חרטה ומלכות

תגיות: נפתלי בנט
הרב דניאל שילה , י"ז בכסלו תשע"ט

מוצ"ש ליל י"ז כסלו תשע"ט . פרשת השבוע הנכנס- וישב.  אחי יוסף גמרו אומר להביא למותו על ידי השלכתו לבור.

יהודה מציע כחלופה למכור אותו לישמעאלים. הפסוק מעיד: "וישמעו אחיו". מדרש רבה מגדיר זאת: "ועשו אותו מלך עליהם".

למה להגדיר כך? לפני למעלה מששים שנה, אמר לנו הרב בר שאול זצ"ל, בשיעור ב"כרם ביבנה", שיכולתו של יהודה להתחרט מן המחשבה הקודמת היא "מידת מלכות", ולכן מתאר זאת המדרש כך.

התחרטותם של נפתלי בנט ואילת שקד מן הפרישה מן הממשלה, יצרה תגובות שונות, חלקן של הסכמה וחלקן של לעג ועוינות. איש איש כפי דעתו הקדומה מקודם. אצלי העלה הדבר את המדרש על יהודה. אין ספק שבנט ושקד היו אמורים להטות אוזן לדבריו של איש משכיל ושקול כמו פרופסור אומן, חתן פרס נובל, אשר צידד בהמשך השותפות בממשלה.

אישיות נוספת תמכה בעמדה זו. הרב צפניה דרורי, רבה של קריית שמונה וראש ישיבת ההסדר שם, אמר את הדברים בשידור בקול ישראל. זה האחרון, הוא דמות חינוכית חשובה והוא פועל בציבור הסרוג למעלה מששים שנה, והוא גם בעל יכולת איבחון פוליטית מרשימה. הוא   חי בקרית שמונה שנים רבות בהיותה מותקפת בעוצמה רבה, וגם דבר זה הקנה לו עמדה של שיקול דעת נוכח מה שקורה. דברים דומים שמעתי גם מראש ישיבה תיכונית, קצין קרבי בצה"ל.

מגיבים מתלהמים קראו לזה "התקפלות" ועוד שמות גנאי, אבל נראה לומר שמרבית תומכי הבית היהודי מסכימים עם עמדה זו, והיו רואים בפרישה מעשה בלתי שקול.

נפתלי בנט הוא ראש הרשימה היחיד אשר יצא חוצץ נגד רעיון המדינה הפלסטינית בארץ ישראל, ואף הדגיש שעם אינו יכול להיחשב ל"כובש בארצו שלו|. מספר גדול של חברי כנסת מן הבית היהודי ימנע רעיונות הרסניים אשר קנו שביתה בימין בעשרות השנים האחרונות.