התרוממות רוח, גאווה ואחדות

שנים רבות לא היה נשיא שאהדתו לישראל היא כה מובהקת אך התמיכה אינה מושפעת מהיהודים שמצביעים לדמוקרטים 

הרב ד"ר חיים שיין , ט"ז בתשרי תשע"ט

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

כבר שנים רבות לא היה בבית הלבן נשיא אמריקני כדונלד טראמפ, שאהדתו למדינת ישראל כה מובהקת.

נשיא שאינו שבוי בתקינות הפוליטית, שלא מתרשם ממדיניות כמה מקודמיו שראו בישראל את מקור הסכסוכים במזרח התיכון, ושיודע לזהות במדויק את הטובים ואת הרעים. 

העברת השגרירות לירושלים, התמיכה המדינית באו"ם והעמדה הנחרצת מול הסכנה האיראנית הם רק מקצת מביטויי ההבנה, הדאגה והאחריות של ממשל טראמפ לשלום מדינת ישראל. התמיכה והסיוע עוד יידרשו ביתר שאת בימים שבהם רוסיה, איראן וסוריה בוחשות בגבולנו הצפוני.

תמיכת טראמפ בישראל לא מושפעת מהקול היהודי. רוב החילונים, הרפורמים והקונסרבטיבים ידועים כמצביעים אדוקים למפלגה הדמוקרטית. בבחירות האחרונות, בשם אידיאולוגיית שמאל הבלית ותמימה להפליא, הם תמכו בהילארי קלינטון, שהיתה אמורה להמשיך את מדיניות ברק אובאמה, נשיא עוין לישראל בשליחות ההתקרבנות הפלשתינית. כבר אי אפשר לחשוד בהם בנאמנות כפולה; הם ויתרו על הנאמנות לישראל. לעומתם, היהדות האורתודוקסית הצביעה עבור דונלד טראמפ, מתוך הפנמה ברורה שבחירתו משרתת את טובת מדינת היהודים.

לא צריך להיות פקיד ממשל אמריקני בכיר כדי להניח שטראמפ מאוכזב מאוד מיחסם העוין של רבים מיהודי ארה"ב על רקע פעילותו לטובת ישראל. השמאל היהודי בארה"ב, וכן בישראל, אינו מכיר את המושג של הכרת הטוב כלפי מי שלא חושב כמותו. פוליטיקה קטנונית של קבוצות ליברלים יהודים שמאלנים פורמת את הסולידריות היהודית עתיקת היומין. 

חג הסוכות הוא חג שבמרכזו אחווה ואחדות. היהודים יוצאים מבתים מוגנים בקירות אבן אל סוכת ארעי, עשירים ועניים כאחד, מאגדים את ארבעת המינים המייצגים מהויות מגוונות של קיום אנושי ורוקדים בהקפות שניות כהזדהות עם קהילות הגולה. 

שמונה ימים שמעצימים את הזיכרון הקולקטיבי היהודי מאז המסע הארוך במדבר סיני ועד עצם היום הזה. לפני 70 שנה, לאחר שואה נוראה, בהקמת מדינת הלאום היהודית, נוסף נדבך גאולי לקיום היהודי. 

בכל התפוצות חשו יהודים התרוממות רוח, גאווה, חזרה אל ההיסטוריה וחיבור מחודש לארץ האבות לאחר אלפי שנות גלות וניתוק. תחושות מופלאות שהתגברו לאחר מלחמת ששת הימים, שהחזירה אותנו אל התנ"ך ואל סיפורי המקרא. לרגע נשכחו ויכוחים סוערים בין דתיים לחילונים, בין ציונים לאנטי־ציונים, בין בני הארץ לבני הגולה. נראה שאריג הסולידריות בין ישראל לגלות היהודית הגדולה בארה"ב הולך ונפרם, ותחושת ההזדהות נחלשת ואולי בדרך להיעלם.

דווקא בימים אלה, שבהם אנו מצווים על אחווה, חשוב שיהודי ארה"ב יידעו שטובת מדינת ישראל אמורה להיות חשובה מאוד גם להם. אם טראמפ טוב לישראל הוא לבטח טוב ליהודי ארה"ב - ולתובנה זו חשוב לתת ביטוי מובהק.

באדיבות "ישראל היום"