"סיפורי סבתא" של סבא"א

אריה יצחקי , א' בחשון תשע"ט

דעות נשיא אירן ומנכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו
נשיא אירן ומנכ"ל סבא"א יוקיה אמאנו
צילום: באדיבות המצולם

ארגון האומות המאוחדות, הידוע יותר בראשי התיבות שלו האו"ם, הוא ארגון בינלאומי שנוסד בשנת 1945, במגמה מוצהרת חיובית להפסיק מלחמות בין מדינות, לשמור על זכויות האדם, להשיג שלום עולמי ועוד ועוד.. מטרות חיוביות. חברות בו כיום 193 מדינות, והוא מפעיל שלל תכניות, קרנות וסוכנויות מיוחדות שתפקידן ליישם את מטרות הארגון.

אולם הארגון הזה על כל הסוכנויות שלו, הפך לארגון כושל ונלעג, שנשלט בידי מדינות דיקטטוריות, אלימות, פוגעות בזכויות אדם, גזעניות, אנטישמיות ואנטי ישראליות.

מבין 17 הארגונים והסוכנויות של האום יש שתיים שבולטות במיוחד בהטיית עובדות ובאנטישמיות ואנטי ישראליות. האחת היא – אונסק"ו (UNESCO) – ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם. והשנייה היא – סבא"א (IAEA), הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית; שנוסדה בשנת 1957.

המטרה המוצהרת של סבא"א היא: "לקדם את השימוש באנרגיה אטומית לצרכים אזרחיים ולמנוע את השימוש בה לצרכים צבאיים; ע"י בדיקות וחקירות בחשד להפרת האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני".

במהלך השנים היו לסבא"א בעיקר כישלונות, למשל בפקיסטן, וצפון קוריאה שם גילו פקחי הסוכנות בשנת 1992 כי הקוריאנים מנסים לייצר נשק גרעיני, אך הם גורשו משם מיד כשזנבם בין רגליהם, וצפון קוריאה המשיכה בייצור ובניסויים והפכה למדינה גרעינית.

אך הכישלונות המהדהדים ביותר מבחינתנו היו במזרח התיכון: בעיראק, לוב, סוריה, ובשנים האחרונות באיראן. הביזיונות הגדולים ביותר של סבא"א היו בתקופת כהונתם של שני המנכ"לים האחרונים שהתגלו כ"רכיכות" ו"מריונטות". הראשון נציג מצרים מוחמד אל-בראדעי שכיהן בין 1997 עד 2009 ,והשני הוא המנכ"ל הנוכחי – נציג יפן יוקיה אמאנו שנבחר ב- 2 ביולי 2009, ומכהן מאז ועד היום (קדנציה שלישית).

אל בראדעי ואמאנו הוצגו ללעג ולקלס בעיקר בתחום של הגרעין האיראני.

סבא"א לא גילתה את פרויקט הגרעין של שליט לוב מועמר קדאפי (וכמוה גם קהיליית המודיעין של ישראל-בושה) הפרויקט נחשף בידי ארה"ב ובריטניה ב-2003, וקדאפי נאלץ להפסיקו.

ישראל פתרה לסבא"א את בעיית הגרעין העיראקי כאשר השמידה ב-7 ביוני 1981 את הכור אוסיראק (מבצע "אופרה"); ואת בעיית הכור הסורי בדיר א-זור בשישה בספטמבר 2007 שהושמד במבצע "מחוץ לקופסה".

אז מה נשאר לסבא"א? לנטרל את תוכנית הגרעין האיראנית. שנים הסתובבו פקחי סבא"א באיראן במעגלים, אצלנו קראו להם "הארכיאולוגים", כי תמיד הם "העלו חרס בידם".

הם בדקו במקומות הלא נכונים, באתרי ההונאה איראניים התעלמו ממידע שהעבירו שירותי המודיעין במערב, וגם ממידע ישראלי. גם כאשר יצאו ממרבצם, זה היה זמן רב אחרי שהגיע המידע החיוני, וזה איפשר לאיראנים הערמומיים והחרוצים לטשטש עקבות, להעביר חומרים אסורים למקומות חדשים וכו'. לפי תוכנית העבודה הבסיסית שלהם הם מחוייבים לבדוק כל מידע על אתרים חשודים המגיע גם מגורם שלישי, אך הם לא בדקו, ותמיד היו להם שלל תירוצים להסביר את הכשלון.

שיא הבטלנות היה בתקופה האחרונה כאשר "המוסד" הישראלי חשף את "ארכיון הגרעין" במאי 2018 ואת "מחסן הגרעין" בספטמבר 2018. פקחי סבא"א נדרשו לצאת לאתרים הנמצאים לא במדבריות המרוחקים של איראן, אלא בטהרן רבתי, עם מכשירי מדידת קרינה רדיואקטיבית, ואפילו את זה הם לא עשו. אז תגידו כי הם לא רצו לפעול לפי בקשת "האויב הציוני".

ובכן, מי שדרש מהם את הבדיקה היה ג'ון בולטון, היועץ לענייני בטחון של ארה"ב. הוא קבע: "איראן מגבירה את קצב הפיתוח הגרעיני שלה", ודרש: "על סבא"א לבדוק בשטח את הממצאים שהביאה ישראל".

תשובת מנכ"ל סבא"א הייתה: "בדקנו, במשך השנים את כל המידע שהעבירו ישראל ומדינות נוספות, ולא מצאנו דבר". ומה הייתה התשובה על הדרישה לצאת מיד לבדיקת "המחסן הגרעיני" החדש שהתגלה בטהרן לפני שהשטח יפונה ויטוהר? לא הייתה תשובה!

הפקחים בודקים, מפשפשים, מגרדים..

בקיצור יוקיה אמאנו וסבא"א שלו מספרים לנו "סיפורי סבתא". זהו ביטוי עברי שמקורו יידישאי "באבא מעשה'ס" – תיאור דברים מופרכים ולא אמינים.

כל התנהלותו של היפני מוזרה ביותר. שנים הוא התחמק ממשלוח פקחים לאתרים חשודים. התעלם  ממידע מוצק, ונטה לקבל תירוצים איראניים. מה שמעלה חשד כבד שאולי הוא מטייח לא רק בשל האידיאולוגיה אלא בשל קבלת "טובות הנאה" = שוחד.

מכל מקום, ההונאה הגדולה מתחילה להיחשף בחודשים האחרונים. בנימין נתניהו שהעלה בצורה סופר מקצועית בתקשורת העולמית את הגילויים המדהימים שהשיגו לוחמי "המוסד", חשף את ערוותם של הנוכלים האיראניים, ובמקביל הכניס "זפטא לסבתא של היפני"... היפני שוב ניסה לחמוק מבדיקה של המידע, אך נכשל.

הוא "בלחץ אטומי "כי הוא יודע שבידי ישראל יש מידע שטרם נחשף על אתרים מבצעיים, לא ארכיון ומחסנים והם ייחשפו בנובמבר הקרוב, ואז ייאלצו פקחי סבא"א לצאת ולבדוק אותם עם מיטב המכשור המודרני.

מתוך הכרות עם אופיים של האייתולות, אני מניח שהתשובה האיראנית תהיה זהה לתשובה של מנהיגי צפון קוריאה בשנת 1992, היינו פקחי סבא"א יגורשו בחרפה מאדמת "איראן הקדושה". מבצע ההונאה ייחשף לעין כל, כאן תגיע שעת האמת של אדון אמאנו. אם הוא יפני אמיתי ששומר על כבודו, לאחר כישלון מחפיר כזה, עליו לבצע "ספוקו" [חראקירי].

אכן, הגיע הזמן לבצע טיהור מן המסד בארגון המסואב סבא"א.