קטסטרופה מפוארת

מפלגת יש עתיד קנתה ביושר את התדמית היהירה שלה. זה מתחיל מהראש, יאיר לפיד. אלעזר שטרן היה צריך להתנצל.

יובל מורגנשטרן , א' בכסלו תשע"ט

ח"כ אלעזר שטרן היה צריך להתנצל ולסיים את התקרית. במקום זאת הוא בחר להמשיך ולתקוף את השרה מירי רגב.

"היא מאושרת", אמר שטרן, "היא לא נפגעה מהדברים שלי, היא לקחה את הדברים לעוד סיבוב תקשורתי". שטרן ניסה לשכנע את הציבור הישראלי שמה שבאמת התכוון אליו כשהטיח בפני השרה רגב רק יום לפני כן, הוא בכלל לא במובן הסקסיסטי אלא בכך שלרגב יש אופי חנפני, "יס-מן", כזאת שמרצה את הבוסים הגדולים כל הדרך למעלה.

את ההתנהלות התקשורתית של ח"כ שטרן בימים האחרונים אפשר להגדיר כקטסטרופה מפוארת. חשוב לומר- קטע הוידאו בו הוא עולב ברגב כמעט ונעלם מהשיח התקשורתי. כל חברי הכנסת וכלי התקשורת עסקו בכלל בהתבטאות הפוגענית של ח"כ אורן חזן כלפי ח"כ אילן גילאון בעת ויכוח במליאת הכנסת. "אתה חצי בן אדם", קרא חזן לגילאון. גילאון, סוס זקן שראה דבר או שניים בפוליטיקה סירב להתרגש.

ההבדל בין חזן לשטרן הוא שחזן כן ניסה להתנצל. הוא פנה לגילאון במליאה וביקש את סליחתו. שטרן עד לרגע זה משוכנע שרגב בכלל לא נפגעה מהסיפור ולכן אין לו מה להתנצל. לשטרן היו כל כך הרבה הזדמנויות לגמור את הסיפור הזה. הוא התראיין כמעט לכל מקום אפשרי. אבל במקום להשמיע את המילים: "מתנצל", "סליחה", "דבריי לא היו במקומם גם אם אני התכוונתי לאחד ואתם הבנתם משהו אחר", הוא המשיך את הסיבוב היהיר והמתנשא שלו.

השיא הגיע בתכנית הבוקר של ניב רסקין בקשת 12. רסקין הקרין קטע מתוך תכנית הראיונות "אנשים", בו נראית השרה רגב מספרת למראיין חיים אתגר כי עברה הטרדה מינית בצבא. קטע הוידאו נגמר והשידור חוזר למסך המפוצל של רסקין ושטרן. שטרן מחייך ביהירות. "למה אתה מחייך?", שואל אותו רסקין. "כי אני לא מאמין לאף מילה שלה", ענה שטרן.

מפלגת יש עתיד קנתה ביושר את התדמית היהירה שלה. זה מתחיל מהראש, יאיר לפיד. "אתה תתמודד בבחירות הבאות על ראשות הממשלה?" נשאל על ידי כתב עובדה מיד לאחר בחירות 2013, "אני מניח שכן". "אתה תזכה?", הקשה הכתב, "אני מניח שכן" השיב לפיד.

אפילו התמונה האלמותית של ח"כ לשעבר בועז טופורבסקי שהצטלם ללא חולצה בחדרו האישי בכנסת לאחר לילה ארוך של הצבעות במליאה היא חלק מהסיפור. פרשת יעקב פרי וההתנהלות של יושב ראש המפלגה וגם של פרי בעצמו היא חלק מהעניין.

וכמובן איך אפשר בלי הופעתו הבלתי נשכחת של לפיד בעימות בחירות בתכנית "פגוש את העיתונות" ערב בחירות 2015. בזמן העימות, פנה אריה דרעי ללפיד ושאל אותו למה הוא כל הזמן תוקף אותו ואת החרדים. הוא הזכיר ללפיד איך ערב כניסתו של לפיד לפוליטיקה הם היו יושבים יחד בבתי קפה כחברים קרובים להתייעצויות של לפיד איתו.

לפיד מצדו, הזכיר לו שהוא עבריין מורשע. "אנחנו נשקם אותך", אמר לפיד לאריה דרעי בפאתוס מרשים השמור רק לו. "אתה תשקם אותי? מאיפה ההתנשאות שלך?" השיב לו דרעי.

גם אם שטרן בטוח בצדקתו, גם אם התכוון לחנפנות ולא להתנהלות בלתי הולמת של רגב כלפי מפקדיה, הרי שהציבור הישראלי ברובו הבין אחרת. גם אם רגב היא אלופת הספינים, גם אם ידעה למה התכוון באמת, הוא היה צריך להתנצל.

הפוסט שפרסם החייל חננאל מגד השבוע חרך את הרשת. כזכור, מגד היה חייל מצטיין, כשבאירוע חלוקת תעודות ההצטיינות בבית הנשיא ב-2006 הוא סירב ללחוץ את ידו של הרמטכ"ל חלוץ שהיה מפקד הצבא בעת ההתנתקות. מגד הסביר לאחר מכן שנפשית הוא לא יכול היה ללחוץ את ידו של מי שהחריב את בית סבו בגוש קטיף.

מגד תיאר השבוע בפוסט ארוך כיצד אלוף אכ"א אלעזר שטרן, העביר פרטים אישיים ונתונים חסויים מהתיק האישי לעיתונאי וכותב הטור הכי נקרא במדינה, יאיר לפיד. "שאתה, אלעזר שטרן תוכיח את מירי רגב על חנפנות?" כתב לו מגד ובכתב אישום ארוך פירט כיצד התנכל לו האלוף שטרן במשך תקופה ארוכה. כמו מגד גם נוספים ברשתות החברתיות החלו לשלוף סיפורים המעידים על אופיו של שטרן שלא השתנה לאורך השנים.

לפיד, במקום לנווט את שטרן למקום מבטחים ולהראות לו את הדרך המהירה להתנצלות על מנת להוריד את גובה הלהבות, בחר דווקא לתמוך בו. כפי שעשה עם פרי בזמנו, עוד לפני ההתפטרות.

כלל ברזל – עדיף להתנצל מאשר להתחיל להסביר למה התכוונת. מה עדיף היה לשטרן? להתנצל או להיכנס לפלונטר פוליטי וציבורי כשגם משמאל וגם מימין מיישרים קו נגדך? לראשונה בחייה הפוליטיים, מירי רגב זכתה בתמיכה משמאל ומימין. שטרן לעומתה, נבעט מכל המדרגות. כשאתה פוליטיקאי, התנצלות זו לא חולשה, זה בסך הכל מזעור נזקים.