קרבנות הדו קיום

דו קיום אמיתי יגיע רק אחרי שיהיה ברור מי הם אדוני הארץ. רק כאשר יחוסל כל מי שנוגע בגדר בעזה ושולח בלון תבערה.

יהודה ולד , ג' בחשון תשע"ט

צומת גוש עציון ואזור התעשייה ברקן הם בעיני רבים סמל לדו קיום בין ערבים ויהודים. מרכז קניות שוקק חיים ואזור תעשייה הומה אדם ,יהודים וערבים יחדיו.

פיגועי הטרור בשבועות האחרונים בהם נרצחו ארי פולד, קים יחזקאל וזיו חג'בי הם לא יוצאי דופן או אירועים חריגים אלא הם תוצאה ישירה של אשליית הדו קיום אותה אנו מטפחים.

כל עוד כל ערבי לא ירגיש שהטרור פוגע בו. כל עוד המלחמה בטרור תהיה אינטרס יהודי בלבד, אנחנו נחיה מאחורי גדרות ובטונדות ותושבי הכפרים ערבים יסתובבו באין מפריע בינינו -הטרור לא ייפסק.

אין דבר כזה מפגע בודד. האווירה ברחוב הערבי היא של שנאה והסתה. הילולי שהידים, משכורות שמנות מהרשות הפלסטינית, קריאת שמות כיכרות על שם רוצחי ילדים כל אלו מכשירים את הרצח הבא.

סיפרה לי חברה תושבת עיר מעורבת המהווה סמל לחיים משותפים שמתוקף תפקידה במחלקת החינוך הגיעה לסיור במוסד חינוכי ערבי רשמי. במהלך הסיור ראתה על אחד הקירות ציר זמן היסטורי המתעד את יום הנכבה, יום האדמה ומועדי מותם של שהידים-מוסד חינוכי בישראל 2018. דו קיום כבר אמרנו?

ההתמודדות עם אירועים אלו צריכה להיות על ידי שינוי המשוואה והפיכת המלחמה בטרור לאינטרס ערבי.

ברגע שאחרי כל פיגוע בו נרצח יהודי באופן אוטומטי ייהרס בית המשפחה והם יגורשו לרצועת עזה , אישורי העבודה של אותו כפר יישללו וכניסת פלסטינים לאזורי המסחר המשותפים תאסר -כלל המעגלים האחראיים וקשורים לאירוע בדגש על משפחתו וסביבת מגוריו של הרוצח יבינו שזה בידיים שלהם.

ההשלמה עם המציאות הנוכחית אינה גזרת גורל. אל לנו להמשיך לנהל את הסכסוך ולהכיל את זריקות האבנים ובקבוקי התבערה על כבישי יו"ש ,את ניסיונות הדקירה והדריסה והפיגועים חדשות לבקרים.

חוסר האונים הישראלי שנמשך על גבול רצועת עזה בחודשים האחרונים שם מתרחשת מלחמה בפועל דרך זריקת מטענים ורימונים, חדירה של מחבלים, פגיעה בגדר, שריפת עמדות צה"ל, בלוני תבערה ועוד. גרירת הרגליים הישראלית בטענות משפטיות ובירוקרטיות בהריסת בתי מחבלים ,המשך העברת כספים לרשות הפלסטינית התומכת בטרור כל אלו מחלישים את ההרתעה הישראלית.

דו קיום אמיתי יגיע רק אחרי שיהיה ברור מי הם אדוני הארץ. רק כאשר נצליח לשנות גישה בצורת ההתמודדות שלנו עם הטרור והמאבק יהיה של הערבים בשכניהם.

רק כאשר יחוסל כל מי שנוגע בגדר בעזה ושולח בלון תבערה. כאשר ייסגרו צומת הגוש ואזור תעשייה ברקן לכניסת ערבים. רק ניפוץ אשליית הדו קיום הנוכחית תוביל לדו קיום אמיתי.