שומרי הסף

כולנו מסכימים שיש חשיבות לשמירה על חוקיות השלטון והשלטת החוק, השאלה היא איפה נמצא סף הבית והאם היועצים המשפטיים לא הרחיקו לכת.

עינת קורמן , כ"ו בכסלו תשע"ט

לביטוי שלטון החוק יש משמעות כפולה: חוקיות השלטון - השלטון צריך לפעול לפי נורמות חוקיות; והשלטת החוק - אכיפת החוק על ידי הגורמים האמונים על כך.

אבל עקרון חוקיות השלטון - כלומר, כשהשלטון כבר מנסה לתקן את מה שטעון תיקון ולחוקק חוקים שיכשירו את עבודת גורמי השלטון - לפעמים נתקל בקשיים להשלטת החוק דווקא מאלו המכונים "שומרי הסף". למשל, המאבק העיקש של ועד הפרקליטים נגד הקמת גוף הביקורת על מייצגי המדינה לפני כשלוש שנים. אז התנהלו הדיונים בוועדת החוקה בצעקות, והמילים הקשות הוטחו כלפי מובילי הרפורמה, ובראשם שרת המשפטים, גם בתקשורת.

היום התקיים דיון בנושא מעמדם של שומרי הסף בוועדה לביקורת המדינה בראשות ח"כ שלי יחימוביץ. מי שזוכר, ח"כ יחימוביץ נלחמה מלחמת חורמה לצד ועד הפרקליטים כנגד הצעת החוק להקמת גוף הביקורת על הפרקליטות. היום, ובהמשך לאותה אג'נדה,  היא ניהלה דיון על חשיבות השמירה על אותם פרקליטים ויועצים משפטיים כ"שומרי סף". אבל בדיון לא היה מקום להבעת עמדה שכנגד. מתוך שלושה ארגונים שנרשמו כדי לקבל רשות דיבור בוועדה דיברו נציגים משני ארגונים (נכון, שמאל), ונציגה אחת לא קיבלה רשות דיבור (נכון, ימין).

מעבר למחלוקות, דבר אחד ברור: אף אחד לא מדמיין ולא רוצה שלטון שבו אין ביקורת על עבודת הרשות המבצעת, שבו אין מקום להצעת דעות אחרות או העמדת חלופות לנבחרי השלטון. יש חשיבות גדולה לתפקידם של היועצים המשפטיים לשמור על שלטון החוק, יש המכנים זאת "שומר סף". אבל ההבדל הוא איפה מציבים את הסף.

דמיינו בית פרטי ולפניו גינה וגדר ומעברה יש כביש. מהו סף הבית? הסף הוא הכניסה לבית, מפתן הדלת. זה ברור לכל אחד. אבל מבחינת "שומרי הסף" – הסף הוא בכלל מעבר לכביש, רחוק מאוד מהדלת. שומרי הסף הזיזו את הסף מפתח הבית לקילומטרים רבים לפניו עד שהם כבר לא רואים את הבית! אז על מה הם שומרים שם, מעבר לכביש? זה פשוט מאוד, הם שומרים על עצמם.

הבית, בית הנבחרים ומתוכו הממשלה פועלים על מנת לממש מדיניות מסוימת, ולשם כך נבחרו בבחירות דמוקרטיות. היועמ"ש מנדלבליט חזר ואמר בדיון בוועדה על החשיבות בהבנת התפקיד של היועצים המשפטיים: לסייע לממשלה במילוי תפקידה כל עוד הדברים נעשים במסגרת הדין, כלומר הם גם יועצים וגם שומרי סף. כולנו מסכימים שיש חשיבות לשמירה על חוקיות השלטון והשלטת החוק, השאלה היא איפה נמצא סף הבית והאם היועצים המשפטיים לא הרחיקו לכת.