הנאום השנתי הוא הכוח של נתניהו

ראש הממשלה עולה לבמת האו''ם כמו קוסם מפורסם שבאמתחתו טריק שטרם נחשף. נתניהו נואם בחסד עליון ויודע היטב איפה נמצא קהל היעד שלו.

יובל מורגנשטרן , י"ט בתשרי תשע"ט

נתניהו זה מדינת ישראל, מדינת ישראל היא נתניהו. זו היתה מטרתו המרכזית של נתניהו עם בחירתו לראשות הממשלה, לייצר משוואה בלתי ניתנת להפרדה שמדינת ישראל לא יכולה בלעדיו.

צריך לומר גם שהוא הצליח בהטמעת המשוואה הזו. כמה פעמים שמעתם את המשפט – "מי יכול להחליף אותו בכלל?", או "אני לא רואה מישהו אחר יותר טוב ממנו". לשם הוא רצה להגיע מהתחלה, קיבעון העובדה שאף אחד לא יכול לרשת אותו.

נכון, זה נובע הרבה מסטרס פוליטי אמיתי, שמא יש מי שיעשה מהלכים להחלפתו, ראינו את זה בהפלת הממשלה ב-2014, אז הוא היה בטוח שלפיד מתכנן לו פוטש ולכן החליט להפיל את הממשלה, זו גם הטענה של בכירים בליכוד, כולל כאלה שגם בחוץ, שנתניהו לא מגדל יורשים, שהוא גודע להם את חלום הירושה עוד בעודם צעירים.

הטענה הזו לא מגיעה בחלל ריק. מספיק לראות את המהלכים הפוליטיים, מינויי השרים, מי מקורב במהלך הקדנציה ומי מרוחק, מי נוטש את הליכוד או הולך זמנית הביתה בכדי לחזור ולהתחמם על הקווים ועוד.

נתניהו, נהוג לומר, הוא הקמפיינר הכי טוב שיש בישראל. כי נתניהו מבין שפוליטיקאי כמו פוליטיקאי, יודע שהוא פוצח בקמפיין לבחירתו מחדש, מיום כניסתו לכנסת. נתניהו עובד קשה בכדי לדאוג שהוא יהיה זה שיכהן כראש ממשלה כמה שיתאפשר. הוא באמת מאמין שמדינת ישראל זקוקה לו. הוא באמת מאמין שבלעדיו, ותחת כל אדם אחר, מדינת ישראל תקרוס. ביטחונית, כלכלית, מדינית.

האם זה בריא לפעול כך? לא. לכל אדם, אומרים, יש תחליף. האם זה נכון למדינת ישראל שלא תהיה אלטרנטיבה ראויה להנהגה? ממש לא. אבל האם זה דמוקרטי ולגיטימי? בהחלט כן.

זו גם העובדה שרבים כל כך מצפים לנאומו השנתי באו"ם. כמו לקוסם מפורסם ומבוקש שתמיד מביא עמו קסמים חדשים שעוד לא חשף, נתניהו עולה לבמת האו"ם, באמתחתו עוד טריק אחד שעוד לא חשף. הוא יודע למי הוא מדבר, מיהם קהלי היעד שלו. הוא נואם גדול, בחסד עליון. הוא למד שנים את אמנות הדיבור מול קהל ומול מצלמה. הוא מרתק את השומעים. בניגוד לנואמים רבים, נתניהו לא משתמש בטלפרומטר, אלא רק בדפים עם אותיות ענק שכתובות עליהם. מעביר את הדפים מבלי לתת לצופים לשים לב (שמתם לב בכלל שנאום אחד של נתניהו יכול לכלול מאות דפים שהוא מעביר תוך כדי?).

בניגוד למנהיגים ערבים או אחרים שנואמים בשפתם, נתניהו נואם בשפת קהל היעד. אנגלית. גם ככה יתרגמו את זה לעברית בישראל. הוא רוצה לשלוט במסר ובתרגום. לכן באירועים כאלה הוא ינאם תמיד באנגלית.

ואז הוא שולף את הקסם החדש. וכולם מהופנטים. קוראים לו גאון, פרפורמר. כנסו לפייסבוק או לטוויטר בזמן הנאום. יודעים מה קורה שם? בעיקר תהיות האם בוז'י הרצוג ואבי גבאי ראויים לעמוד שם כמוהו. האם הם יהיו מוצלחים כמוהו. ולא רק הם. כל מועמד אחר לראשות ממשלה נבחן דווקא שם. ליברמן, בנט, לפיד. אתם רואים אותם עומדים שם ועושים את מה שהוא עושה? את האנגלית המושלמת? עם המבטים? הרטוריקה? הכריזמטיות השובה?

נתניהו יודע שזה המבחן האמיתי של ראש ממשלה בישראל. ההתמודדות עם העולם. זה היה חלק מקמפיין הבחירות הקודם של הליכוד. האם אתם רואים את בוז'י וציפי עונים לטלפון האדום בשלוש לפנות בוקר? כי אני לא, אומר נתניהו.

מנהיג בעל שיעור קומה כמוהו לא נפגע בתמיכה הציבוריות אליו גם בחקירות עם האשמות קשות, כותרות שליליות בעיתונים, דברי שטנה של קולגות בכנסת נגדו. הוא יודע שבסוף הוא היחיד שיעמוד על במת באו"ם, ייתן את הנאום שישכיח את הנאום מהשנה שעברה, ישלוף שפן מהכובע, יהמם את הצופים, יכה במתנגדיו מהעולם, יפתיע עם מידע שלא חשפו עד כה ויעדכן כמדי שנה, כמה מדינת ישראל תחתיו היא פאר היצירה. שיא של חדשנות, אי של שפיות בג'ונגל מדברי לוהט ומדמם. בהנהגתו.

סקרי התאמה לראשות ממשלה הם המבחן הטוב ביותר עבור נתניהו. נכון שאין כאן מודל של בחירה ישירה כבר קרוב ל-20 שנה. אבל ההתאמה לראשות ממשלה מלמדת יותר מהכל מהי המגמה כלפי כל דמות פוליטית בכירה בישראל.

הסקר האחרון שבדק הראה שנתניהו זוכה לתמיכה כמעט כפולה מהמקום השני שהופיע בסקר- לפיד. ואחריו משתרכים עוד מספר דמויות לא רלוונטיות, שגם הן מחשבות כבר מסלול מחדש. אבל נתניהו גם יודע שזחיחות ושאננות הן האלחוש הגרוע ביותר, והן הכי מסוכנות. טעות אחת וריצת המרתון אותה הוא מוביל עוברת למקום השני שנושף בעורפו.