשע"ט

דעות האלוף במיל' יצחק בריק
האלוף במיל' יצחק בריק
ערוץ 7

הדו"ח האחרון ומעורר ההדים של נציב קבילות החיילים, בו התריע האלוף (במיל') יצחק בריק על המשבר החמור בכוח האדם בצה"ל ומצבן הטעון שיפור של חלק מיחידותיו, מזכיר את סיפור הילדים "בגדי המלך החדשים" מאת הסופר הדני הנס כריסטיאן אנדרסן, שנכתב בשנת 1837.

האלוף בריק

למי מבין הקוראים שזקוק לריענון קצר, אזכיר כי מסופר אודות מלך שוטה שביקש מזוג חייטים לתפור לו בגדי מלכות חדשים. אלו הערימו עליו, לא תפרו דבר והלבישוהו לכאורה במלבוש מלכות ייחודי, תוך שהם מפארים באוזני המלך את יופיו והדרו של הבגד.

המלך נפל בפח, העם שעמד וצפה בו הריע לכבודו על "פאר" בגדי המלכות שלגופו, בגדים שכאמור לא היו ולא נבראו. "בגדים נפלאים", כך הסבירו החייטים למלך ולעמו, "בגדים שרק חכמים רואים...". בסופה של המעשייה מסופר על ילד אחד קטן ואמיץ, שלא היסס וצעק בקול גדול: " הוא עירום! המלך הוא עירום!"

מאז "הילד" הזה קצת התבגר, התגייס לצבא, לחם במלחמה אחת קצרה, אחת ארוכה ומתישה, ובשלישית אף לחם בגבורה יתירה כקצין שריון ומפקד רב תושייה מעבר לתעלה, משם המשיך וטיפס בסולם הדרגות עד שהיה לאלוף המכללות.

"הילד" האמיץ הזה כבר בן 70 שנה, רוחו עודנה איתנה, שכלו חד וממוקד מטרה, יושרתו והגינותו ראויות להערכה ולהוקרה. זהו האלוף (מיל') יצחק בריק, המכהן מזה עשור כנציב קבילות החיילים, במסירות ומתוך תחושת אחריות ושליחות עמוקה למדינה, אותה שירת בדבקות כה רבה.

את האלוף בריק זכיתי לפגוש מספר פעמים בביקוריו העתיים ביחידות בהן שירתתי ועליהן פיקדתי לאורך שנותיי בצה"ל. זכיתי לזמן איכות ולשיחות אישיות עמו לא פעם בנסיבות שונות ובכללן עת הגיע לבסיסים מרוחקים בכדי לשוחח ולהרצאות בפני פקודיי. הרצאה בה סיפר את סיפורו האישי וחלק את רשמיו ותובנותיו מהקרבות בהם השתתף במלחמת יום הכיפורים, תוך שהוא שוזר מסרים ברורים למפקדים הצעירים, הנוגעים לנדרש ולמתחייב מכל מפקד וקצין בצה"ל, כאז כך היום.

יושרה מקצועית

תמונת המצב המצטיירת מדבריו, כתביו וביקורתו הברורה והמנומקת של האלוף בריק, המופיעה בדו"ח נציב קבילות החיילים האחרון שפורסם, אינה נעימה לכל קורא ולבטח אינה מחמיאה לצה"ל ולמפקדיו.

זוהי ביקורת נוקבת מפי אדם עתיר זכויות, בעל ניסיון עשיר וארוך שנים, החי היטב את המתרחש ביחידתו- היא צה"ל!

לא זכיתי לפגוש מפקדים רבים כאלוף בריק במהלך שירותי הצבאי, מפקד שהדוגמא האישית, היושרה המקצועית, הדאגה לאנשים, האחריות האישית והמקצועיות אינם סיסמא ריקה מתוכן לדידו, אלא נר לרגליו.
זהו בראש ובראשונה אדם שמהווה בעבורי, ובעבור לא מעט מחבריי, מודל ומופת למפקד ומחנך, שהקדיש את חייו, במלוא מובן המילה, למען בטחון ישראל.  

זהו מפקד בכל רמ"ח אבריו, שבחושיו המחודדים חש היטב את "השטח": את האנשים כפרטים, כמסגרות וכיחידות צבאיות באשר הן, מתוקף אישיותו ותפקידו כנציב קבילות החיילים.

ממרום גילו ובזכות ניסיונו העשיר, למרות דרגתו הבכירה ותפקידו הרם, השכיל האלוף בריק להגיע ולגעת באנשים, מחוגר ועד קצין בכיר, להיטיב לנסח את ממצאיו ותובנותיו המקצועיות באופן מבוסס ותכליתי, כן וישיר, ללא משוא פנים, חשש או מורא פן יבולע לו רע. זאת להבדיל מאותם קצינים המוזכרים במסמכו, שנמנעו מלהביע את דעתם האמיתית בפני הרמות הממונות, למרות שהזדהו עם דבריו ודעותיו.
 

לטפל ולא לבטל

את דבריו של האלוף בריק מומלץ וראוי לקרוא בעיון רב, בעת הזו בפרט, נוכח התהליכים העוברים על המדינה, החברה והצבא בישראל. דברים שנכתבים, במקרה או שלא, בסמיכות רבה למועד ציון 45 שנה למלחמת יום הכיפורים, מפי אחד המפקדים שחווה על בשרו את מאורעות המלחמה נוכח השאננות והקונספציה שקרסה.

במקום לבטל את דבריו של האלוף בריק ולספק כותרות סותרות, מתוקשרות ומרגיעות לכאורה, מומלץ כי בדרגים המתאימים ובהנחיית הקברניטים, ולאו דווקא באור הזרקורים כפי שטרחו ועשו כמה "קודקודים" מכהנים, יבוצע בדק בית עמוק ויסודי. תהליך מתבקש שבמסגרתו יינתנו למעצבי המדיניות ומקבלי ההחלטות תשובות מנומקות לסוגיות המוצגות בדו"ח, יגובשו תכניות פעולה לתיקון ושיפור הנדרש בצבא... וגם לא תזיק מילת הערכה כנה לאדם אחד אמיץ, שלא היסס ואמר את אשר יגע, ראה ומצא, ללא חת ומורא.

אמנם אינני משרת עוד בשירות קבע אך זכרוני עודנו טרי יחסית, ידיעותיי אודות הנעשה כעת בשורות הצבא אמנם מוגבלות, אך אינן חסרות בסיס או מנותקות. את דעותיי השמעתי בעת שירותי בפני מפקדיי ונכון הייתי לשאת באחריות. לא מצאתי בתקשורת במה לחשוף את כל הטעון שיפור, אך מבין הדברים שקראתי בדו"ח שפורסם ולאור המסע המתוקשר כנגד דבריו של האלוף בריק, בוחר אני לכל הפחות, לעמוד לצידו ולהביע את תמיכתי באדם ובדבריו.

סיכום

כשם שפתחתי במשל "בגדי המלך החדשים" אמליץ למקבלי ההחלטות ללמוד ולפעול באורח שונה מהמסופר במעשיית חכמי חלם, שבמקום לתקן את הגשר הרעוע והמסוכן שגבה קורבנות ונפגעים רבים מקרב העושים דרכם אל העיר, החליטו להקים לבסוף בית חולים משוכלל למרגלותיו, במקום לשפצו.

אמליץ למכובדיי כולם להקשיב ברצינות וללמוד במקרה דנן "מפי הגבורה" תרתי משמע, מאחד מ"זקני השבט" או אם תרצו "מאחרוני המוהיקנים" בעלי הניסיון העשיר, המוכח ורב השנים, שעדיין מעורב ונמצא בעמדת השפעה, כדי להשתפר ולהיות מוכנים לאתגרים הבאים.

אבקש כאזרח מן המניין להניח את ה"אגו המטכ"לי" בצד ולטפל בהקדם, במקצועיות וביסודיות בנושאים שעל הפרק, ללא ברברת מתוקשרת ומיותרת, או היעלבויות, התחמקויות והשמצות חסרות תכלית ותוחלת.

האלוף בריק, "נער הייתי גם זקנתי ולא ראיתי צדיק נעזב וזרעו מבקש לחם" (תהלים לז כה)- קבל נא מעל במה מכובדת זו את תמיכתי הצנועה ואת ברכתי לשנה טובה וברוכה של עשייה פורה למען צור ישראל.