יט כסליו חג הגאולה?

ישראל מלמד , כ"ד בכסלו תשע"ט

ישראל מלמד
ישראל מלמד
צילום: להב אררט

בשבוע שעבר שלחנו את תלמידנו בישיבת "אור עתניאל" להתוועדות יט כסליו בבנייני האומה, מתוך הוקרת חשיבות הענף בתורה של לימוד חסידות ומתוך רצון שיתבסמו מהשמחה והדבקות שגילתה החסידות.

חלק מהתלמידים משתתפים בישיבה בתוכנית ה 100, תוכנית שבה חבר'ה שרוצים להוסיף בלימוד גמרא לשמה מתכנסים בחבורה בהפסקת מצהריים ולומדים עמוד יומי במסכתות שונות בגמרא. מתוך רצון לתגמל ולהעצים את החבר'ה המתמידים ציידנו אותם בתלושי קניות ליריד היהדות והחסידות הגדול בבנייני האומה שם מוכרים ספרים במחירי מבצע של "ארבע במאה" וכדומה, זאת מתוך מטרה שיוכלו לקנות כמה שיותר ספרי יהדות אמונה וחסידות (ספרים שעוסקים בהם רבות בישיבה).

כעבור זמן לא רב מהגעתם ליריד התחלתי לקבל טלפונים מתלמידים "רציתי לקנות ספרים של הרב קוק, אבל אין פה", עניתי לתלמיד שהתקשר "לא יכול להיות זה מופע שמיועד לישיבות תיכוניות, הרב יהושוע שפירא מעביר שם התוועדות, תבדוק בדוכנים אחרים".  

לאחר כמה דקות טלפון מתלמיד אחר "אין כאן נתיבות שלום והרב קרליבך", "יש סיפורי צדיקים אבל לא על הרב קוק, הרב חרלפ, הרב נריה ועוד ועוד" התחלתי להבין שזו לא תקלה אלא שיטה מכוונת.

מבירור נוסף עולה כי ארגון ההתוועדות הוא נטו של חב"ד ויתירה מכך בארגון "מעיונותיך- הפצת החסידות לבני הישיבות" ישנם בוגרי ישיבות ציוניות דתיות ששנו ופירשו ולא זכו לראות ולהכיר את תורת מרן הרב קוק זצ"ל ורואים מטרה עליונה להפוך את הציונות הדתית לחבדניקים ולהטמיע את ערכי חב"ד.

לצורך כך, מגייסים ספונסרים גדולים שדבקים במשימה ומציעים במחירים זולים ששום ישיבה תיכונית לא יכולה לעמוד בפניה, פעילות תורנית ערכית ומרוממת, כמו הופעה של שולי רנד, ואביתר בנאי, ב-15 ש"ח. מוכרים ספרי חב"ד בלבד ( בתוספת ספורי צדיקים על רבנים חרדיים).

אליהם מצטרפים רבנים מהציבור הציוני דתי שגם הם בחלקם התייאשו מהציונות הדתית, וחושבים שהתרופה של הציונות הדתית היא ללמוד חב"ד ולדבוק בשיטת בעל התניא האדמור הזקן- השונה בהדרכה הפרטית והלאומית מאוד מדרכו של מרן הרב קוק. כך יוצא שמאות ואלפי בני ישיבות תיכוניות וגבוהות "אוכלים את התבשיל בלי לדעת את התרכובת ממנו הוא מוכן".

כאשר הרב יהושוע שפירא כותב בעיתון "בשבע" מדוע החסידות היא התרופה לליברליות, ובשיעור אחר שכותרתו "אין לך כנפי רוח" מסביר שתורת הרב קוק נועדה לצדיקים עליונים ומקובלים, אבל להמון הרחב היא יכולה לגרום לליברליות, אין פלא שחלקים בציבור החרדל"י מתרחקים מדרכו המאירה של הרב קוק, ומושפעים מתורת חב"ד וברסלב מתוך חוסר מודעות והבחנה במה שונה שיטתו משיטת חב"ד ומשיטת ברסלב.

נשיאי חב"ד האחרונים התנגדו בחריפות לציונות וראו במדינת ישראל את החושך הכפול והמכופל קודם הגעת משיח צדקנו. לשיטתם הגאולה היא ניסית, ולא תבוא בדרך הטבע על ידי פעולותינו בבניין הארץ והמדינה אלא רק על ידי התחזקות בתורה ויראת שמים. קל לראות שחלקים בציבור החרדל"י חוזרים למשנת הגלות ומצטמצמים לד' אמות של הלכה, אין ספק שיש להשפעה של חב"ד וברסלב על הציונות הדתית חלק בכך.

כמה חוסר כבוד יש בארגון יריד המיועד לבני ישיבות תיכוניות וגבוהות (רוב הקונים ביריד) ולנסות לנתק אותם ממקורות היניקה שלהם ומהרבנים והצדיקים שלאורם הם הולכים.

מקווה שעד שנה הבאה מארגני הכנס יתאזרו בכבוד כלפי הציבור שעליו הם מנסים להשפיע, ובעיקר שיהיה מי שיקום וירים את הכפפה וביום טז' אלול יום הולדתו של אור האורות מרן הרב קוק או לחילופין בחגי הגאולה האמיתיים של דורנו ביום העצמאות או יום ירושלים יקיימו בבנייני האומה יריד גדול בכפליים עם שיעורים, הופעות והתוועדויות.