הקרב של הראל הי"ד בחיזבאללה נמשך

הרב אליעזר שנוולד , כ"ז בכסלו תשע"ט

אתמול התעוררנו לחדשות מהצפון, למבצע 'מגן צפוני' לאיתור והשמדת מנהרות התקפיות חודרות לשטחנו בגבול הלבנון. עוד מעגל בעימות המתמשך עם החיזבאללה. אשר מלווה אותנו כבר מאז שנות השמונים.

האירוע הזה תפס אותנו כשאנו בעיצומן של ההכנות ליום עיון במלאת 25 שנים לנפילתו של תלמידי יקירנו סגן הראל שרם הי"ד, שנפל בקרב ב'שומריות' שבלבנון בערב נר שלישי של חנוכה תשמ"ד. הישיבה במודיעין נקראת על שמו ועל שם אחי מאיר הי"ד. ההשגחה כיוונה שהישיבה שלנו ממוקמת במודיעין. (הראל הי"ד נפל בחנוכה ואחי מאיר הי"ד נולד בחנוכה).

הראל הי"ד היה בן ישיבה שקדן ומחונן וקצין שריון מצטיין. הראל הי"ד נפל בקרב ע"י טיל נ"ט של החיזבאללה שנורה על הטנק שלו במהלך ביצוע משימה משותפת לכח גולני ושריון. הראל הי"ד התנדב למשימה למרות שהיה אמור לצאת לחופשה הביתה לרגל אירוע משפחתי, ולשם כך נשאר ברצף במוצב מספר שבתות.

לאחר שהתרשם שהמפקד שהיה אמור לבצע אותה לא היה מוכן למשימה כנדרש הראל הי"ד החליט שהוא מוותר על היציאה לשבת ויוצא למשימה. הראל הי"ד נפל שהוא חשוף וזקוף בצריח הטנק. לאחר כמה ימים התפרסם שההתקפה של החיזבאללה על כח צה"ל היה לרגל וכאות הוקרה ליום פטירת ביתו של מוחמד. על המשימה בה נפל קיבל הראל שציון לשבח של קצין השריון הראשי.

החיזבאללה הוא גוף דתי איסלאמי קיצוני שרוצה בהשמדת מדינת ישראל. החיזבאללה פיתח לעצמו יכולות צבאיות נדירות של ירי רקטי עם יותר ממאה אלף רקטות לטווחים שונים שמאיימות על העורף של מדינת ישראל. ולאחרונה התנסה החיזבאללה בלחימה קרקעית במלחמת האזרחים בסוריה. 

הוא גוף בעל מוטיבציה דתית גבוהה שאינו שוקט על שמריו, וכל מאמציו קודש למשימה. הוא לומד בעירנות את החברה הישראלית עוצמותיה וחולשותיה, ואת נקודות החוזק ונקודות התורפה של צה"ל, ובונה כלים כיצד לאתגר את צה"ל באופן שיעמיד אלטרנטיבה צבאית ליתרונותיו. 

פיתוח נשק המנהרות ההתקפיות הוא כלי מבצעי נוסף שמבקש לאתגר את צה"ל ולאפשר ללוחמי החיזבאללה לחדור לשטח ישראל בכח גדול ולתקוף. על פי הפרסומים צה"ל עקב במשך מספר שנים אחרי הפרויקט של חפירת המנהרות ההתקפיות ע"י החיזבאללה. ועתה הגיעה השעה לעשות מעשה ולחשוף אותן באמצעים מיוחדים שפיתח ביחד עם גופים שונים.

ביום העיון עסקנו במשמעות של הקשר והסמליות שי בחיבור בין שני התאריכים נפילת הראל הי"ד וחשיפת המנהרות. המאבק עם החיזבאללה נמשך ועוד ימשך לא מעט. במהלך השנים הוא פושט צורה ולובש צורה. למרות שהלוחמים מתחלפים במהלך השנים והאמצעים משתכללים, בשני הצדדים, יש רציפות והמשכיות של לחימה, בין הלוחמים של אז והלוחמים של היום.

הראל הי"ד
צילום:באדיבות המשפחה