זה קרה באמריקה

תגיות: צבי פישמן
צבי פישמן , י"ט בחשון תשע"ט

משהו השתנה באמריקה. מעכשיו, לפני שיצא יהודי מביתו עם כיפה על ראשו, הוא יחשוב פעמיים.

כמה פעמים שמענו את המנטרה: "זה לא יכול לקרות כאן באמריקה!" ובכן זה קרה, וזה סימן שמעורר דאגה על דברים לבוא.

מאז הבחירות בארצות הברית, הר געש של שנאה חוצה את החברה האמריקאית. היום הזעם מתמקד בטראמפ, אבל הטבח בפיטסבורג מזכיר לנו כמה מהר השנאה מסוגלת להתעורר נגד היהודים, ולא משנה עד כמה הם ליברלים או דתיים.

היהודי בארצות הברית רוצה להאמין שזה לא יכול לקרות שוב באמריקה. עשרות שנים של חיים טובים, נטולי פחד והתפרצויות אלימות של שנאת יהודים, שיכנעו את יהודי אמריקה שסוף סוף מצאו מקלט נצחי. הצלחתם של היהודים בכל תחומי העשייה חיזקה את ביטחונם. בוודאי, הם מאמינים שיסודות הדמוקרטיה, השוויון והליברליזם תמיד יגן עליהם.

הטבח בפיטסבורג מנפץ את האשליה הזאת, וחושף שהשנאה ליהודים חיה וקיימת בגדול באמריקה. לפני זמן רב רבי שמעון בר יוחי קבע חוק אוניברסלי נצחי: עשיו שונא את יעקב. השנאה הזאת לא השתנתה. שנאת היהודים לא נעלמה. כפי שהזהיר הרב מאיר כהנא את יהודי אמריקה שוב ושוב, האנטישמיות כלפי היהודי לכל אורך תולדות האנושות, הרודפת אותו ממקום למקום, זקוקה רק למשברים פוליטיים, חברתיים או כלכליים כדי להתפרץ שוב.

האקלים החברתי והפוליטי של אמריקה כיום, עם התפוצצות השנאה שהשתחררה בבחירתו של טראמפ לנשיא ארצות הברית, הוריד את המסכה הליברלית המחויכת מעל פניו, וחשף את פניו הפאשיסטי, מכוער והאלים שמזכיר לנו זמנים שכולם קיווינו שחלפו. התורה יודעת טוב יותר. כל יום, אנחנו צריכים לזכור מה עשה לנו עמלק. "זכור - אל תשכח! " כי זה יכול לקרות שוב. אפילו באמריקה.

הכדורים הרצחניים של המטורף נשאו מסר, בקול רם וברור: "יהודים! זה הזמן ללכת הביתה."