קול סדוק – עוצמה אדירה

הרב אביעד גדות , ח' בטבת תשע"ט

בשבוע שעבר נרצחו לנו בצומת גבעת אסף שני לוחמים שעמדו על משמרתם: סמ"ר יובל מור-יוסף וסמל יוסף כהן ה' יקום דמם. 

יש המבטאים תחושות יאוש מהמצב הביטחוני, מהממשלה, מהצבא. מובנות גם רוחות הבלבול והמבוכה באין תשובות ברורות לשאלות קשות וצודקות. אך מי שלא צפה בהספדו של מפקד אוגדה 340 בהלווית פקודו סמל יוסף כהן הי"ד ("נכה באויבנו כולנו במלחמה הזאת") - מוטב שיעשה זאת ומיד.

האם דבריו שם הם הספד? דבר תורה? דף קרב? אולי קריאה חברתית של מנהיג טוב-רואי בעל יד מכוונת העומד איתן על הצומת פקוקת המגזרים של החברה הישראלית? יש שם הכל, והרבה יותר מזה. יש בו, באותו תת-אלוף נדיר, כנראה כל מה שחסר לנו, כל מה שחסר למערכת הביטחון.

ומה באמת חסר לנו? יראת שמים עמוקה – הנותנת עוז ותעצומות, שילוב אדיר בין אנושיות רכה הנותנת מקום גם לבכי עצור בעיני איש קשוח, לבין עוצמה פנימית של לוחם עז נפש, אהבת ישראל עצומה של קצין בכיר לקהל הסובב אותו, בטחון מוחלט בנצח ישראל ובאחדות העם, והעיקר: נגיעה אמיצה מאד, נגיעה של איש-הלב הזה אשר לא שולף תשובות אך אוחז איתן ביסודות קיומנו בארץ הזאת.

נגיעה בעצבים החשופים, בכאבים, ב"מכירת יוסף" – מכירת האחווה בעבור אשליות. עליה אנו משלמים עד היום.. כי טרם נפטרנו ממנה. מעולם לא השתלבו מדי קבע בצורה כה טבעית בתוך קהל-אחים חרדי. בתקופת דלדול-מנהיגותי, תקופת רפיון וחולשה, כמעט פלא לחזות בגבורה מקורית כמעט תנ"כית. לא דמות ש'משלבת' בלבד, לא רק 'גם וגם' אלא אישיות שמאחדת ממש את הכח והרוח – "והיו לאחדים בידך".

דווקא כיום כאשר הגוף הישראלי הוא עוצמתי יותר מאי פעם אך הספקנות וההיסוס אוחזים בטובי המנהיגים, נדרשים בעלי כוחות איתנים המאחדים לגמרי את הכח ואת הרוח. "גבורת אמת תמצא, רק במקום שאור אלוקים שמה" (הרב קוק זצ"ל)

תופעה זו מחייבת את כולם: לפעול בעוז, מנהמת הלב, בעין פקוחה, עם אפס ספק ובביטחון מוחלט בה' אשר נתן לנו את הארץ הזאת. לעם אחד בלב אחד. צה"ל מלא, ברוך ה' בקצינים ערכיים מאד חובשי כיפה וגלויי ראש, בני מושב עיר או קיבוץ המוסרים עצמם יום וליל אך בהלווית לוחם צה"ל סמל יוסף כהן הי"ד התברר על ידי מפקדו מקור גבורת ישראל ההולך ומתגלה, מתקדש ומתברר, בכדי לפתור את בעיותינו המבצעיות המורכבות.

בתי המדרש, רבנים, מחנכים, אנא מכם, הבו לנו עוד כאלה! בל נסתפק במודל קצין חובש כיפה ונסמן וי על קצין 'סרוג' נוסף בעלוני השבת. יעמוד נא לנגד עינינו אותו קצין ירא שמים. וכזה נראה ונקדש.

אין לנו שמץ או מושג מה יהיו הפקות הלקחים של מפקד האוגדה, מה יסיק מהתחקירים וכיצד יתכנן את צעדי כוחותיו. אך ברור לנו שהוא האיש הנכון במקום הנכון. אחריך לקרב, מפקד אוגדה 340 !