הרוצח השפל הושפע משנות הסתה ארוכות

התרבות המערבית, המבוססת על רציונליות, טרם גילתה איך להילחם מול האסלאם הרדיקלי. בעימות הזה יש למערב, בשלב זה, נחיתות מובנית

הרב ד"ר חיים שיין , כ"ט בתשרי תשע"ט

דעות ד"ר חיים שיין
ד"ר חיים שיין
צילום: חזקי ברוך

הרוצח השפל, שהוציא להורג באכזריות את קים לבנגרונד־יחזקאל, כשהיא אזוקה, ואת זיו חג'בי, לא הושפע מהיעדר אופק מדיני, ממצב הפלשתינים בעזה, מאבטלה, מחוסר הרתעה ומחוק הלאום. אין קשר בין ההסברים שמנפק השמאל הישראלי לאחר פיגועים ואירועים בעזה וביו"ש - לבין המציאות.

המחבל שרצח את חבריו לעבודה הושפע משנות הסתה ארוכות נגד יהודים וישראלים, מהתחושה המובהקת שהריגת יהודים מקדמת את מעמדו בעיני החברה הפלשתינית, שהיותו שאהיד מקדשת אותו וסוללת לו קיצור דרך לגן העדן המוסלמי.

את הנרטיב הרצחני מובילים אבו מאזן, חבריו להנהגת הרשות ודרשני המסגדים, ממשיכי דרכם של המופתי אל־חוסייני ויאסר ערפאת; נרטיב אלים, שמזכה את בני משפחות הרוצחים בתגמול חודשי מכובד ובמיזם פינוי־בינוי לבתיהם שנהרסו על ידי צה"ל. הכספים מגיעים ממדינות אירופה, שתמימות ושנאת ישראל משמשות בהן בערבוביה.

קשה מאוד להרתיע חברה שיש בה יסודות רדיקליים המזוהים עם תת־אנושיות, כולל לגיטימציה לרצח בשם כבוד המשפחה. ההתמודדות עם חברה שבה אימהות מייחלות לכך שבניהן ימותו כשאהידים, מתסכלת ומסובכת.

התרבות המערבית, המבוססת על רציונליות אנושית ועל רצון לחיות, טרם גילתה את השיטות המתאימות אל מול אסלאם רדיקלי, שלחיי אדם אין בעיניו כל ערך. בעימות שבין הרציונליות המערבית לפונדמנטליזם האסלאמי יש למערב, בשלב זה, נחיתות מובנית. 

מדינת ישראל, שערכיה יהודיים ודמוקרטיים, לא יכולה לפעול כפי שאסד ושותפיו הרוסים והאיראנים פועלים כבר שנים רבות בסוריה, עם מאות אלפי הרוגים, כולל ממתקפות בנשק כימי.

הערכים שעליהם גאוותנו לא מאפשרים לנו ליישם ענישה קולקטיבית, להשתמש בכוח באופן לא מבוקר ולהתעלם מהתייחסות העולם למעשינו, להבדיל מאדישותו המדהימה כלפי פעולות של מדינות אחרות.

דוברי השמאל, כולל אנשי ביטחון לשעבר, יודעים מייד - בהתניה פבלובית - להציע תרופות פלא. יש בהם הטוענים כי רק אם ישפרו את מצב הפלשתינים ויציעו להם תעסוקה, הם יתרחקו מטרור. הרוצח בחר לבצע את זממו דווקא בלב אזור תעשייה שאמור לסייע לפלשתינים.

מומחי ביטחון אחרים, שהיו פעם לוחמים נועזים, מציעים להתנתק, להעביר את השליטה ביהודה שומרון לפלשתינים. הם שוכחים רק שכל שטח שיימסר יהפוך בסיס לשיגור טילים, ואז נצטרך לחזור לאותם מקומות. 

המאבק בטרור הפלשתיני עתיק יומין. לשם הדיוק, המאבק הוא על זכותנו לחיות בשלום ובביטחון במולדת. חובה לשמור על ערנות, למנוע את פעולות הטרור, להעניש את העוסקים בו ולהפעיל כוח בתבונה ממוקדת. בהתקרב מועד הבחירות חובה לנקוט היערכות מיוחדת ומוגברת מול המחבלים, שמניחים שלפיגועים שלהם יש השפעה על תוצאות הבחירות בישראל.