מי אתה בנימין נתניהו?

המנהיג שמוסר את נפשו למען עם ישראל או הפוליטיקאי התככן והנקמן?

אבנר שאקי , א' בטבת תשע"ט

דעות נתניהו נושא את ההצהרה, הערב
נתניהו נושא את ההצהרה, הערב
צילום: עצמי

האנשים המקורבים ביותר לנתניהו, וכן בכירי חוקרי אישיותו, טוענים בתוקף שרצונו הבסיסי והחזק ביותר, המשפיע על שלל קבלת החלטותיו בעוצמה הרבה ביותר, הוא רצונו להירשם בדפי ההיסטוריה של עם ישראל כמנהיג שפעל גדולות ונצורות למענו. בתוך רצון זה, כמובן, דרים יחדיו רצון פשוט ואמיתי לעשות טוב ורצון לקבל הערכה וכבוד, במינונים משתנים.

החדשות, הטובות או הרעות – תלוי באיזה צד אתם של המשחק הפוליטי היחיד החשוב כאן - כן ביבי / לא ביבי, הן שלמרות התנגדותם הגדולה של שונאיו - זה אכן יקרה. נתניהו חתום על לא מעט הישגים שעם ישראל נהנה מהם בעבר הקרוב, וימשיך ליהנות מהם בעתיד הרחוק. כאיש ימין מובהק, מדינית וכלכלית, לא עולה לי בדמים לכתוב את המשפט האחרון.

אבל אם אלוהי ההיסטוריה יואיל להכניס לספריו גם את דברי אלה, לעניות דעתי תהיה זו האמת השלמה והאמיתית יותר:

נתניהו גם צריך להיזכר בתולדות עם ישראל כמנהיג נקמן, תככן, עסקן, פוליטיקאי משופשף במובן הרע ביותר של המילה, ולא פחות חמור מכל אלה - כמנהיג אשר השקיע מאמצים אדירים ושעות רבות בפנקסנות תקשורתית ותדמיתית.

נתניהו מתגאה, לא מעט, במסירות נפשו למען עם ישראל וצרכיו הקיומיים. בזמנו המדוד, בביתו הדל, בשנתו החפוזה שלא לומר הטרופה, וכיוצא בזה. לצד זאת, והגם שיש דברים בגו, עיסוקו הרב והממושך בשיחות יזומות עם עיתונאים / בעלי כלי תקשורת, שכל מטרתן היא הכפשת יריביו הפוליטיים, במובנים מסוימים מצניחה אותו בצניחה חופשית מרמת מנהיג דגול ומוערך – לכדי עסקן סוג ז'.

כל אדם ישר צריך להודות, בלי שום קשר לעמדתו הפוליטית, שבוודאי יש לראש ממשלת ישראל דברים הרבה יותר חשובים לעשות מאשר להרים טלפון לבעלי 'וואלה!' ולבקש ממנו פרסום אייטם על אשתו של יו"ר מפלגה מתחרה. 

ונניח, רק נניח לרגע, שאין לו דבר מה חשוב באמת לעשות באותם רגעים – שפשוט ינוח, יצבור כוחות, יבלה עם משפחתו או חבריו, יהנה מתחביביו, ולא יתעסק בזוטות דברים שמשפילים את תפקידו, אותו כאדם, ולא פחות חמור מכך – אותנו, הציבור הרחב.

וכעת לדבר מעניין במיוחד - כנראה, בנקודת העומק, בשורשם של הדברים, יש חיבור מופלא בין שתי תנועות הנפש שתוארו לעיל. הרצון האדיר של נתניהו להירשם בדפי ההיסטוריה של עמנו כמנהיג מועיל ביותר ומעורר השראה, שמביא אותו לקבלת החלטות טובות וחשובות הנוגעות לקיום החיים עצמם, גם מביא אותו להשקעה בלתי נתפסת בנראות תקשורתית מביכה, ותעלולי יח"צ נפסדים. 

ידוע שנקודת היסוד העוצמתית של כל אדם, יכולה לרומם אותו לגבהים אדירים, ומאידך – להשפיל אותו עד עפר, וזו דוגמה יפיפייה ומובהקת לעניין זה.

למרות כל האמור לעיל, אפשר לומר שבמובנים רבים, התנהגותו של נתניהו היא שיקוף די מדויק של התנהגותם של רבים מבני דורו. פני הדור כפני מנהיגו, וההפך. חשיבותה של הנראות ודחיקתה של המהות, יצירת סחרירים במקומם של תהליכי עומק מתמשכים, וכו'. אתם מוזמנים להמשיך כיד הדמיון הטובה עליכם.

אני מקווה שב"ה אנו נתעלה ונשתנה לטובה, ואולי, רק אולי, בזכות כך גם נזכה למנהיג שידע מה העיקר ומה הטפל, בחייו האומה ובחיי האישיים, ובמקום לדרדר את מוסד ראשות הממשלה לעברי פי פחת, ירומם את תפקידו, ואותנו יחד איתו, ויהווה דוגמא ומופת בהתנהגותו ובאורחות חייו.