האלוף הלא-שמאלן

חגי הוברמן, עורך "מצב הרוח", מביע תמיכה באלוף ניצן אלון כמועמד לרמטכ"ל.

חגי הוברמן , כ"ה בתשרי תשע"ט | עודכן: 11:58

דעות ניצן אלון
ניצן אלון
צילום: עצמי

הידיעה הבאה פורסמה ביום שישי שעבר תחת הכותרת: "פירסום ראשון: ליברמן רוצה למנות את איש השמאל ניצן אלון לרמטכ״ל, נתניהו מתנגד".

בידיעה נאמר כי קיימת "מחלוקת בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין שר הביטחון אביגדור ליברמן סביב סוגיית מינוי הרמטכ״ל החדש. לחדשות 0404 נודע בלעדית, כי ליברמן מעוניין לראות את האלוף ניצן אלון בתפקיד הרמטכ״ל, ואף העביר מסר בעניין לראש הממשלה בנימין נתניהו. נתניהו, מתנגד למינויו של אלון, הנחשב כאיש צבא המזוהה עם השמאל בישראל, אמירותיו בעייתיות ואף לא מעט מתנגדים לו". סוף ציטוט.

אתר החדשות 0404 הוא אתר רציני, המביא פעמים רבות ידיעות בלעדיות, 'סקופים' אמיתיים, שלא נמצאים במקומות אחרים, בעיקר בנוגע לאירועים ביו"ש, שכלי התקשורת האחרים מתעלמים מהם, כי את מי מעניינת האינתיפאדה הסמויה ביו"ש? אבל התיוג 'איש השמאל' עושה עוול רציני לניצן אלון. זהו חלק מהמאבק שחלקים בימין ובקרב המתנחלים מנהלים נגד ניצן אלון, שלא בצדק.

בשיחות עם כמה וכמה מראשי המתיישבים ביו"ש, הם אישרו שכמפקד פיקוד המרכז, ניצן אלון היה מצויין ביחסו להתיישבות. כל הנושאים שהתבקש לטפל בהם, טופלו על הצד הטוב ביותר. הדימוי שלו כ'זולל מתנחלים' התקבע בתפקיד קודם שלו, כמפקד אוגדת איו"ש, בין אוקטובר 2009 לאוקטובר 2011. כאוגדונר הוא אכן היה נוקשה יותר כלפי ההתיישבות. כאלוף פיקוד התנהלותו היתה שונה לחלוטין.

אבי רואה, ראש המועצה האזורית מטה בנימין ומי שהיה יו"ר מועצת יש"ע, אמר לי: "כאוגדונר היו לי איתו כמה וכמה חיכוכים. כאלוף פיקוד היה מעולה. בתור אלוף פיקוד ההבנה שלו היתה הרבה יותר רחבה. ההתייחסות שלו היתה עניינית וטובה לצרכים שלנו, להתמודדויות שלנו. לא הרגשתי שהוא מתנכל לנו. הוא הבין שאנחנו נמצאים באותו צד. היו דברים שאישר לנו לעשות. היו דברים שלא אישר, אבל היחסים שלי איתו היו יחסים קורקטיים וטובים. בשורה התחתונה הוא מילא את התפקיד בצורה ראויה". בכיר אחר בהתיישבות הוסיף גם הוא: "ניצן אלון היה אלוף טוב מאד, טיפל ביעילות בכל הנושאים שביקשנו ממנו".

מבחינת הניסיון, הוותק והתפקידים, אביב כוכבי הוא המתאים ביותר לתפקיד הרמטכ"ל. הוא כיהן כמפקד פיקוד הצפון, ראש אמ"ן, וסגן הרמטכ"ל – שורת תפקידים שמכשירים אותה לתפקיד הרם. ניצן אלון כיהן כראש בתפקידי אלוף כאגף המבצעים ומפקד פיקוד המרכז. חסר לו תפקיד סגן הרמטכ"ל, אותו יוכל לעשות לענ"ד כסגנו של אביב כוכבי – מה שיכשיר אותו לתפקיד הרמטכ"ל הבא, אם יחליט (מה שלא בטוח, בתקווה שלא יעשה זאת) לא לפרוש מצה"ל ולהמתין לסבב הבא.

האם מישהו בדק פעם את העמדות הפוליטיות של אביב כוכבי? אני ממליץ שלא לעשות זאת, כי אז עלולה להתגלות התנגדות עיקשת גם למינויו של כוכבי לתפקיד – מאותה סיבה לא לגיטימית. את הדעות שלו, וגם את ההתייחסות לדעות שלו, כמו גם לדעות של ניצן אלון, נא להשאיר מחוץ למשחק.