החפרפרת

ד"ר מרדכי קידר , כ"ז בכסלו תשע"ט

השבוע התפרסם לראשונה שישראל גילתה מנהרת תקיפה שחפר חיזבאללה אל תוך השטח הריבוני הישראלי. בכך הגיעה לקיצה תקופה ארוכה שבה דיווחו ישראלים רבים הגרים בישובים נוגעי גדר הגבול על קולות חפירה ותזוזות בקירות הבתים.

מדובר במנהרת תקיפה, מנהרה המאפשרת לכוח רגלי משמעותי לעבור בזמן קצר עם נשק, תחמושת, אמצעים הנדסיים ואספקה אל תוך שטח ישראל תוך שהוא פוסח על התצפיות הישראליות ובכך מנצל את מרכיב ההפתעה. המעבר התת קרקעי מקנה לכוח התוקף גם הגנה מפני תקיפה ישראלית, והוא מתחיל את המלחמה כאשר הוא מעבר לקו הגבול, בתוך שטח ישראלי אזרחי, עובדה המאפשרת לו לפגוע ולחטוף בהפתעה גמורה.

גילוי המנהרה שחפר חיזבאללה אל תוך השטח הריבוני הישראלי מהווה הישג טכנולוגי, מודיעיני ומבצעי, בשל כמה סיבות:

1. חיזבאללה בנה על המנהרות את תכניות המלחמה הבאה, וחסן נצראללה אפילו לא הסתיר את כוונתו להשתלט על הגליל במלחמה הבאה. מכיוון שלחיזבאללה אין כוח תובלה אווירי אין ביכולתו להנחית כוחות צבאיים משמעותיים בתוך שטח ישראל, ולכן המנהרות הן התחליף לכוח הנחתה אווירי. בגילוי המנהרה מתחילה  ישראל ליטול מיד חיזבאללה את האמצעי האסטרטגי הזה, וההנחה בצהל היא שיש עוד מנהרות.

2. גילוי המנהרה חושף בפני כל העולם את העובדה שחיזבאללה מפר את החלטה 1701 של מועצת הביטחון שסיימה את מלחמת לבנון השנייה בשנת 2006. על פי החלטה זו אסור לחיזבאללה להימצא בדרום לבנון והנה מתברר שלא רק שהוא נמצא באזור זה אלא שהוא גם פוגע בריבונות הישראלית. שוב הוכח שכוח יוניפי"ל איננו יכול, ואולי גם איננו רוצה, לעמוד במשימות שהוטלו עליו בהחלטת מועצת הביטחון, ולישראל אין שום סיבה להאמין שהקהילה הבינלאומית תדאג באמת לבצע את החלטותיה שלה בנוגע לביטחון ישראל. הפרת החלטת מועצת הביטחון וחפירת המנהרה אל תוך ישראל נותנות לישראל תירוץ אל מול הציבוריות הישראלית והעולמית לפגוע בחיזבאללה.

3. לישראל יש יכולת טכנולוגית לגלות מנהרות חפורות בסלע בעומק 25 מטרים, כגובהו של בניין בן שמונה קומות. אלא שהיכולת הישראלית לא נעצרת בגילוי המנהרה: למרות שהמנהרה חודרת לשטח ישראל רק ארבעים מטרים, ישראל הצליחה לגלות אותה ולהחדיר לתוכה מצלמה ומטען חבלה מבלי שתצפיות חיזבאללה הבחינו בפעילות הישראלית הזו.

4. בחיזבאללה מקנן החשד שישראל הצליחה לאתר את המנהרה באמצעי מודיעיני, כלומר שיש בארגון מישהו, "חפרפרת", שיש לו נגישות למידע הסודי ביותר של חיזבאללה - מיקום המנהרות - והוא משתף פעולה עם ישראל לדרגה שהוא יכול להעביר לישראל את המידע מבלי להיחשף. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אמר למצלמות ביום שלישי השבוע שישראל מכירה את תכנית המנהרות של חיזבאללה.

לדעתי, מאז גילוי המנהרה פועל כוח הביטחון הפנימי של חיזבאללה במרץ רב לגלות את זה שמשתף פעולה עם ישראל, אנשים נחקרים וזה לא מוסיף להם כבוד. בארגון נוצר מתח בין אנשים כי כל מי שהיה לו מידע על המנהרה הופך באופן אוטומטי לחשוד בריגול למען האויב. החשד הזה מעכיר את האווירה ואנשים נמנעים מלחלוק מידע עם אחרים מחשש שמישהו מהם הוא "החפרפרת" הישראלית. מצב זה מעיק על תפקוד הארגון ופותח פתח לחשד בכשרים, שלא יעברו לסדר היום על העלבון בעצם העלאת החשד שמא הם אינם נאמנים לחיזבאללה. שום ארגון אינו יכול לתפקד במצב זה, במיוחד כשעליו לשנות את התכניות שלו לאור החשד שישראל גילתה מנהרות נוספות ומילכדה אותן כמו שעשתה במנהרה הראשונה.

5. עד כתיבת שורות אלה בבוקר יום רביעי לא ראינו תגובה של חיזבאללה. לדעתי שוררת מבוכה רבה בארגון, וחסן נצראללה נדרש לתת הסברים. האיראנים כועסים בשל הכישלון של נצראללה לפתח את נשק המנהרות ובשל החשד שבחיזבאללה יש מי שמוסר לישראל מידע.

6. יחידת הקומנדו "רדואן" של חיזבאללה היא כוח המתקפה המיועד לעבור לתוך הגליל דרך מנהרות ולכבוש יישובים ישראלים. עתה, כשהתגלתה מנהרה ומולכדה בידי צהל, חושדים קצינים וחיילים ביחידת "רדואן" שכל מנהרה שייכנסו לתוכה עלולה להיות עבורם מלכודת מוות, וחשש כזה איננו מוסיף להם מוטיבציה.

7. גילוי המנהרה יביא את חיזבאללה למקד את מאמציו בפיתוח ארסנל הטילים שלו ובמיוחד לשפר את יכולת הטילים לפגוע במטרות נקודה ישראליות.

8. חפירת המנהרות עלתה לחיזבאללה מיליונים רבים, ועתה מתברר שהשקעה זו ירדה לטמיון. חסן נצראללה יידרש לתת הסברים גם על המרכיב הכספי של הכישלון.

למרות כל זאת, אסור לישראל לחשוב שגילוי המנהרה הוא נוק-אאוט לחיזבאללה, שכן ארגון זה יודע איך להתגבר על קשיים ואיך להתאים את עצמו ואת מבצעיו לתנאים המשתנים. נכון שגילוי המנהרה הוא הישג מרשים, הן מהבחינה הטכנולוגית והן מהבחינה המודיעינית, אבל אין בהישג זה כדי להכניע את חיזבאללה ולשכנע אותו שאין טעם להילחם בישראל. חיזבאללה יישאר אויב מר ונמהר לישראל, הן מצד האידיאולוגיה שלו והן מצד היותו היד הארוכה של האיראנים שנשבעו לחסל את ישראל.