זה אנחנו או הם

אחרי 51 ימים של מבצע צוק איתן אני לא סומך על נתניהו שינהל מבצע צבאי, הוא לא מספיק חזק כדי להכריע.

צחי לוי , כ"ז בכסלו תשע"ט

צחי לוי
צחי לוי
צילום: עצמי

רבים ברשתות החברתיות מלגלגים על מבצע המנהרות של צה"ל בצפון, ושואלים מה הסיפור הגדול באיתור מנהרות בתוך שטח ישראל ולמה בכלל קוראים לזה "מבצע".

חברים יקרים, יש לכם טעות ענקית: יש כאן בפירוש פוטנציאל התלקחות. אנחנו עדיין לא יודעים באיזו טקטיקת השמדה צה"ל יבחר עבור המנהרות, אולם יש לזכור שהמנהרות הן גם בשטח לבנון, ופיצוץ שלהן, כפי שהיה מול עזה, יגרום לפיצוצים גם בשטח לבנון ובתוך כפרים צמודי גדר.

אני מציע לכל המלגלגים להבין שאנחנו בהחלט בתוך אירוע מאוד נפיץ. עובדתית, היו אירועי השמדת מנהרות של חמאס שהביאו לסבבים אלימים. את הציניות תשמרו לנושא אחר.

מלגלגים אחרים, לרוב "ביביסטים", טוענים שהנה הוכח שנתניהו עשה נכון שלא פעל נגד חמאס כי היתה משימה דחופה יותר בצפון. חברים יקרים, גם אתם טועים. ראשית צה"ל הודיע מפורשות שהמנהרות עדיין לא מהוות איום וטרם הגיעו לבשלות מבצעית (ציטוט מדויק).

שנית, צה"ל מספיק חזק כדי להתמודד בכמה חזיתות. שלישית, עדיף היה לטפל בחמאס בעוצמה לפני עימות עם חיזבאללה, דווקא כדי לא לקבל חזית כפולה. רביעית, עיקר הכעס על נתניהו הוא ש-10 שנים אין לו אסטרטגיה לטיפול בעזה, שזה הרבה יותר חשוב מכל תגובה נקודתית, ועובדתית הבעיה מול עזה רק מתעצמת. אלו מספיק נימוקים ''ביביסטים'' יקרים?

צר לי, אחרי 51 ימים של מבצע צוק איתן אני לא סומך על נתניהו שינהל מבצע צבאי, אני לא חושב שהוא מספיק חזק להכריע. עצוב לי לכתוב את זה, אבל נתניהו מנהיג חלש.

דווקא בתקופה הזו, ובפרט לאור חולשתו המוכרת של ראש הממשלה, זהו מחדל שאין לידו שר ביטחון ושר חוץ במשרה מלאה. פשוט חסר תקדים. יש הטוענים שנתניהו מפחד למנות שר חוץ מסיבות פוליטיות, אז הוא יכריע מלחמה? הצחקתם אותי.

אדוני ראש הממשלה – תמנה כבר אנשים לתפקיד הזה. עוזי דיין לביטחון וד"ר דורי גולד לחוץ, שניים הקרובים ונאמנים עליך, והם סופר מוכשרים וראויים. חוסר אחריות קיצוני להמשיך כך.

ועם כל הדברים האלו, שכולם על כתפיו של ראש הממשלה, הוא צריך במקביל להתמודד עם חקירות טהרניות, מטופשות ומיותרות, שהן כולן, מהתחלה ועד הסוף, חרפה אחת גדולה, וכל זה בזמן שאין לידו עזרה ותמיכה של שרי חוץ וביטחון שהוא יכול לסמוך עליהם.

אבסורד ישראלי מזעזע. מה האינטרס הציבורי החשוב ביותר כרגע, אדוני היועץ מנדלבליט? שרה"מ יתעסק בסיגרים וטענות לסיקור מחניף לאישתו ב"וואלה!" או שראשו יהיה פנוי לנושאים קיומיים ודחופים?!

צה"ל הוא הצבא הכי חזק במזרח התיכון ובפער משמעותי גם ביחס לשילוב של כמה חזיתות. אלו לא מילות נימוס שמטרתן להרגיע את הקורא או לנסוך בו תחושת ביטחון מזויפת. העצמה הצבאית של ישראל היא אכן אדירה, העניין הוא שצריך להשתמש בה בתחבולה ובנחישות. אפילו האלוף יאיר גולן, שרבים בימין ראו בו סדין אדום לתפקיד הרמטכ"ל, דיבר בצדק על החובה להפעיל הרבה יותר כוח כדי להכריע את העימות מהר.

כאשר ברקע המבצע בצפון הצורך הדחוף לטפל בפרוייקט הדיוק של חיזבאללה (מפעלים המשדרגים רקטות כבדות לטילים מדוייקים), חשוב מאוד שמפקדי הצבא יפנימו את החובה להכריע את חיזבאללה מהר ובעצמה, אם חלילה נדרדר לעימות כולל מולו בעקבות מכה אווירית נגד מפעלי הטילים ואתרי האחסנה שלהם בלבנון.

כל אחד יודע שאין לישראל 150,000 מיירטי כיפות ברזל ל-150,000 רקטות של חיזבאללה. הלחימה תצטרך להיות בסטנדרט "משפטי" שונה לחלוטין ממה שצה"ל הורגל אליו בעזה. ברור שכדי להגן על אזרחי ישראל צה"ל יצטרך לשתק מקורות ירי של חיזבאללה באש מאסיבית, כולל לתוך ריכוזי אוכלוסייה, ברור שחפים מפשע בצד השני ישלמו לצערנו מחיר, אולם אין ברירה, זה אנחנו או הם, וכאן אסור למצמץ, פשוט אין לנו ברירה אחרת.

בתמרון יבשתי לעומק לבנון שיוציא את הרוב המוחלט של הרקטות של חיזבאללה מטווח הישובים (40 ק"מ) הלחימה תהפוך מורכבת יותר, ולכן את הטהרנות המשפטית בה התנהל צה"ל במבצעים בעזה יש לזרוק לפח, אם רוצים לצמצם אבדות בחזית ובעורף.

יבכו 1000 אימהות של האויב ולא אמא אחת של חייל בחזית או ילד בעורף. המג"דים והמח"טים בצה"ל לא צריכים הנחיות לחימה מאף עורך דין ולכן יש להוציא מתוך הכוחות הלוחמים את המשפטנים מהפרקליטות. האם שר הביטחון הנוכחי יבצע מהלך כזה? אני בספק.

הימים לפנינו אכן מאתגרים, והפעם זו לא הפרזה. נתפלל כולנו לשלומם של חיילי צה"ל ושל האזרחים בעורף.