שיעורי ההתבגרות כבר ביסודי

אבינועם הרש , כ"ט בכסלו תשע"ט

יוצא לפני כמה דקות מסופר פארם בבית הכרם ורואה שלושה ילדים, לדעתי לא יותר מכיתה ד' שיושבים ביחד, מחזיקים בסמרטפון שמשמיע קולות שאי אפשר לטעות לגביהם: כנראה סרט בעל אופי מיני או משהו אחר שההורים שלהם לא דמיינו בכלל שהם יודעים על קיומו.

עם השקיות בידיים התעכבתי לרגע והסתכלתי על הילדים הקטנים הללו שנראו דבוקים למסך בהתלהבות ילדותית, חיוך של סקרנות מרוך על פניהם התמימות ואין להם שמץ של מושג שבזה הרגע הנשמה שלהם נהרסת וכל דימוי הגוף שלהם בנוגע למה זו אישה ואיך צריך להתייחס אליה נחרב לחלוטין.

ואז הגיע הרגע המכונן: פתאום אחד מביניהם קולט שההורה שלו מתקרב, דופק מרפק לחברו שברגע אחד מחליף את הסרטון הזה במשהו אחר.

האמא מתקרבת עם שקיות מ'קפה הלל', כולה חיוכים של חנוכה, מחלקת סופגניות חמות לבנה ולחבר שלו ולא מעלה בכלל בדעתה שהרגע הילד שלה מצוי בהרס וזוועה חינוכית שתדפוק לו בוודאות את החיים בהמשך.

לרגע אחד עוד יצא לי המחנך שבי וחשבתי לפנות אליה ולהגיד לה:

"גברת, את באמת נותנת לילד שלך להסתכל לבד בסמרטפון שלו ואין לכם אפילו חסימה? את יודעת באיזה אתר הוא היה עכשיו?".

אבל מהר מאוד אני נזכר בתגובות הקודמות והמתגוננות של הורים שכן הסבתי את תשומת ליבם ואולי באמת עדיף שכל אחד ידאג לעצמו.

ומתי כבר ייכנסו שיעורי החינוך המיני וההתבגרות לכיתות היסודי בגדר לימודי חובה?

מה עוד צריך לקרות בכדי שנבין שכיתות ד' של היום הם בעצם כיתות ח' שלפני עשר שנים וכבר ביסודי חלק גדול מהם כך לפחי המחקרים האחרונים עלול להיחשף לתכנים הכי מיניים שיש ואם לא מערכת החינוך שתסביר להם איך ילדים מגיעים לעולם, ואם לא ההורים שלהם שיעשו איתם את ה'שיחה' ויסבירו להם למה צריך להיזהר, אז בסוף הם עוד ימצאו את עצמם על ספסל לפני הסופר פארם של בית הכרם לומדים בשקיקה מהי מערכת יחסים נאותה בין איש לאשה דרך המתודולוגיה הפדגוגית המרהיבה של האתרים בעלי האופי המיני המובהק שאנחנו בכלל לא מעלים על דעתנו שתלמידנו ייחשפו אליהם.

כי אין כאן וואקום. או שאנחנו נסביר להם. או שהם כבר ילמדו לבד.

ואולי, אולי המלחמה באלימות נגד נשים מתחילה כבר בכיתות ד, בהם נצטרך ללמד את התלמידים שאישה היא הרבה יותר מגוף ושאין שום קשר בין ההתעללות הנפשית והגופנית שהם הרגע היו עדים לה בסרמטפון שלהם לבין מערכת יחסים אמיתית בין איש לאישה.