משפה רפה לתקיפה

מי שזלזל בעפיפונים ובלונים תמימים - קיבל אותם בכמויות כאמצעים נפיצים ומציתים

אל"מ במיל' טל בראון , כ"א בתשרי תשע"ט

דעות רוב מוחלט של ההרוגים הם אנשי חמאס. ההפגנות על הגדר
רוב מוחלט של ההרוגים הם אנשי חמאס. ההפגנות על הגדר
ערוץ 7

דובר צה"ל דווח באמצעות מערכת אתר צה"ל בתאריך 29.09.2018 כי: "בהפרות הסדר האלימות אמש (שישי) שהוביל חמאס במספר מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה, השתתפו כ-20,000 מתפרעים שנהגו באלימות קשה".

בהמשך הידיעה נכתב כי "המתפרעים פעלו בכמה מוקדים לאורך הגבול וחיבלו בתשתיות הביטחון, ניסו לפרוץ את גדר המערכת והשליכו למעלה מ-100 מטענים מאולתרים ורימוני נפץ לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת". את הידיעה חתם המשפט הבא: "בנוסף, כוחות צה"ל זיהו מספר חשודים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה, ומיד לאחר מכן ברחו בחזרה לשטח רצועה".

מי ואיך מנסח?

הייתכן שיועצים וגורמי תקשורת זרה הם המנסחים את ההודעות הללו או שמא יש כאן כוונה לערפול חושיו של הציבור הישראלי תוך שימוש בשפה מעודנת?

הבה נבחן את המינוחים (טרמינולוגיה) בהם משתמש דובר צה"ל בהודעתו ונחליט כל אחד לעצמו:

"הפרות סדר אלימות שהוביל החמא"ס...בהם מתפרעים שנהגו באלימות קשה"- אם החמא"ס המוכר ברוב העולם כארגון טרור מוביל ומעודד מתפרעים לביצוע פעילות אלימה קשה, האין מדובר למעשה בטרור!? הבה נכנה מעתה את המעשים "פעולות טרור" ולא "הפרות סדר אלימות" קשות, יותר או פחות.

לחמא"ס נוסיף הקדמה קצרה המבהירה כי מדובר בארגון טרור ולא בתנועת נוער תמימה או גוף מחאה להוזלת מחיר החמאה, ומכאן שהמתפרעים הם: טרוריסטים!

בהמשך הדברים נכתב בהא לישנא: "המתפרעים חיבלו בתשתיות בטחון, ניסו לפרוץ את גדר המערכת והשליכו למעלה ממאה מטענים מאולתרים ורימוני נפץ לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת".

עצם השימוש במילה "חיבלו" בהקשר של תשתיות בטחון, לצד ציון העובדה כי "ניסו הם לפרוץ את גדר המערכת והשליכו מטענים מאולתרים ורימוני נפץ" הופך אותם למחבלים ולא למתפרעים או מפגינים, או כל מילה רפה שאינה מתארת נכונה ונכוחה את המצב לאשורו. כדי לחדד את המסר מוטב היה כי למילה "מטענים" היו מוסיפים את המילה חבלה כך שהיה נכתב: "מטעני חבלה מאולתרים".

בהודעה כאמור נכתב שהמתפרעים "ניסו לפרוץ את גדר המערכת"- האם זו הייתה מטרתם הצנועה או שמא זהו שלב הכרחי כדי לאפשר חדירה לעומק שטח ישראל למטרת פגיעה בתושבים, בחיילים וברכוש? שהרי אין מדובר באוהדים המתפרעים במגרש כדורגל ומנסים רק לרדת לכר הדשא ולכלות זעמם בכדור או ברשתות, אלא מדובר באוהדי קבוצה שמעוניינים לכלות את זעמם בשחקני הקבוצה היריבה, בשופט, בקהל של הקבוצה השנייה ובמי לא? על כן מעתה אמור מחבלים שניסו לחדור לשטח ישראל בכדי לבצע פיגוע באזרחי ישראל ובחיילי צה"ל כמו גם לחבל ברכושם.

את הידיעה חתם למעשה משפט המבשר בלשון רפה עד מאד, על כישלון כוחותינו למנוע, לסכל או לחסל מחבלים שחדרו ארצה. נא שפטו בעצמכם: " כוחות צה"ל זיהו מספר חשודים שחצו את גדר המערכת...ומיד לאחר מכן ברחו בחזרה לשטח הרצועה".

אין מדובר בפעם הראשונה בה חודרים מחבלים פלסטינים את גדר המערכת, מחבלים ו/או גונבים ציוד, משאירים "מזכרות" וחוזרים בשלום לשטחם, לבסיסם ולבתיהם.

לעניות דעתי ולמיטב שיפוטי והשכלתי הצנועה, מי שחוצה את גדר המערכת של רצועת עזה אינו יכול להישאר עוד בגדר חשוד, כי אם עבריין לכל הפחות המשיג גבול ביודעין על פי דין!

אילו עשה זאת הפלסטיני החודר את הגדר בכדי לעבוד בשטח ישראל יתכן וראוי שיקרא "מסתנן". אם חדר הוא כדי להסגיר עצמו לידי כוחותינו מאימת ארגוני הטרור שרדפהו ברחבי רצועת עזה- יתכן  וזהו בכלל פליט אומלל, אך פלסטיני שחיבל בגדר ו/או בתשתיות ביטחוניות נוספות בכוונה תחילה כדי להשחיתן, ולבטח אחרי שביצע פעולות לאומניות כנגד אזרחי ישראל, חיילי צה"ל ורכוש ישראלי, אזי ניתן בהחלט לכנותו מחבל ללא שמץ של היסוס או בושה.

חזרתם של אותם מחבלים בשלום לשטחם ללא שנלכדו או נפגעו וללא שהותירו "מזכרות" משלהם אחריהם, הינה כישלון של כוחותינו המעודד את אותם מחבלים לבצע עוד פעולות חדירה למטרת חבלה ואף להעיז יותר בפעולותיהם הבאות.
 

ניסוח חלופי לרגישים ללקטוז

לאחר שעמדתי על המינוחים הטעונים דיוק וחידוד, לצרכי העברת מסרים ברורים יותר ופחות "חלביים", אציע לתקן את נוסח ההודעה כדלקמן:

בפעילות הטרור אמש (שישי) שביצע ארגון חמא"ס במספר מוקדים לאורך גדר המערכת ברצועת עזה, השתתפו כ-20,000 פלסטינים מתומכי ארגון הטרור לצד מאות מחבלים שחיבלו בתשתיות הביטחון, ניסו לפרוץ את גדר המערכת במספר מוקדים לשם חדירה לשטח ישראל, והשליכו למעלה מ-100 מטעני חבלה מאולתרים ורימוני נפץ לעבר לוחמי צה"ל וגדר המערכת. ברוך השם אין נפגעים בקרב כוחותינו.....בנוסף, כוחות צה"ל זיהו מספר מחבלים שחצו את גדר המערכת בצפון רצועת עזה, ומיד לאחר מכן ברחו ללא פגע בחזרה לשטח הרצועה. צה"ל מתחקר את האירוע בכדי להפיק לקחים ולפגוע בכל מחבל שחדר את הגדר בטרם הצליח לחדור ליישוב, למוצב או לפגוע ברכוש ולחזור בשלום לשטח רצועת עזה.
 

מעשים ולא רק ניסוחים

אמנם ישנה חשיבות רבה למילה הכתובה אך ישנה חשיבות עילאית לפעולה מעשית ונחרצת בצידה.

מי שזלזל בעפיפונים ובלונים תמימים - קיבל אותם בכמויות כאמצעים נפיצים ומציתים.

מי שימעיט בערכה של חבלה בגדר המערכת והתשתית הביטחונית המשולבת בה, יקבל כבונוס חדירה לשטח ישראל. תחילה יעשה הדבר "בקטנה" למטרת הפגנת שריר, מסוגלות צנועה וגאווה, אך בסופו של דבר יהא זה "בגדול" למטרת פיגוע ראווה חס וחלילה.

יש להבהיר במעשים כי מחבל שייגש לגדר כדי להותיר לצידה מטען חבלה או לשם פגיעה בה ובתשתיתה, ולו רק בכדי להסיר או לקחת חלק ממנה, ישאיר לצידה גם חלק ממנו ומהתשתית האישית החיונית להמשך חייו בעולם הזה.

יש להבהיר כי מחבל שיחדור לשטח ישראל ולו רק בצעד ובפסע קטן, לא יצעד עוד לעולם לא בשטחנו ולא בשטחם. יש לוודא כי מחבל שבמוצב נטוש הצליח לבקר- לא יזכה בחייו על כך לספר.

את המסר הזה יש להעביר בעולם, בישראל ולכל שכנינו, אך לא פחות חשוב מכך גם למפקדים ולחיילים האמונים על ביטחוננו, למען יפעלו במקצועיות, בנחישות ובתקיפות בהתאם לרוח צה"ל ולערך העמידה במשימה והחתירה לניצחון.

מחזק אני את ידי המפקדים, הלוחמים והמשרתים כולם העומדים על המשמרת ומאפשרים לכל עם ישראל לחוג את חגי תשרי ולקיים את הציווי לחג הסוכות "ושמחת בחגך והיית אך שמח".