השב את הגזלה!

אסף פריד , ז' בחשון תשע"ט

דעות הר הבית
הר הבית
צילום: עצמי

הר הבית נגזל מאיתנו מספר פעמים, חלקן בכח הזרוע וחלקן, לבושתנו, בידנו ממש.

לראשונה הר הבית נגזל מעם ישראל בידי הרומאים. טיטוס החריב את בית המקדש והדריאנוס הקים על חורבות ירושלים את "איליה קפיטולינה" ואף מקדש לאלילי רומי על מקומו של בית המקדש החרב.

הגזלן השני היה משה דיין. צה"ל שחרר את ירושלים והר הבית במלחמת ששת הימים בתשכ"ז וקריאתו ההיסטורית של מוטה גור "הר הבית בידנו" מרטיטה עד היום כל לב יהודי. אבל, משה דיין החליט על דעת עצמו, למסור את המפתחות של הר הבית לידי הוואקף הירדני, מפתחות שמצויים בידיו עד היום. מיותר לציין שפעולתו של משה דיין נעשתה ללא דיון בממשלה, ללא רשות וללא סמכות.

משה דיין קבע שהר הבית ישאר בידי האיסלם. יהודים רשאים להכנס להר הבית כתיירים ללא הגבלה, אבל נאסר עליהם לקיים כל פולחן יהודי. הוואקף קפץ על המציאה וקיבל את היהודים בהר הבית כאורחיו. עד היום תלויים שלטים דהויים בעברית שכתב הוואקף לפני כ50 שנה, המורים ליהודים איך להתנהג. באותם ימים הר הבית היה פתוח לתיירים ויהודים כל ימות השבוע למעט ימי שישי וימי חג אסלאמיים.

הגזלן השלישי היתה ממשלת ישראל בראשות יצחק שמיר. בחול המועד סוכות תשנ"א התפרעו הערבים בהר הבית והשליכו אבנים על רחבת הכותל מהם נפצעו 34 מתפללים. המשטרה פרצה להר הבית (אחרי שקודם לכן נסה מפחד המתפרעים) והרגה 17 מתפרעים מוסלמים. כתוצאה מהארועים החליטה ממשלת ישראל שיהודים יכנסו להר הבית בזוגות בלבד ובליוי צמוד של שוטר.

הגזלן הרביעי היה הוואקף, מייד אחרי עליית אריאל שרון להר הבית בערב ראש השנה תשס"א. פתח יאסר ערפאת באינתיפאדה אשר תוכננה זמן רב מראש. המהומות התחילו בהר הבית  והתפשטו לארץ כולה. הוואקף ניצל את המהומות והכריז על סגירת הר הבית כליל בפני כל מי שאינו מוסלמי. ממשלת ישראל בראשות אהוד ברק בחרה להתעלם ולאפשר בפועל את כיבוש הר הבית בידי הוואקף.

כמעט שלוש שנים לא דרכה רגל יהודי בהר הבית.

זכור לטוב צחי הנגבי שכיהן אז כשר לביטחון פנים, והורה למשטרת ישראל למרות התנגדות הוואקף ולמרות התנגדות מפקד מרחב ירושלים דאז ניצב מיקי לוי, לפתוח את הר הבית מחדש לכניסת יהודים ותיירים. בכ"ב אב תשס"ג אחרי כמעט שלוש שנים חזרו יהודים לפקוד את הר הקודש. בנוסף ביטל צחי הנגבי חלק מההגבלות שהטילה הממשלה בשנת תשנ"א. יהודים אומנם נכנסים בקבוצות בלבד עם ליווי צמוד של שוטרים, אבל גודל הקבוצות אינו מוגבל לשניים כבעבר ובשנים האחרונות יהודים עולים להר גם בקבוצות גדולות של מאה ויותר.

מאז פתיחת הר הבית מחדש בשנת תשס"ג המצב בהר ידע עליות וירידות, חשוב לציין את גלעד ארדן השר לבטחון פנים ואת יורם הלוי מפקד מחוז ירושלים שסילקו מהר הבית את הטרור המוסלמי המאורגן (מוראביטון / מוראביטאט) ודאגו בנחרצות שהר הבית ישאר תמיד פתוח בפני יהודים, גם כאשר הערבים מתפרעים. בניגוד לעבר, התפרעויות ערבים כבר לא גורמות לסגירת הר הבית בפני יהודים.

כל זה טוב ויפה, זה צעד קטן בדרך ארוכה שסופה בית המקדש. אבל כידוע כל מסע ארוך מתחיל בצעד קטן.

אבל, ישנה נקודה אחת הדורשת תיקון מידי:

עד שנת תשס"א, אז נסגר הר הבית לשלוש שנים, הר הבית היה פתוח ליהודים שישה ימים בשבוע כולל שבת. כאשר ההר נפתח מחדש בחודש אב תשס"ג ההר נפתח לחמישה ימים בשבוע בלבד. עד היום הר הבית סגור בפני יהודים בשבתות. הטענה היתה שאין ביקוש לכך, ובכל מקרה יהודים לא יעלו בשבת.

בשנים האחרונות עם התגברות עליית היהודים להר הבית, התברר שבימי החגים - ראש השנה, יום כיפור, חג ראשון של סוכות ושמיני עצרת עלו מאות יהודים להר הבית. בנוסף, בחודשים האחרונים מתקיימת תפילת מוסף בכל שבת בשעה 10:00 מול שער השלשלת בדרישה לפתוח את הר הבית בשבת, כל שבת ישנם כ100 יהודים בתפילה, יהודים שטורחים ומגיעים רגלית מכל רחבי ירושלים.

בשנת תשע"ד הקימה ועדת הפנים של הכנסת ועדה מיוחדת לחקירת השינויים בסטאטוס קוו בהר הבית. בראש הועדה עמד ח"כ דוד צור חבר מפלגת ה"תנועה" וניצב בדימוס במשטרה, הועדה מצאה שאכן חל שינוי בסטאטוס קוו בהר הבית ואישרה את העובדה שבעבר  הר הבית היה פתוח לעבר ליהודים בשבתות. הועדה המליצה לשוב ולפתוח את הר הבית בשבתות בפני יהודים.

בנוסף, המשטרה במכתב רשמי, הצהירה שאין מבחינתה שום מניעה ביטחונית לפתיחת הר הבית בשבת.

אדוני ראש הממשלה,

אין שום סיבה לסגור את הר הבית בשבת בפני יהודים.

אנא, השב את הגזלה, פתח את הר הבית בשבת!