גירוש מסתננים יביא 40 מנדטים לליכוד

אם נתניהו לא ירים את הכפפה, בנט ושקד יגלו את האוצר האלקטוראלי, ויציגו חוק גירוש בדרך לכמות מנדטים דו ספרתית לבית היהודי

צחי לוי , ל' בתשרי תשע"ט

דעות מסתננים בתל אביב
מסתננים בתל אביב
צילום: עצמי

לפני כחודש פרסמתי מאמר עם סימוכין והוכחות שבישראל ישנם 250,000 מסתננים: 150,000 במגזר היהודי, ועוד כ-100,000 במגזר הערבי.

כתבתי שתקופה ארוכה משה כחלון מציע לחוקק חוק גירוש עם פסקת התגברות על בג"ץ רק לנושא המסתננים, אך נתניהו לא מרים את הכפפה, ושזו הסיבה היחידה שאנחנו עדיין תקועים עם המסתננים.

היו כאלו שעדיין העלו ספקות ביחס למחויבות של כחלון לנושא. נכון, כחלון לצערי הוא מגן בג"ץ, אבל בנושא המסתננים הוא 100% בעד גירוש.

מי שאומר לכם שאין גירוש בגלל כחלון משקר לכם. אני מצרף למאמר וידאו של ראיון מלפני חמישה חודשים עם שר האוצר. בין הדקות 1:00 – 2:44 כחלון מסביר מפורשות מדוע הוא מוכן לחסום את בג"ץ בנושא המסתננים וכמה הוא מחוייב לנושא. וזה לא רק כחלון, כל חברי סיעת "כולנו" חזרו על המחויבות הזו, כולל שר התמ"ת אלי כהן. אז אם יש רוב מוצק בכנסת מדוע אין חוק?

כרגע, הכל תקוע אצל נתניהו. מישהו נתן לראש הממשלה את אחת העצות הכי גרועות שקיבל מימי חייו, לא לקבל את הצעת כחלון. היה מי שהסביר בטעות לנתניהו שגם פסקת התגברות נקודתית לא תחזיק מעמד בבג"ץ מבלי לתקן גם את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

לא רק שזו שטות שמעולם לא הוכחה, גם שופטי בג"ץ יחשבו 1000 פעם לפני שיביכו את כחלון, המשענת הכי חשובה שלהם בממשלה, מה גם שאפשר להוסיף לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו פסקת התגברות נוספת לעניין שוהים לא חוקיים בלבד. גם לזה כחלון יסכים.

פעם נתניהו, שבנה את הגדר בדרום, היה פוליטיקאי שמזוהה עם מאבק במסתננים. היום הוא מואשם בזה שנטש את המאבק ואת תומכיו בדרום תל אביב בגלל אותה עצה גרוע. לא חבל? נתניהו טועה טעות קשה, גם מוסרית וגם אלקטוראלית. מוסרית, כי חובה לגרש מישראל מי שנמצא כאן שלא כחוק. אלקטוראלית – כי חוק שבאמת יביא לגירוש, גם יביא לליכוד לפחות 40 מנדטים. אם יש נושא שהאלקטורט של הליכוד מתחבר אליו זה גירוש מסתננים.

להזכירכם, לפני כחצי שנה כמעט כל תומכי נתניהו בפייסבוק "התהפכו" עליו כאשר רצה לקבל את מתווה האו"ם לגירוש. זה לקח לראש הממשלה 4 שעות בלבד לשינוי של 180 מעלות. ב 9 שנות כהונתו הוא מעולם לא חווה סופה כזו. לא אחרי ההתקפלות במגנומטרים, לא אחרי נאום בר אילן ולא בשום נושא אחר. נתניהו חייב ללמוד מה הציבור שלו רוצה, ואם יועציו לא מספיק מוכשרים להסביר לו את זה ומכשילים אותו, כנראה שהוא צריך לרענן את הכוורת שלו.

הכנסת הנוכחית נמצאת בסוף ימייה, בעוד כמה חודשים היא תתפזר ויערכו בחירות. אל תאמינו לכל הזחוחים הבטוחים בניצחון המחנה הלאומי. ישנה היום אפשרות וודאית להעביר את חוק גירוש המסתננים תוך נטרול בג"ץ. אף אחד לא יודע איך תראה המפה הפוליטית אחרי הבחירות, והאם ניתן יהיה לחוקק את החוק. ככל שעובר הזמן המסתננים נטמעים כאן והסיפור הופך מורכב יותר ויותר. זה הזמן לחוקק חוק גירוש!

כל ראשי המאבק והפעילים למען הגירוש צריכים להיות ממוקדים בדבר אחד: קבלת הצעתו של כחלון לחוק גירוש עם פסקת התגברות. הם צריכים "לחבק" אותו פוליטית, ולבקש ממנו שייקח את הנושא צעד קדימה ויעבור מתמיכה להצעת חוק שתביך את נתניהו, ותייצר עבור כחלון, שר אוצר שנכשל קשות בנושא הדיור, מנדטים.

תומכי המסתננים והתקשורת לא אוהבים סקרים בנושא בעיקר כי התוצאה מביכה מבחינתם. ועדיין, בסקר שפורסם בפברואר 2018  על ידי "חברת החדשות" נקבע כי 66% מהישראלים תומכים בגירוש מסתננים. המשמעות האלקטורלית, דרמטית וברורה: אם נתניהו יוביל חוק גירוש מסתננים, הוא יוכל להעביר מנדטים מהשמאל המתון לליכוד שכן חלק ניכר ממצביעי השמאל רוצים לגרש מסתננים. לפיד ומפלגת העבודה יובכו, והמחנה הלאומי בראשות נתניהו יטייל בנחת לניצחון מוחץ.

הנושא המרכזי במערכת הבחירות יהיה הגירוש והמאבק בבג"ץ, ובנושאים כאלו אין לשמאל מה לחפש. הוא יובס. משמעויות הרוחב של ניצחון כל כך מוחץ עבור המחנה הלאומי ברורות לכולם. האם נתניהו מבין כמה טובה עבורו, אלקטוראלית, הצעתו של כחלון?  האם כל מרכיבי המחנה הלאומי מבינים את ההזדמנות? אם נתניהו לא ירים את הכפפה, בסופו של דבר בנט ושקד יגלו את האוצר האלקטוראלי, יקדימו אותו, ויזמו חוק גירוש בדרך לכמות מנדטים דו ספרתית לבית היהודי, על חשבון הליכוד ולפיד.

העצה הפוליטית והערכית הכי טובה שניתן לתת היום למועצת יש"ע היא לחבור לקמפיין הגירוש, כדי להבטיח את שלטון המחנה הלאומי, וכך את המשך ההתבססות היהודית ביו"ש. הזהות בין מובילי המאבקים מוחלטת, גם פוליטית וגם אידאולוגית.

אם מועצת יש"ע רוצה להתנחל בלבבות, דרום תל אביב זו התחלה מבטיחה להפגנת הזדהות גדולה, עם רבבות אנשים מסורתיים, שתמיד הצביעו בהמוניהם למחנה הלאומי והיום נאנקים מסבל המסתננים. מוסרית, אידאולוגית, וגם עניינית, הגיע הזמן שהאוטובוסים ינהרו מיו"ש לדרום תל אביב.