אופורטוניזם פוליטי

בציניות מובהקת ובחוסר אחריות לאומית פוליטיקאים פועלים על פי האינטרס האישי שלהם בלבד

הרב ד"ר חיים שיין , י"א בכסלו תשע"ט | עודכן: 11:36

הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
הרב עו"ד ד"ר חיים שיין
צילום: פרטי

נפוליאון בונפרטה הגדיר מנהיגות כמסחר בתקוות, או בלשון אחרת - למצוא מצעד ולרוץ לעמוד בראשו. 

בימים האחרונים התברר שבפוליטיקה הישראלית מתנהל שוק, שרבים בו סוחרים בהלכי רוח, במחאה מזדמנת וברווחים קצרי מועד. בציניות מובהקת ובחוסר אחריות לאומית, פוליטיקאים פועלים על פי האינטרס האישי שלהם בלבד. אין חזון, אין דרך, אין שיקול דעת.

העיקר לקושש קולות מצביעים. השמאל הישראלי, שרגיש מאוד לקורבנות פלשתינים, כולל של מחבלים, ומטיף לשלום עכשיו ומייד, מאגף את הממשלה מימין בטענה שאין מספיק קורבנות בעזה. 

גבאי, לבני ולפיד העטו על עצמם גלימה קרבית מרשימה, כאילו את השירות הצבאי שלהם עשו ביחידות המיוחדות. בימין עצמו בוקה ומבולקה. כבר חצי שנה ליברמן ובנט מנהלים תחרות על גב הצבא, המוסד והשב"כ, מי יותר ימני. כאילו מדובר במרוץ פורמולה 1, שהראשון בו זוכה בכל קופת המצביעים המריעים בצד המסלול. מי היה מאמין שיבוא יום ועל כתפי ח"כ אורן חזן, שתרומתו לפרלמנטריזם הישראלי ידועה ומוכרת, יונח המשך קיומה של ממשלת ימין. 

אינני יכול להשתחרר מתחושת הדז'ה וו. בסרט דומה כבר היינו. לפני הבחירות לכנסת ה־13, בשנת 1992, פרשו בזו אחר זו מפלגות הימין: התחיה, צומת ומולדת, על רקע השיחות שלאחר ועידת מדריד. מפלגות הימין קיוו שאיגוף של שמיר מימין יאפשר להן לגרוף הון פוליטי משמעותי. בעקבות פרישתן הוקדמו הבחירות. התוצאה העגומה היתה שיצחק רבין זכה בבחירות, הצליח להרכיב ממשלת שמאל, נחתמו הסכמי אוסלו והחברה הישראלית שילמה מחיר דמים כבד.

מפלגות הימין, שסבורות שהקדמת הבחירות תועיל להן, מחזיקות בטעות חמורה. הישראלים החכמים אף פעם לא התרשמו מאופורטוניזם פוליטי, להוציא כמובן קולות נודדים, שמוכנים לתת להצביע לאלה שמכריזים/ות על הקמת מפלגה ואיש אינו יודע אם מדובר בימין או בשמאל או בסתם חול וחול.

נפתלי בנט, הגם שציפייתו המובנת לקבל את תיק הביטחון לא התגשמה, לא ישבור את הכלים ויביא לפירוק ממשלת ימין בטרם עת. הבסיס הפוליטי של מפלגת הבית היהודי לא יסלח לו אם ייתן יד להצלחת המזימה הפוליטית השקופה של ליברמן. פרשנים פוליטים טוענים כי החלטת משה כחלון להקדים את הבחירות - יסודה בחשש שלו מאי הצלחה בהורדת מחירי הדירות ומהגירעון התקציבי. מתוך היכרות רבת שנים עם כחלון, אני לא מעלה על הדעת שהוא ייתן יד להישג הגדול ביותר של חמאס מאז הקמתו - הפלת ממשלת ימין בישראל.

התחושה הקשה בקרב ישראלים רבים ביחס לאירועים בדרום מובנת. עם זאת, ברור שכשיהיה אפשר לשתף את הציבור במכלול השיקולים שהעדיפו, בשלב זה, את הפסקת האש וההסדרה, הציבור יבין ויעריך את ההחלטה המנהיגותית של נתניהו. הצעתי לאלה שקונים חליפות על רקע האווירה היום - לשמור את פתקי ההחזרה.

באדיבות "ישראל היום"