בזמן הזה - שכחנו לנצח!

המלחמה שלנו איננה במנהרות או בטילים. המלחמה היא במחבלים. מלחמה שמצריכה הכרעה ולא דחייה תמידית. הגיע זמן שננצח!

אסף פאסי , ל' בכסלו תשע"ט | עודכן: 10:23

דעות אסף פאסי
אסף פאסי
צילום: אודי זיטיאת

ימי החנוכה הללו הפכו לסמליים במיוחד. עם פתיחתו של החג התבשרנו כולנו על פתיחתו של מבצע חדש כנגד מנהרות החיזבאללה. לא זכיתי לראות מנהרות לוחמות, אך ככל הנראה הכרזת המלחמה עליהן מקלה מאוד על הקברניטים שלנו. המנהרות לא יכולות להגיב.

מבצעים דומים נעשים כנגד שטחים בעזה אבנים או מטענים מדי פעם, וזאת כאשר כל הזמן מעל ראשנו ישנה כיפת ברזל, המגינה ומצילה מכל דבר רע. כמובן עם מסרים מתאימים לאויב שלא יעז להתקרב לתל אביב, כי שם אנו כבר נגיב אחרת...

תורת הרפיסות הזו איננה חדשה. היא נהגתה סביב הסכמי אוסלו, קובעה בבריחה מלבנון ובגירוש מגוש קטיף וקיבלה סיוע עצום וסעד משפטי מבית המשפט העליון בעשורים האחרונים. אמירה לפיה ניצחון הוא שקט ולא הכרעת האויב הפכה להיות לתורת לחימה של חלק ממנהיגנו. המילים שקט ייענה בשקט הם למעשה אמירה שכל עוד האויב יאגור את נשקו בשקט, אנו נמתין. עד שיחליט אחרת.

אין כאן עניין של שלטון ימין או שמאל. יש כאן תפיסה בינלאומית שהוכנסה גם לישראל. מעין תג תרבותי חדש המתנגד בכל מחיר למלחמה, תוך התעלמות מכך שלמעשה הגרועים והרעים שבאויבנו מתחמשים בעזרת תיאוריה זו בכל מה שאפשר עד לפתרון הסופי שהם הוגים עבורנו.

המבצע שיש כעת בצפון הארץ היה צריך להיות אחר לחלוטין. הוא היה צריך להיות מבצע בזק, לא מול האו"ם אלא מול האויב, החיזבאללה. מטוסים ישראליים היו צריכים לחוג סביב מטרות האויב הידועות לצבאנו המצוין ולהשמיד את הגנרלים הבכירים ביותר ואת המטרות החשובות ביותר לצבא האויב.

נכון, לנצח במלחמה ב2018 עלול לגרום לגינוי באו"ם אם קוראים לנו מדינת ישראל. נכון, העולם יצקצק בגרמנית בפולנית ובאוקראינית במבטא ערבי אם ננצח. אבל אם נמשיך לנצח עצים ואבנים אנו עלולים להפסיד.

אין לי טענה כנגד לוחמינו המעולים. אני יודע שדבריי כאן נאמרים ע"י מפקדים בדרגות הגבוהות ביותר המתוסכלים מהרוח החדשה שהוכנסה בעשורים האחרונים בעניין זה. וכן- אינני שש אלי קרב. אני מודע היטב למחירה של מלחמה. אך מודע היטב גם למחירה של רפיסות שבטווח הארוך הוא נורא ואיום יותר מכל מלחמה שתהא.

האמונה בצדקת הדרך צריכה לעמוד מול עיננו. דבריו של שמעון החשמונאי צריכים להיות עמוד המוסר שלנו- אנו מגנים על ביתנו, על חיינו: "לא ארץ נוכריה לקחנו ולא ברכוש זרים משלנו, כי אם נחלת אבותינו, אשר בידי אויבינו בעת מן העיתים בלא משפט נכבשה. ואנחנו כאשר הייתה לנו עת, הושיבונו נחלת אבותינו"