חיל השריון עושה היסטוריה

התרגשתי למראה המפגש של נתניהו עם המתגייסים. שירותי כקצין שריון היה מאתגר. ברור שללא השריון אי אפשר להכריע בקרב.

הרב ד"ר חיים שיין , י"ט בכסלו תשע"ט

התרגשתי למראה המפגש של בנימין נתניהו עם המתגייסים ביום הגיוס לשריון.

בחודש נובמבר, בדיוק לפני 50 שנה, הגעתי לבסיס קליטה ומיון מתוך שכנוע פנימי עמוק לשרת בחיל השריון. עוד בטרם הגיוס, ידעתי בעל פה קטעים שלמים מתוך הספר "חשופים בצריח", שתיאר את קרבות חיל השריון בסיני וברמת הגולן במלחמת ששת הימים. מבני המחזור שלי בבית הספר התיכון עירוני ב' בתל אביב, היינו מיעוט קטן שהתגייס לשירות מלא ביחידות קרביות.

באוהל בבסיס הטירונים הייתי דתי יחיד עם בני קיבוצים: מרוחמה, מאיילת השחר, מאילון ומאשדות יעקב. אימוני השדה בשבטה היו מפרכים, אולם חוויית הנסיעה בטנקים שועטים במרחבי הנגב, וירי בתותח תוך כדי תנועה, היו פיצוי הולם על המאמץ. לכולנו הייתה גאוות יחידה, הפנמנו שאנו מגשימים חובה לאומית ותורמים תרומה ממשית לביטחון המדינה. השירות הצבאי כקצין שריון בחטיבה 188 היה מאתגר. ימים ולילות מול הצבא הסורי ברמת הגולן. ימי קרב, כוננויות, שגרת אימונים וחוזר חלילה. במלחמת יום כיפור איבדתי רבים מחברי השריונאים, גבורתם ומסירות נפשם הובילו לניצחון. חלפו שנים, החברה הישראלית השתנתה. מחברה של "אנחנו" הפכנו להיות חברה של "אני".

מעמדו של אדם בחברה נמדד על פי תקבולי הכנסותיו ולא על פי נכונותו לתרום לכלל. קבוצות בחברה הישראלית התנתקו משירות צבאי קרבי ואינן רואות עוד ערך בשירות כזה. שדה המערכה גם הוא השתנה מהותית. מלחמות שריון מול צבאות אויב התחלפו במבצעים מול ארגוני טרור הפועלים מאחורי גבם של אזרחים משועבדים. עם זאת, ברור שללא שריון וכוחות קרקע, אי אפשר להכריע בקרב.

לא אלמן ישראל. את מקום אלה שהתנתקו תופסים היום כוחות אידיאולוגיים אחרים. ההיסטוריה היהודית היא מרוץ שליחים ובכל פעם קבוצה אחרת נושאת באון ובגאון את לפיד החזון והחירות. מתברר שגם היום יש מספיק צעירים נפלאים חדורי רצון ומוטיבציה לשרת בשריון. זכורני שלפני מלחמת ששת הימים דיברו על "דור האספרסו" ההדוניסטי. ברגע המבחן כולם לחמו כאריות והביאו את הניצחון האדיר ששינה את מהלך ההיסטוריה היהודית.

החיילים המתגייסים בימים אלה לחיל השריון ימשיכו את המסורת, יניפו ברמה את הדגל השחור־ירוק ויובילו את עם ישראל, אם יהיה צורך, לניצחון. נקווה רק שלא נצטרך ונוכל רק לשיר שהשריון עשה היסטוריה.

באדיבות ישראל היום