הקלפיות הוכיחו שמשהו כאן משתנה

בבחירות האלה הרשו לעצמם אנשי הציבור החרדי להסתכל על עצמם גם כיחידים. לבחון מה טובת המשפחה ומה טובת העיר הספציפית שלהם.

עפרה לקס , כ"ג בחשון תשע"ט

עפרה לקס
עפרה לקס
צילום: עצמי

המגזר החרדי מגיע לתקשורת בהקשרים של גיוס, עבודה ולאחרונה גם סרטים וסדרות טלוויזיה. אבל האמת היא שהוא עובר תהליכי עומק מרתקים ומואצים. הבחירות בבית שמש הם דוגמה נפלאה.

המועמדות של עליזה בלוך הייתה אמורה להיות אפיזודה חולפת. אישה ציונית דתית לא פוליטיקאית, מול משה אבוטבול, ראש עיר מכהן שלצידו ניצבות המפלגות החרדיות הארציות וגדולי הרבנים החרדים. אלה וגם אלה הגיעו לבקר ושלחו הקלטות שמשמעותן אחת: לבחור באבוטבול זו דעת תורה וגם, אין לבחור בעליזה בלוך כי היא שונאת חרדים. מי שיצביע לה, אמרו הדוברים והפשקווילים, יגרום לחרדים לאבד עיר ואם בישראל.

פרט נוסף קטן, מאז הבחירות האחרונות גדלה העיר בעוד 2400 בעלי זכות בחירה. חרדים. 

אבל הקלפיות הוכיחו שמשהו כאן משתנה. בבחירות האלה הרשו לעצמם אנשי הציבור החרדי להסתכל על עצמם גם כיחידים. לבחון מה טובת המשפחה ומה טובת העיר הספציפית שבה הם גרים. הם הירשו לעצמם לתהות מה עומד מאחורי המושג 'דעת תורה' והעזו להיות נון קונפורמיסטים. הם החליטו שמותר להם לחשוב לבד.

ואסור לבלבל. הם לא עומדים לזרוק את הכיפה או את הפאה. מדובר באנשים חרדים לכל דבר. הם רק מרשים לעצמם לברור את המוץ מהתבן, את התורה מהפשקוולים, את האמונה מהעסקנים.

אני מקנאה ולא מקנאה בתהליך שהחברה הזו עוברת. תהליך מבורך של בירור אמיתי, אבל גם תהליך כואב של שאלות זהות ואובדן הנהגה.

עליזה, שתוכרז כנראה מחר כראש עיריית בית שמש כבר זכתה. היא זכתה להיות עוד קטליזטור בתהליך החשוב הזה.

אני מאחלת לאחי החרדים הצלחה וזהירות, התקדמות אבולוציונית, כדי שלא הכל יתמוטט פתאום. 
ולך עליזה, יהיה רצון שתצליחי לנתב את העיר המוזנחת והמורכבת הזאת, לפחות כמו הקמפיין הנפלא שהרצת נגד כל הסיכויים בלי שיפוטיות ובצורה נקייה. את צריכה לא פחות מקסם. המציאות מוכיחה שיש לך לא מעט מזה.