אסור להחמיץ את ההזדמנות

ח"כ שולי מועלם ראויה לכל השבחים בשל היותה היחידה בכנסת ישראל הנוקטת בצעד האפשרי היחיד לפתרון הבעיה הכאובה של הצפת המסתננים.

צחי לוי , ט"ז בחשון תשע"ט

ועדת השרים לחקיקה תדון ביום ראשון הקרוב בהצעת החוק הפרטית של ח"כ שולי מעלם (הבית היהודי) לגירוש מסתננים, הכוללת, לראשונה, פסקת התגברות על בג"ץ.

ח"כ מועלם, יו"ר סיעת הבית היהודי, מבקשת לתקן את חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, ולהוסיף לו פסקת התגברות נקודתית לעניין גירוש מסתננים כך שבג"ץ לא יוכל להתערב עוד בגירוש המסתננים ולמנוע את החזרתם לארצותיהם.

כפי שכתבתי כאן בעבר, פסקת התגברות היא הפתרון היחיד לבעיית המסתננים, ולכן חברת הכנסת שולי מועלם ראויה לכל השבחים בשל היותה היחידה בכנסת ישראל הנוקטת בצעד האפשרי היחיד לפתרון הבעיה הכאובה.

להצעה יש סיכוי טוב מאוד ליהנות מתמיכת "כולנו" של כחלון שהתחייבה מפורשות לתמוך בפסקת התגברות נקודתית לעניין המסתננים, בשונה מספקת התגברות כללית, לה לצערי כחלון מתנגד.

זה נוסח הסעיף המובא לאישור, כפי שנלקח מאתר בכנסת:

''בחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו, אחרי סעיף 12 יבוא: 13. תוקפו של חוק חורג בנושא מסתננים. הוראת חוק שעניינה מניעת הסתננות לישראל והבטחת יציאה מישראל של מסתננים, ובכלל זה הוראה העוסקת בתקופת שהותם בישראל, הפוגעת בזכויות לפי חוק-יסוד זה תהיה תקפה אף אם אינה בהתאם לסעיף 8, אם נכללה בחוק שנתקבל ברוב של חברי הכנסת ונאמר בה במפורש, שהוא תקף על אף האמור בחוק-יסוד זה; תוקפו של חוק כאמור יפקע בתום ארבע שנים מיום תחילתו, זולת אם נקבע בו מועד מוקדם יותר''.

יש לי הערה אחת לניסוח הסעיף: זו תהיה טעות גדולה להגביל את חוק הגירוש ל-4 שנים. רוב המסתננים בישראל, לפי נתונים רשמיים, נכנסו דרך נתב"ג, במרמה, עם אשרת תייר, ופשוט נשארו לעבוד כאן. רובם ממזרח אירופה. נתב"ג עודנו פרוץ. ישראל היא מדינת עולם ראשון מתקדמת עם 44,000$ תוצר לנפש, והיא תמיד תהיה יעד להגירה לא חוקית.

בישראל יש כ-250,000 מסתננים. כ-150,000 במגזר היהודי ועוד כ-100,000 במגזר הערבי, רובם מהרש"פ ומקצתם ירדנים. טוב יעשו המחוקקים שלנו אם יסירו את הפסקה האחרונה המגבילה את חוק הגירוש ל-4 שנים. לא רק בעיה נקודתית של אפריקאים אנו מבקשים לפתור, אלא בעיית הסתננות כוללת שתלווה אותנו תמיד לצערי, בעיקר בשל היותה של ישראל מדינה מערבית מצליחה.

פסקת ההתגברות תתיר את האזיקים המשפטיים שהניח בג"ץ על ידיה של הכנסת, שתוכל לחוקק חוק גירוש כאוות נפשה, כזה שיאפשר גירוש שוהים לא חוקיים ישירות לארצות המוצא שלהם, ללא התסבוכת שבמציאת מדינה שלישית.

המדינה תוכל אף לפתוח מחדש את מתקני השהייה ולכלא מסתננים עד שיתרצו ויעזבו את ישראל ללא מגבלת זמן, להפעיל עיצומים פלילים נגד מעסיקי מסתננים ולעקל את חשבונות הבנק של המסתננים (לכם מעקלים על דו"ח חנייה, הם הסתננו לכאן). ברגע שהחסם של בג"ץ מוסר, כל התירוצים ייעלמו. מה יעשה נתניהו? האם יתמוך בחוק?

ההצבעה ביום ראשון בוועדת השרים לחקיקה הוא צו גיוס לכל הארגונים הפועלים למען גירוש מסתננים באשר הם. מעולם לא היינו קרובים יותר, וככל הנראה גם לעולם לא נהיה קרובים יותר, לפתרון לבעיית ההסתננות הכאובה.

אף אחד לא יודע איך תראה הכנסת הבאה והאם יהיה בה רוב לחוק גירוש ופסקת התגברות. בכנסת הנוכחית יש, ואסור להחמיץ את ההזדמנות, לכן לא ניתן להכביר מילים לחשיבות ההצבעה בוועדת השרים לחקיקה בראשות השרה איילת שקד. אסור שזה יעבור מתחת לרדאר התקשורתי. כל המאמצים של כל הארגונים הפועלים לגירוש צריכים להיות מכוונים וממוקדים לראשון הקרוב. את זה אסור לפספס!

אלו שמות השרים החברים בוועדת השרים לחקיקה: איילת שקד (יו"ר), יריב לוין, משה כחלון, אורי אריאל, גילה גמליאל, מירי רגב, אופיר אקוניס, זאב אלקין, סופה לנדבר, יואב גלנט ואיוב קרא. פנו אליהם בנימוס ובכבוד בעמוד הפייסבוק שלהם בבקשה שיצביעו בעד החוק החשוב של ח"כ שולי מועלם.

ובקשה אחת ויחידה יש לי ליו"ר הוועדה, השרה שקד: אל תתני ללחצים שיגיעו (והם יגיעו) למנוע ממך להעלות את הצעת החוק להצבעה, ללא קשר אם יהיה רוב או לא יהיה רוב. מאסנו בהבטחות. אין חומר מחטא טוב יותר מאור השמש. יתכבדו השרים ויצביעו, ידע הציבור את האמת ויצביע בהתאם בפריימריס של הליכוד ובבחירות לכנסת.

צחי לוי