מחוץ לקופסא

יוסי דייטש הוא המנהיג החרדי הראשון שכורת ברית עם הישראליות

ד"ר אופיר לנג , י"ד בחשון תשע"ט

דעות יוסי דייטש
יוסי דייטש
צילום: חזקי ברוך

ראש ממשלת אנגליה לשעבר וינסטון צ'רצ'יל אמר: "אי אפשר להבטיח ניצחון, אפשר להיות ראוי לו". בשבועות האחרונים אני שומע יותר ויותר תושבים מקרב המגזר החילוני ומהציונות הדתית-לאומית את המשפט "יוסי דייטש ראוי להיות ראש העיר", גם בקרב אלו שתומכים במועמדים אחרים. כשיוסי דייטש הכריז על מועמדתו, טענתי שחסרונו בתפיסה הציבורית הוא גם יתרונו הגדול ביותר - הוא פשוט משהו אחר.

כולנו נופלים לעיתים בהגדרות וסטיגמות, במיוחד במערכת הבחירות שמעודדת קיטוב ופלגנות, בוודאי כלפי חזות של מועמד עם כיפה על הראש וזקן. בפועל אם לא נשפוט אותו לפי מראהו החיצוני, נחשף לירושלמי בנשמה שתמיד לקח חלק בחיבור בין מגזרים שונים, קירוב לבבות ופעילות למען כלל החברה הישראלית. ברקע שלו משלב הלכה ולמעשה את החזון והדוגמה האישית של שילוב בין יהדות לישראליות. דייטש דור שביעי בעיר, שעשה שירות צבאי סדיר ומילואים, חלוץ בהקמת ארגון 'קמח' לשילוב חרדים באקדמיה ובעבודה, ויש לו רקע עשיר בליבת העשייה הציבורית במשרד השיכון וכחבר מועצת עיריית ירושלים 12 שנה, בפרט כיו"ר וועדת תכנון ובנייה וסגן ראש העיר בקדנציה האחרונה.

מרתק לראות את עבודת השטח שיוסי דייטש עושה בקרב אלפי ירושלמים מכלל המגזרים, שחלקם נחשפים לראשונה לנציג ציבור חרדי אותנטי, כריזמתי, רהוט ואכפתי, ששובר כל סטיגמה אפשרית ומכיר באמת את ירושלים ובעיותיה מבפנים. בתקופה יחסית קצרה במירוץ לראשות העיר הוא הצליח לאגד סביבו תושבים מכל חלקי הפאזל, החל מבכירי רבנים בציונות הדתית-לאומית כמו הרב טאו ועד רבנים מהזרם הספרדי כמו הרב מזוז, נציגים פוליטיים כמו אלי ישי וסיעת מאוחדים החרד"לית-ימנית במועצה, ועד לנציגי ציבור שמאלנים ופעילים חברתיים במגזר החילוני מסיעות פלורליסטיות, נציגי וועדים מגופים שונים וכמובן ראשי מינהלים קהילתיים מגוונים.

מערכת הבחירות הנוכחית ידעה עליות ומורדות עבור כל אחד המתמודדים לראשות העיר, שמנהלים קרב צמוד ביניהם על כל קול בעיר הבירה, שתושביה רק מבקשים שיעמוד בראשה איש עם יכולת ניהולית שידע לפתור את הבעיות המורכבות בשכונות, ויעבוד בשיתוף פעולה עם כלל המגזרים מתוך כבוד הדדי. יוסי דייטש הוכיח כבר שאפשר לעשות את זה. טוב יהיה אם התושבים ייתנו לו גם את המפתח לראשות העיר.